MS2018: Názory a fakty skupiny A

14.06.2018 / Mišo Hudák
Luis Suarez, hlavná hviezda skupiny A. (photo: SITA/AP Photo/Matilde Campodonico)

Luis Suarez, hlavná hviezda skupiny A. / (photo: SITA/AP Photo/Matilde Campodonico)

Don't call it a comeback

I've been here for years

LL Cool J

Kmotor Mišo Hudák: Fodbal zomrel

Úprimne som si myslel, že po všetkých tých vyšetrovaniach vo FIFA, nedôstojnom pozadí olympijských hier v Soči a vojenskej okupácii Krymu, bola organizácia majstrovstiev sveta vo fodbale odobratá nielen Rusku, ale aj Kataru. Posledných niekoľko dní ma však nemilo prekvapilo.

Veľmi zaujímavá geopolitická zostava sa zišla v úvodnej skupine A.

Rusko sa popri ašpirácii na majstra sveta v rozklade mieru na planéte zúčastní aj nadnárodného turnaja vo fodbale. Aj napriek tomu, že sa táto krajina v posledných rokoch diskvalifikovala zo športového sveta dopingovými škandálmi a z ostatného sveta informačnou vojnou, napadnutím Ukrajiny, hackerskými útokmi a ďalšími aktivitami, stále bude môcť hostiť svojich súperov ako domáca krajina.

Už pri poslednom turnaji sa zdalo, že hrá 64 alebo 128 družstiev. Ustálený počet 32 štátov by sa už nemusel zvyšovať (ale bude). Rusku aktuálne v Coca Cola rebríčku fodbalových reprezentácií prináleží 70.miesto. Nejde o národnú spotrebu malinoviek, plný názov zoznamu je The FIFA/Coca Cola World Ranking.

Saudská Arábia sa na záverečný turnaj kvalifikovala takmer športovo v územne asi najväčšej kvalifikačnej oblasti AFC, v šesťčlennej skupine B. Priamy postup si vybojovalo prvé Japonsko s dvadsiatimi bodmi a druhá Saudská Arábia, ktorá mala rovnaký počet devätnástich bodov ako tretia Austrália. Aj napriek tomu, že vzájomné zápasy dopadli lepšie (3:2, 2:2) pre bývalú väzenskú kolóniu, kritérium celkový rozdiel strelených a inkasovaných gólov a kritérium celkový počet strelených gólov boli v prípade rovnosti bodov dôležitejšie ako kritérium výsledkov vzájomných zápasov. Viem, veľa pozerám hokej.

Austrália si nakoniec zabezpečila turnaj víťazstvami v barážových zápasoch proti Sýrii a Hondurasu. A ešte, Saudskej Arábii v Coca Cola rebríčku fodbalových reprezentácií prináleží 67.miesto.

Egypt pomerne presvedčivo vyhral africkú kvalifikačnú skupinu E. S jednou prehrou a jednou remízou sa egypťania dočkali záverečného turnaja po dvadsiatich ôsmych rokoch. Egyptu v Coca Cola rebríčku fodbalových reprezentácií prináleží 45.miesto.

Umiestnenie týchto troch uruguajských kamarátov na tréningy a celkový počet štartujúcich družstiev prezrádza, že sa v skupine A nestretnú fodbalové moguly, ktoré by svojimi výkonmi ašpirovali na reklamu na fodbal. Drahí uruguajskí by sa mali sústrediť dohrať skupinu bez zranení, aby boli čerství na play-off, alebo ako to tu voláte. Prví majstri sveta v tomto bezduchom športe sa na turnaj doviezli v pohodlnom závetrí Brazílie v kvalifikačnej skupine CONMEBOL.

Celá skupina záverečného turnaja by bola ešte dramatickejšia, ak by miesto Uruguaja postúpila napríklad Venezuela (ktorá skončila beznádejne posledná), len by nebola označená písmenom A, ale písmenom D ako Dystopia. Uruguaj má ako jediný z tejto množiny v Coca Cola rebríčku formu na turnaj, drží sa na 14. mieste.

Prvou hviezdou sa ukázal byť ešte pred turnajom Ramzan Kadyrov, neobmedzený správca Čečenska, keď si urobil obrázky so Salahom v tréningovom centre v Groznom. Aj by som uveril, že Salah nemal na výber, predsa len, tento turnaj je v Rusku, nie v civilizovanom svete. Každopádne by sa medzi hlavné postavy turnaja mohli dostať aj fodbalisti.

Neviem ako je to dohodnuté, či Rusko získa pohár, alebo akože vypadne v semifinále po osemnástich sériách penált. Športovo by však mal čo najďalej postúpiť uruguajský tím.

Mišo Hudák

Mišo Hudák

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár