MS2018: Názory a fakty skupiny F

17.06.2018 / Vlado Kurek
Thomas Muller. (photo: SITA/AP Photo/Martin Meissner)

Thomas Muller. / (photo: SITA/AP Photo/Martin Meissner)

Pod písmenom F ako FUDBAL sa skrýva skupina, ktorá je zložená tak ako to mám rád. Tri silné tímy s veľmi odlišným herným prejavom a ani outsider nie je úplny exot. Vitajte v grupe s Nemeckom (číslo 1. FIFA rebríčku), Mexikom (14.), Švédskom (24.) a Južnou Kóreou (57.). Poďme sa pozrieť ako sa sem dostali, kým Kim rozmýšľal nad Trumpovým účesom. 

Kmotor Vlado Kurek spomína a prorokuje

Aj vy ste si mysleli, že Nemci mali na šampionát automatický postup? No veď aj trochu mali. Svoju skupinu ovládli štýlom desať zápasov, desať výhier (z toho dvě proti České republice), skóre 43:4. NationalElf má na svojom konte osem finálových účastí a štyri tituly majstrov sveta. Ten posledný aktuálne obhajuje, čo sa naposledy podarilo Brazílii v roku 1962 (proti Československej socialistickej). Podarí sa to aj partičke Joachima Lowa? Ako vraví Ray Charles: uvidíme.

To Švédi mali cestu značne krivoľakejšiu. V svojej skupine nestačili na Francúzov a Holanďanov nechali za sebou iba o skóre. Do baráže ich pretlačil ich najlepší strelec a najväčšia hviezda. Presne tak, Marcus Berg. V baráži prešli cez Talianov, talianským spôsobom. Doma vyhrali jedna nula, vonku ubetónovali bezgólovu remízu. Vo finále majstrovstiev sveta boli raz, keď ich hrali doma pred 50 rokmi. Tam ich rozstrieľal sedemnásťročný chalanisko, nejaký Pelé. Ako ďaleko sa dostanú tentokrát? Rozhodne ďalej ako Zlatan Ibrahimovič. Ten turnaj (ne)sleduje urazený z domu.

Keď som si hľadal podklady pre tento článok, šoklo ma ako vysoko je Mexiko v rebríčku FIFA. Na jednej strane pravidelný účastník, svoju kvalifikáciu s prehľadom vyhrali, keď prehrali iba jediný zápas. Ten posledný v Hondurase, keď im už o nič nešlo. Na druhú stranu, nemajú strelca (nik nedal viac ako dva góly) a na šampionáte najlepšie zahrali v roku 1986 u nich doma. To bol krásny turnaj, keď bol Maradona ešte štíhly a nefetoval. Ale tiež je to poriadne dávno.

Južná Kórea patrí rovnako medzi stálych hosťov šampionátu. Toto je ich desiaty v rade. Dostali sa naň z pomerne ľahkej ázijskej kvalifikácie a nie som si istý, či ich čaká tak slávne defilé ako v 2002, keď zo skupiny postúpili na úkor Portugalska, a potom vyradili Talianov a Španielov. Zhodou okolností, podobne ako Švédi a Mexičania dosiahli svoj najväčší úspech, keď hrali doma.

Najväčšie hviezdy skupiny nosia ten istý dres, o tom niet pochýb. Mohol by som pripomenúť Javiera „Chicarita“ Hernandeza, a Ho-Ne-Poz-Nám z Kórei, ale cítim to takto: Ak bude fungovať os Neuer, Kroos, Muller, tak nie je o čom.

V poslednom kole záladnej skupiny sa stretnú Mexiko so Švédskom a ak budú musieť obaja zvíťaziť, aby jeden z nich postúpil, môže to byť skvelý zápas.

Do ostatných majstrovstiev sveta platilo, že v Európe vyhrávajú Európania a v Amerike Američania. Jednu časť pravidla zlomili Nemci pred štyrmi rokmi v Brazíli, niečo mi hovorí, že sa to udeje aj teraz. Na druhú stranu, je Rusko ešte Európa?

Očakávam, že Kórea bude hrať snaživo, ale ak zoberie niekomu body, tak ho odsúdi na nepostup. Budem držať palce Mexiku, aby sa odviezlo za Nemeckom do playoff. Ak to tak bude, Nemci pošlú domov hipsterov z Belgicka a Mexiko môže odohrať jeden zo zápasov turnaja s Brazíliou. Ale o tom až o pár dní.

Teraz si tipnite spolu so mnou poradie: Nemecko, Mexiko, Švédsko a Kórea a potom sa sťažujte v diskusii.

Vlado Kurek

Vlado Kurek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár