MS2018: Názory a fakty skupiny G

18.06.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Lukaku. (photo: SITA/AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)

Lukaku. / (photo: SITA/AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)

Predposlednou skupinou, ktorá to rozkope na ruskom mundiale je géčko. Namiešali doň Belgicko (3. vo FifaCola rebríčku), Anglicko (12.), Tunis (21.) a Panamu (55.). Kto nájde pomyselný futbalový bod G v papierovo najjednoznačnejšie nadizajnovanej skupine? 

Kmotor Telovýchovný vedúci: Belgicko má čo stratiť

Belgicko postúpilo na dvanásť z devätnástich mundialov, v Mexiku 1986 si chalani zakopali o medaily a skončili štvrtí. Pred štyrmi rokmi a šampionátom v Brazílii boli tímom pre hipsterov, takým Islandom ešte predtým, ako to bolo cool. Vyhrali všetky svoje zápasy v skupine, aj osemfinále proti U.S.A., no vo štvrťfinále ich zastavil Messi. Vlastne Higuaín, ten strelil jediný gól Argentíny.

V Rusku je situácia iná. Belgicko patrí k favoritom celého turnaja, v žiadnom prípade o ňom nemôžeme hovoriť ako o sympatickom outsiderovi, ktorý môže všetkých šokovať. Červení diabli sú stále trendy a v kurze, ak ale v Rusku pohoria, stratia sexepíl, ktorým v posledných piatich rokoch sršali. 

Belgicko sa kvalifikovalo ako víťaz kvalifikačnej euroskupiny a do Ruska berie štrnásť hráčov zo štvrťfinálového kádra spred štyroch rokov. Súpiska je pipísaná zhora nadol známymi menami: Courtois s Mignoletom v bránke, Aldeweireld s Vertonghenom, Vermaelen s Meunierom a zraneným Kompanym v obrane, Moussa Dembele, Kevin deBryune, Hazard aj Fellaini s mikrofónickým účesom v strede poľa, či Chadli, Lukaku, Mertens a Batshuayi vpredu. Na nedostatok talentu sa tréner Martinez nemôže naozaj sťažovať. Tlak očakávaní bude ale iný, ako v Brazílii. 

Druhým favoritom skupiny je Albión. Ich cestu do Ruska sme sprevádzali aj my a dobre si na ňu stále pamätáme. Na Kozáčikovo drahé zdržiavanie na konci zápasu v Trnave, Lobotkovu parádu na Wembley aj Dúbravkovu márnu snahu vychytať tam potrebný bod. V kvalifikačnej skupine nemali Kane a spol. konkurenciu, absencia silných protivníkov v súťažných zápasoch môže byť pred turnajom najlepších hendikepom.

Možno trochu prekvapujúce, no zaslúžené 12. miesto v rebríčku krajín (za Poľskom, Peru aj Dánskom) naznačuje, že medzi topfavoritov turnaja tím Garretha Southagatea počítať neradno. Vlastne, ako obyčajne, hoci vysvetľujte to fanúšikom Premier league,... 

Absencia skúseností v bránke, kde Albión tradične stráda, prevaha hráčov Tottenhamu a typické nadhodnocovanie skutočnej sily Troch levov z nich radí primárneho favorita na druhé postupové miesto zo skupiny. 

Tunis aj Panama by mali byť v géčku do počtu. Tuniskí orli postúpili na štvrtý záverečný turnaj, po troch účastiach za sebou medzi rokmi 1998 a 2006 dva mundialy pred aktuálnym vynechali. Wahbi Kazri je hlavnou hviezdou tímu, vlastní ho Sunderland a požičiava francúzskemu Rennes. Inak žiadne zvučné mená. V príprave porazili Irán aj Kostariku a remizovali s Portugalskom, či Tureckom. Prehrali len o gól so Španielmi. Skutočnú silu preverí až Albión v prvom zápase. 

Panama môže byť fackovacím panákom (pannou turnaja, ako píše Martin Petro v Power Rankingu), alebo dokonalou popoluškou, ak postúpi na úkor kohokoľvek. Je na svojom prvom turnaji, no tvár ich kolumbijského trénera Hernana Daria Gomeza ste už videli. Trénoval rodnú Kolumbiu v roku 1998 a Ekvádor v 2002. Na turnaj postúpili po heroickom a historickom víťazstve nad Kostarikou, keď im rozhodcovia uznali aj gól ktorý nebol a poslal hráčov USA k televízorom namiesto do Ruska. Z hráčov poznáte akurát tak Ericka Davisa, lebo pálil trávu na ľavom krídle na štadióne v Dunajskej Strede. 

Po dvoch kolách by mali mať favoriti po šesť bodov a outsideri žiaden. Jedine, žeby nemali. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár