Hviezdny index: Najväčšie osobnosti prvého kola mundialu

20.06.2018 / Martin Marys Pagáč
Hlavná hviezda Mundialu. Zatiaľ. (photo: SITA/AP Photo/Francisco Seco)

Hlavná hviezda Mundialu. Zatiaľ. / (photo: SITA/AP Photo/Francisco Seco)

Letmým letom letí leto a aj majstrovské lopty sa nám rozkotúľali už do druhej skupinovej svätyne. Laco povedal pár múdrych slov, o Karolovi sme sa dozvedeli, akým je veľkým fanúšikom Kolarova, Marián hovorí k veci, Olinka dodáva príjemnú atmosféru do obývačiek, Ľubošovi doslova primrzol úsmev k tvári a Marcel nám pripadá trochu osamelý. Rozhodli sme sa vám zhrnúť po každom kole šampionátu to najhviezdnejšie, čo sa nám mihlo pred očami. Niečo na štýl Oscarov, prípadne rybárskej súťaže v Humennom. Vedúci po mne chcel predstaviť vám päť hviezd prvého kola, no ja som sa rozhodol zachovať si svoju dôstojnosť so štipkou rebélie a ponúkam ich až sedem. Lebo Ronaldo.

Hlavná hviezda - Cristiano Ronaldo

Aha, tu je. Písali sme o ňom aj samostatný článok a niet pochýb, že svojim hetrikom ovládol 1. kolo. Bez debaty. Nenáviďme ho, koľko chceme, no Portugalsko uvažuje, že zmení názov krajiny na Ronaldo. Spomína si snáď niekto na výkon iného hráča z tohto národného výberu v zápase proti Španielsku? A tá koncentrácia pred priamym kopom na 3:3. Lahôdka pre všetkých analytikov sveta. V čase, keď toto čítate má na konte prinajmenšom štyri góly na turnaji. 

Hviezdny útočník – Harry Kane

Spoločne s Ronaldom mal tri góly po prvom zápase na konte len systém VAR, ktorý prisúdil tímom pokutové radosti. Po dva góly vsietili Lukaku, ktorého hviezda začala žiariť až v poslednej polhodine, Čeryšev, ktorý len zaskakoval, aj keď veľmi úspešne, a tiež Diego Costa. Ten s Pepem zvádzal súboje zlých chlapcov prekvapivo s nadhľadom, no v závere bol vystriedaný, čo možno stálo Španielov tri body. Najhviezdnejším útočníkom tak bol Harry. Nie ten, ktorý sa nedávno oženil, ale ten, ktorý nosí anglickú pásku na rukáve v službách jej veličenstva. Angličania sa z výhry nad Tuniskom tešili viac, než Islanďania z remízy s Argentínou.

Hviezdny brankár – Hannes Halldorsson

A tak sme pekne premostili k Islandu. Hannes Halldorsson, alebo, ako ho my v redakcii interne voláme, Islandský Brankársson, odolal šiestim streleckým pokusom Argentíny, vrátane Messiho zbabranej penalty. Chlapec našiel svoj zmysel života a so spokojným úsmevom sa môže prehrýzť do staroby. Nerozhodil ho ani rýchly Aguerov gól, ani Maradona starostlivo sledujúci postrannú čiaru. Väčší brankár v prvom kole nebol.

Hviezdny tím – Mexiko

Vyšachovať majstrov sveta a ešte takým spôsobom, ako sa to podarilo Mexiku, to si zaslúži rešpekt. Boateng s Hummelsom stáli na vratkých nohách ako stoličky pred McDonald’s (oficiálny sponzor Fantasy FIFA World Cup 2018). Keby Mexičania dokázali premeniť aspoň polovicu svojich nájazdov, mohli sme byť svedkami totálnej blamáže. Takto konštatujeme, že Nemcom nechceli spôsobiť hanbu, aby Merkelová skutočne nezačala s Trumpom dohadovať výšku múru.

Hviezdny gól – Dries Mertens

Niektoré zápasy sa statočne vlečú, no toľko krásnych gólov pohromade sme na turnaji ešte nevideli. Vyberáme jeden z tých, ktoré niečo znamenali. Z exportného Mertensovho voleja bolo vo vzduchu cítiť, ako si každý pred obrazovkou povedal: „Čo ti šibe?“ Prípadne derivácie podobného charakteru k tomuto výroku. Dries naštartoval malátne Belgicko k očakávanej výhre nad Panamou. Bez neho by De Bruyne kopal dlhé pasy do autu doteraz.

Hviezdny rozhodca – Alireza Faghani

Rozhodcovská kategória píše na turnaji vlastnú kategóriu. Máme tu zapojenie virtuálnej reality, no na to, aby sme si na ňu dostatočne zvykli, si musíme pozrieť posledný Spielbergov film. Čo sa týka tých pánov behajúcich po ihrisku a líšiacich sa farbou dresov od okolia, máme z nich prevažne pozitívne dojmy. Bolo už pár takých, ktorí necitlivo kúskovali hru, no väčšinou sa o rozhodcoch nehovorilo. Čo je po zápase dobre. Predsa by sme na svetlo sveta uviedli iránskeho rozhodcu Faghaniho, ktorý pískal zápas medzi Nemeckom a Mexikom. Z krajiny, ktorá je známa simulovaním a zdržiavaním hry, si na turnaj nevzal nič, nebál sa za naťahovanie hry udeliť žltú kartu už v prvom polčase, nechával hru plynúť a nenechal sa oklamať falošnými pseudofaulami. Možno by aj na Neymara bolo spravených menej „faulov“, keby bol Iránec pri moci.

Zhasnutá hviezda – Neymar

Opäť krásny mostík ku „špagetovému démonovi“. Počuli ste niekto niekoho hodnotiť Neymarov výkon? Ani my nie. Všetkých len zaujíma, či má Neymar horší účes ako Ronaldo (ten brazílsky) v roku 2002 a či napíše knihu najlepších jogínskych pozícii faulovaného hráča. Aj u nás na dedine existuje pojem koncový hráč. Nie, nejde o najlepšieho zakončovateľa. Neymar bol koncovým hráčom Brazílie, pretože každá akcia uňho skončila. Miesto rozdávania centrov, prihrávok a zakladania ukážkových akcií sa zašíval pri autovej čiare a čakal na kontakt so súperovým hráčom. Po prehre 1:7 v zápase s Nemeckom na minulých majstrovstvách povedal, že keby mohol hrať, takým výsledkom to neskončí. Len či tým nemyslel, že by gólov v sieti Brazílie bolo ešte viac.

Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár