Spojení láskou Divokého anjela. Hymna mundialu, sekundu po sekunde

19.06.2018 / Tomáš Tomeček
Natalia Oreiro. (photo: Youtube )

Natalia Oreiro. / (photo: Youtube )

V dobách dávno minulých, keď boli starí bohovia malicherní a krutí, zoslali na už aj tak zdecimovanú STV niekoľko Egyptských rán. Jednou z nich bola telenovela Divoký anjel, s hlavnou hviezdou Nataliou Oreiro. Po dvoch dieloch som napriek nízkemu veku (cca 9 rokov) vytušil, tento šialok kávy nebude tá pravá voňavá a chutná. Deväť z desiatich babičiek v domovoch dôchodcov a seniorských kluboch malo v tej dobe diametrálne odlišný názor a tak Divoký anjel robil spoločnosť Slovákom a Slovenkám roky.    

NATALIA OREIRO – UNITED BY LOVE 

Prešlo ani nie dvadsať rokov (presne asi 19) a Natalia na mňa vyskočila z hlbín Youtubu znova. A rovno na hudobný piedestál. Nebudem klamať, jej meno ma medzi odporúčanými videami prekvapilo. Podľa mojich hudobných preferencii by mi do playlistu z prostredia Južnej Ameriky mal vyskočiť maximálne jeden z najlepších festivalov tvrdej hudby Rock in Rio. Šancu, že sa mi tam objaví latinopopová speváčka som považoval za nulovú. Na rozdiel od Youtubu, zdá sa. 

Neodolal som, pustil si hymnu majstrovstiev sveta v Rusku a teraz sa pokúsim sa opísať svoje pocity po prvom vypočutí. Chronologicky. 

 

0:01 - Video sa začína. Nataliu vidím so šatkou na hlave, prechádzať sa po pobreží v noci. Pauzujem video, googlim vek... Hmm, 1977 nie je také zlé, na to že to bolo pred vyše štyridsiatimi rokmi vyzerá fajn.

1:06 – Speváčka sa doprechádzala až domov, k malému synovi a ten sa chce stať fudbalistom. Síce nesimuluje, aby získal pre svoj klub penaltu, ani nemá nejaký špeciálny účes, či tetovanie, ale má na nočnom stolíku ruskú guľu, ktorou keď potrasiete, tak v nej začne snežiť. A nad hlavou má zavesený futbalový dres. Obydlie vyzerá veľmi jednoducho, a podľa začínajúceho textu môžeme odhadnúť dejovú linku celého klipu.

1:20 - Obaja zaspávajú. Orchester, hrajúci ponurú hudbu od samotného úvodu onedlho stíchne. Ožíva sklenená guľa s nápisom Moscow a Červeným námestím vnútri. Hudobne prechádzame do latina, obrazovo do magickej gule. Od tohto okamihu by sme mohli nazvať hudobný počin klasickou letnou odrhovačkou, ktorá na nás bude hrať zo všetkých internetov, rádii, kúpalísk a posilňovní. Natalia sa prevteľuje do ruskej dévušky a zvoláva k sebe všetkých, aby spoločne oslávili najväčší sviatok futbalu na svete. Spieva sa v troch jazykoch, okrem Španielčiny počuť aj Ruštinu a Angličtinu. Znie to celkom dobre. Sí. Dá. Yes. 

1:41 – Prichádza refrén a ja podvedome tuším že „podnimnite ruky vverch“ z hlavy tak skoro nedostanem. Text je klišoidne motivačný a veselý, ale povedzme si pravdu, žiadnu hlbšiu myšlienku z hipsterského filmového festivalu sme očakávať nemohli. Skrátka, choďte si za svojimi snami, tešte sa z pekných vecí, neopúšťajte sa, spravte svet krajším miestom, a tak ďalej.

2:15 - V klipe sa bujaro tancuje, spoznávam Capueru, Hiphop, Latino. Dav ľudí sa rozrastá, Natalia ľúbi Rusko (bodaj by nie, za ten honorár), všetci sa tešia a sú rozkokošení až do konca. Čiže dve minúty.

4:18 - Speváčka so synom si líhajú doma do postele. Znova v chudobnej štvrti, ale zato s úsmevom.

Čo dodať záverom? Pre mňa osobne je hymna Mundialu v Rusku napriek vybudovanej averzii voči popu a latinu príjemný počin. Pozitívna energia pôsobí prirodzene. Waka-waka ma pred rokmi otravovala, toto nie.

Udeľujem 7 gólových výkrikov juhoamerických komentátorov z desiatich. 

Tomáš Tomeček

Tomáš Tomeček

Napíš komentár