MS2018: Názory a fakty skupiny D

16.06.2018 / Martin Marys Pagáč
Messi. (photo: SITA/AP Photo/Ivan Sekretarev)

Messi. / (photo: SITA/AP Photo/Ivan Sekretarev)

Skupine D síce neprináleží luxusný nihilistický prívlastok „skupina smrti“, no bude o to atraktívnejšia. Uvidíme v nej nevídanú a nebývalú ofenzívnu kvalitu v podobe Argentíny (5. miesto FIFA rankingu) v konfrontácii s našou (stále ešte) najobľúbenejšou dovolenkovou destináciou z Chorvátska (20.). Nachádza sa tu aj prekvapenie posledných dvoch veľkých kvalifikácií a európskeho šampionátu, Island (22.) a exotiku nám minimálne divokými retro-dresmi dodá Nigéria (48.).

Kmotor Martin Marys Pagáč: Island vybuchne

Argentína skončila v náročnej juhoamerickej skupine, z ktorej nepostúpilo napríklad ani Čile, na treťom mieste, čo jej zaručilo kvalifikačný postup. Na konci kvalifikácie to s nimi pritom vôbec ružovo nevyzeralo. V Ekvádore prehrávali a účasť na záverečnom turnaji sa im s pribúdajúcimi minútami vzďaľovala. To by ale nebol Messi, aby im nakoniec hetrikom nevystrieľal postup.

Chorvátsko mohlo byť jedným z našich súperov v európskej baráži. To by tam ale naši museli postúpiť. Po tom, čo tím červenej šachovnice obsadil 2. miesto v kvalifikačnej skupine I, v 1. kole baráže zdemoloval Grékov 4:1 a vonku si ustrážil postup pohodlnou bezgólovou remízou.

Island si s Chorvátskom zahral už kvalifikáciu a opäť šokoval svet víťazstvom v I-skupine. Za sebou nechal okrem Chorvátska aj Ukrajinu a Turecko. So svojim súperom v skupine majstrovstiev sveta najskôr prehral 0:2 a v sopečnej odvete si pripísal najtesnejšiu výhru. Island sa stal oficiálne najmenšou krajinou ktorá sa kvalifikovala na majstrovstvá sveta.

Nigéria bola prvým africkým štátom, ktorý sa kvalifikoval na tohtoročné majstrovstvá. Alex Iwobi presným zásahom poslal Super Orlov na záverečný šampionát v jednogólovom zápase proti Zambii.

Vybrať tri hviezdy v tejto skupine vôbec nie je jednoduché. Každá z krajín má svojho jasného lídra, o ktorého sa môže opierať. Za Argentínu to nemôže byť nikto iný, než Leo Messi a aby sme spravili katalánsko-španielsku rovnováhu, z Chorvátska pasujeme do hviezdnej trojky Luku Modrića. Miska váh sa nám už len preklápa zo strany na stranu, no ako tretiu hviezdu skupiny určujeme nestarnúceho nigérijského kapitána Johna Obiho Mikela. Aby sme mali hviezdne trio MMM. Pretože MMS už vyšlo z módy.

Šlágrom skupiny bude zápas druhého kola medzi Argentínou a Chorvátskom, ktorý sa odohrá vo štvrtok, 21. júna o 20:00 nášho času. Netvrdíme, že pôjde o najdôležitejší zápas, pretože chlieb sa bude lámať s najväčšou pravdepodobnosťou až v poslednom kole, no divácky najatraktívnejší by mal byť práve tento.

Déčko je veľmi zaujímavá skupina s tromi tímami, ktoré si podľa rebríčku FIFA aj skutočne zaslúžia byť na Majstrovstvách sveta v Rusku. Podľa môjho názoru Island vyhorí. Ak uhrá jeden bod, bude rád. Toľko zázrakov v priebehu troch rokov už hraničí so založením náboženstva. Nigéria nemá taký nabitý káder ako v USA 1994, keď obsadila 9. miesto, no do osemfinále sa dostala aj pred štyrmi rokmi, takže s ňou treba počítať. Skončí ale na 3. mieste. O 1. miesto sa pobije najlepší útok s jednou z najlepších záloh na majstrovstvách. Bude záležať na tom, ako dopadne šláger kola. Ak by v ňom zvíťazili Chorváti, budú prví. Pri remíze alebo víťazstve Argentíny sa tam prestrieľajú juhoameričania.

Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár