Ten, ktorý vykopol majstrovstvá sveta

16.06.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Áno, ten Ronaldo. (photo: SITA/AP Photo/Thanassis Stavrakis)

Áno, ten Ronaldo. / (photo: SITA/AP Photo/Thanassis Stavrakis)

Štatisticky a fakticky bol prvým zápasom na MS v Rusku štvrtkový nerovný súboj domácej zbornej a neborákov zo Saudskej Arábie. Debakel pod odborným dohľadom Vladimíra Putina a prvé dva piatkové zápasy diétnejšieho charakteru boli len aperitívom. Turnaj najlepších skutočne otvoril až nádherný zápas Cristiana Ronalda proti Španielsku.

Veľký deň CR7

V čase, keď Uruguaj a Egypt súťažili o to, kto zostane po zápase so zlomeným srdcom lebo si nechá streliť gól tesne pred koncom (podarilo sa faraónom), zasadal v Španielsku súd. Neprítomného kapitána portugalského národného tímu odsúdili v neprítomnosti na dva roky väzenia za krátenie dane. Ronaldo dlhoval necelých 19 miliónov Eur, lebo sa mu asi nechcelo podporovať fanúšikov LaLigy cez štátny rozpočet cudzej krajiny. Paragrafy u toreádorov sú ale pokrútené podobne ako u nás, účinná ľútosť CR7 stačila na to, že si basu odkrúti v podmienečnom režime. Súperovi brankári sa ho nezbavia, viacerí by mu isto dopriali dva roky prázdnin v spoločnosti fešného stotridsaťkilového spolubývajúceho.

Späť do Ruska.

O ôsmej večer sa v Soči začal zápas, ktorý zostane v pamäti národov ako "That Ronaldo Game". Španieli, zdecimovaní šokujúcimi udalosťami s trénerom Lopeteguim pár dní pred prvým zápasom, nemohli pod Fernandom Hierrom začať turnaj horšie. Ešte neubehlo ani päť minút a už si Ronaldo zatancoval pred Nachom ďaleko v rohu šestnástky a padol cez jeho nohu skúsenejšie ako Jakubko v 2010-tom na konci zápasu proti Holanďanom. Rozhodca stál blízko a hoci pri pohľade zdiaľky to vyzeralo ako klasická filmárikova filmovačka, nepotreboval ani videorozhodcu. Penalta, 1:0 Ronaldo.

Španieli vyrovnali hru aj výsledok, ešte pred polčasom si ale De Gea spomenul na finále Ligy majstrov, čo pozeral doma v televízore. Keď vyjde najavo, že mu pred zápasom v kabíne dal lakťom Sergio Ramos do hlavy, nebude to náhoda. DeGearius pustil malú domov veľkého hráča, cez polčas mali lepšiu náladu Ronaldovci. Po ňom však znova Diego Costa vyrovnal a Nacho trafil taký volej, že sa v našej konverzácii na messengeri ozývalo Naaaaacho pôôôôôjdem domóóóóv. Tyčka - tyčka - gól. A teraz čo?

Finále podľa predvídateľného scenára

Mimoriadnych hráčov od ostatných oddeľuje schopnosť urobiť niečo veľké aj keď všetci na štadióne vrátane súperových hráčov vedia, čo to bude. Presne na deň dvadsať rokov po tom, čo Michael Jordan premenil svoju najikonickejšiu strelu vo finále NBA v Utahu a získal šiesty prsteň basketbalového šampióna, mal podobnú príležitosť Cristiano. Všetci čo sme pri obrazovkách sedeli v napätí, ako sa skončí úžasný zápas sme v minúte číslo 88 cítili, že dramatické finále nastalo.

Priamy kop spoza šestnástky, koľko takých už strelec Realu Madrid zavesil? Celý prizerajúci sa svet vedel, čo príde a prišlo. Len hráči Ronaldovho formátu vtedy netrafia múr, nekopnú pánubohu do okien, ani nepošlú mäkký oblúčik do náručia brankára stojaceho na čiare. Vedeli sme, že dá gól, len sme nevedeli ako. Aj dal, krásnou bombou okolo a ponad španielsky múr, dokonalú strelu nemal nárok tečovať ani neborák, čo sa po jeho ohnal hlavou. Viete čo? Keby na jeho mieste stál Peter Crouch, Ronaldo by ju kopol tak, že by desať centimetrov chýbalo aj jemu. Alebo päť.

Do piatku strelil CR7 na MS tri góly v 13 zápasoch. Včera svoj počet za 90 minút znásobil. Landon Donovan tweetoval, že ešte dve hodiny pred zápasom mal na záverečnom turnaji na konte viac gólov aj on a cítil sa lepším hráčom, čo po zápase v Soči prestalo platiť. Žartoval, aj keď ako ho poznáme nie oveľa.

Najstarší hráč, ktorý na mundiale kedy strelil hetrik sa od zápasu Portugalsko - Španielsko volá Cristiano Ronaldo. Zobral po ixtýkrát na plecia svoju krajinu a vytiahol ju z kaše v (pred)poslednej minúte.

Majte ho radi, alebo ho neznášajte, veľa fanúšikov v šedej zóne pri jeho mene nenájdeme. Všetci musíme uznať, že je výnimočný.

Buďme mu vďační, že vykopol majstrovstvá sveta unikátnym výkonom hneď vo svojom prvom zápase.