MS2018: Názory a fakty skupiny E

17.06.2018 / Miloš Kubalík
Neymar. (photo: SITA/AP Photo)

Neymar. / (photo: SITA/AP Photo)

Vrece s písmenami sa roztrhlo a podľa abecedy prišiel rad na Ečko. Skupina E v sebe skrýva len jedno tajomstvo. Brazílski tanečníci s loptou majú prvé miesto vyhradené už od vyžrebovania a tak švajčiarskym imigrantom, exotickej Kostarike a vášnivým Srbom ostane po výpraskoch s Brazíliou boj o druhé miesto. V každom prípade môžeme čakať brazílsku sambu, švajčiarsku nudu, srbskú vášeň a kostarické srdiečko.

Kmotor Miloš Kubalík – Kostarika už nemá čím prekvapiť

Brazília kryje chrbát Nemcom na druhom mieste v rebríčku FIFA. Tým Nemcom, od ktorých pred štyrmi rokmi vyfasovali sedem gólov na domácej pažiti. Vtedy nezostalo ani oko suché a nejeden mladý Pelé si povedal, že im to raz vráti. Neymar, ktorý vtedy nemohol nastúpiť pre zranenie, sa vyjadril, že ak by hral, zápas by dopadol inak. Tak určiteeee. Po štyroch rokoch je však situácia iná a nastal správny čas na revanš.

Brazília odohrá v nedeľu prvý zápas na MS od potupnej prehry. V tíme už nie je Hulk ani iný Avenger, čo je smutné. Filmového Hulka mám rád. Oscara tiež nechali doma aj keď sa obávam, že Neymar si ho za niektoré výkony vypýta späť. Tím prešiel obmenou kádra, tréner Tite nastolil poriadky a hráči dali kvalifikáciu s prstom v nose. Vyhrali osemnásť zápasov, jeden prehrali s celkovým skóre 41:11. Aj keď juhoamerická kvalifikácia nie je vždy dôstojným súperom európskej, občas to tam vyzerá ako pri indiánskej naháňačke. Brazília ale za štyri roky dospela. Neymar už nie je ten, na ktorom stojí všetok úspech či neúspech. Ťažký kaliber je aj Gabriel Jesus, či Roberto Firmino. Zo zálohy vykukuje Phillippe Coutinho, Paulinho, Renato Augusto. V obrane Miranda, Šriniarov spoluhráč z Interu Miláno. Ak by bol Milan Brazílčan, tak je na MS aj on. Selecáo bude jasný víťaz skupiny E so skóre niečo medzi 6 až 8:1.

Zo súperov kanárikov sú najbližšie v rankingu FIFA Švajčiari, ktorí okupujú šiestu priečku. Oči som si pretieral, ale skutočne je to tak. Tím, ktorý je švajčiarsky iba na papieri, vyhral 9 z 10 kvalifikačných zápasov a aj tak boli v skupine druhí. Portugalci išli z prvého miesta s lepším skóre. Švajčiari si to namierili cez baráž, v ktorej nudne prešli cez Severné Írsko. Potom pridali pár ľahkých súperov v príprave a ajhľa, šieste miesto v rankingu je na svete. Mimochodom v kvalifikácii mali také skvosty ako Maďarsko, Faerské ostrovy, Lotyšsko, či Andorru. V kádri sú staré a známe mená ako Shaqiri, Xhaka, Džemaili či Lichsteiner. Partia vybojovala pred štyrmi rokmi osemfinále, tento rok neviem neviem. S odretými ušami možno.

Kúsok od nás sa v aktuálnom rebríčku krajín nachádza Kostarika. Je na 23. mieste, päť priečok nad našimi. Kostarika spôsobila milé prekvapenie pred štyrmi rokmi, keď vybojovali štvrťfinále a na penalty vypadli s Holanďanmi. Tento rok prichádzajú s rovnakým kádrom, len o štyri roky starším. Hlavná hviezda tímu je brankár Keylor Navas, ktorý si práve výkonmi na posledných MS vypýtal výplatu od Realu Madrid. Čo sa o ostatných hráčoch družiny zo Strednej Ameriky povedať už nedá. Kvalifikáciou však prešli relatívne suverénne. Zo stredoamerickej zóny CONCACAF postúpili z druhého miesta za Mexikom. Ale aj tak, no nechceli by sme v kvalifikácii mať takých súperov ako Haiti, Trinidad/Tobago, alebo Honduras? Sveta žiť. Kým pred štyrmi rokmi ich súperi podcenili, tento rok tomu tak nebude. Ale v skupine so Švajčiarmi a Srbmi majú šancu. Navaas, Navaas, bude to na-vás?

Srbom patrí aktuálne 34. miesto v rebríčku FIFA. Aj oni hrali v ďalšej kvalifikačnej skupine snov, bez veľkého favorita. Spolu s Walesom, Írskom, Rakúskom, Gruzínskom a Moldavskom si to rozdali o prvé postupové miesto, ktoré aj vybojovali. V ich zálohe behá napríklad Nemanja Matič, na ktorého dobre spomínajú v Košiciach aj s reprezentačným trénerom Jánom Kozákom. Srbi hrali naposledy na MS v Južnej Afrike, kde nepostúpili zo skupiny. Podľa podobného scenára sa bude točiť aj v Rusku.

Hviezdou skupiny bude Neymar. Rád by som napísal, že nie, ale nie. Ešte pred zranením bol v PSG v takej forme, že sa na neho fakt dobre pozeralo. Takých hráčov ako on Brazília potrebuje. Boli nimi Pelé, Romário, Ronaldinho, Ronaldo a Neymar potrebuje tieto MS na to, aby dokázal, že patrí medzi legendy. Lebo len to čo sa udeje na mundiale, sa počíta. Jediný problém je jeho povaha. Hoci dospel o štyri roky, nezmenil sa.

Preto sa už sa teším na prvý súboj v šestnástke Neymar verzus videorozhodca.

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár