MS2018: Názory a fakty skupiny B

15.06.2018 / Martin Ferianec
Ronaldo. (photo: SIA/AP Photo/Salvatore Di Nolfi)

Ronaldo. / (photo: SIA/AP Photo/Salvatore Di Nolfi)

Druhý deň šampionátu nám štartuje druhé písmenko abecedy. Skupina B v sebe neskrýva žiadne béčka. Okrem dvoch pyrenejských favoritov z top 10 svetového rebríka nechcené Maroko a aklimatizovaný Irán.

Kmotor Martin Ferianec: Nudná skupina? Ale kdeže

Na prvý pohľad nudná skupina, v ktorej je už od žrebu rozhodnuté o postupujúcich. Zdanie môže klamať. Všetci zúčastnení sa nachádzajú v top 50, čo sa o každej skupine povedať nedá.

Rankingovo najsilnejšie sa tvária Portugalci so svetovým číslom štyri. Kolektív, ktorý dokázal vyhrať posledné EURO takmer bez víťazstva. Suverénnejšie prešli kvalifikáciou kde len v úvode nestačili na tiež postupujúcich Švajčiarov. Následne pridali deväť výhier a začali riešiť víza do Ruska. O ambíciách Ronaldovho mančaftu hovorí ich vlastná šampionátová pieseň. Vraj "Vzdať sa nie je v portugalskej krvi".

Španieli uzatvárajú prvú desiatku rankingu. Kvalifikáciou prešli až na jednu remízu s Talianmi bez straty kvetinky. Vedenie sa chcelo vyhnúť priblblým otázkam, či si podobne hladko trúfajú prejsť aj turnajom v Rusku. Rozhodli sa prekryť mediálne haló a radšej odvolali trénera. Lopetegui skončil, lebo Real Madrid sa nevydržal nepochváliť kto nastúpi po Zidanovi. A to ešte ani nie je s Realom vo vzťahu na Facebooku! Vedenie šlo podľa abecedy a tak prvý kto zdvihol bol Fernando Hierro. Už aktuálny tréner. Vedeli ste, že už 50 rokov? ČoTiŠibe?!

Maroko nastupuje z pozície 41 ako večne odmietaná krajina. Najskôr pri nalosovaní do skupiny k pyrenejcom im bolo jemne naznačené, že do play off sa s nimi veľmi neráta. Následne sa rozhodli kandidovať na MS 2026 ako organizátori. Ich kandidatúry sú však podobné, ako moje na primátora alebo do VUC u nás na Kopaniciach. Časté, ale vždy neúspešné. FIFA jednoducho s Marokom neráta. My s nimi rátajme, veď postúpili bez inkasovaného gólu v poslednej kvalifikačnej fáze a vyše roka neprehrali žiaden zápas. Ešte aj našich porazili v príprave tesne pred Mundialom.

Na moje vlastné prekvapenie Irán nie je rankingovo najslabší.  Predbehli Maroko a sedia na 37. priečke rankingu. Najväčšími zbraňami Iráncov sú jadrové. Tých futbalových sa súperi až toľko obávať nemusia, i keď sa v tíme sa objavujú hráči čo majú za menom zaujímavé európske kluby. Irán kvalifkáciou prešiel bez prehry a takmer aj bez inkasovaného gólu. Jediné dva dostal až v poslednom zápase. Na svetovej úrovni to asi také ľahké nebude Ja im ale fandím. Viete si predstaviť ako bude pri postupe Marcel Merčiak v eufórii kričať ich celé mená? Napríklad takého Reza GHOOCHANNEJHAD NOURNIA by som si vychutnal.

Najväčšou hviezdou skupiny musí byť Ronaldo. Polovicou sveta milovaný, druhou nenávidený. Pre niektorých absolútny futbalový génius, pre iných uplakaný herec céčkových telenoviel. V stávkových kanceláriách sa dá staviť už na kadejaký nezmysel. Ja navrhujem vypísať kurzy (alebo aspoň internú tipovačku) čoho bude viac: jeho gólov, alebo rozpažených rúk sediac na trávniku?

V každom prípade si musí dávať pozor aby sa pred Ramosom neprekecol či neodchádza z Realu a ten ho, na španielsky spôsob, nejakým chvatom neodvolal z turnaja.

Martin Ferianec

Martin Ferianec

Napíš komentár