Zrušme penalty. Sú príliš nespravodlivým trestom

21.06.2018 / Miloš Kubalík
Messi síce nedal, ale aj tak.  (photo: SITA/AP Photo/Rebecca Blackwell)

Messi síce nedal, ale aj tak. / (photo: SITA/AP Photo/Rebecca Blackwell)

Poznáme to všetci. Sedíme na štadióne alebo pri televízore a sledujeme napínavý zápas svojho tímu, keď lopta udrie do ruky súperovho obrancu v šestnástke a najbližšia tribúna spolu s nami a susedmi zborovo zhúkne - ruka! Hlavný rozhodca váha, ale predsa zapíska a ukazuje na biely bod. Penalta! Yes, je tam! Hráči súpera majú skrivené tváre, obkolesia rozhodcu, gestikulujú, nadávajú, mávajú, posielajú ho do psej matere. Lietajú žlté karty, niekedy sa pred očami aj začervená. Na druhej strane lavička domácich skáče tri metre aj s divákmi, všetci sa tešia aj napriek tomu, že nedali gól. Hráči na ihrisku sa objímajú, strelec jedenásť metrového kopu sa chystá na jeho realizáciu. Beží predposledná minúta a všetko je na jeho pleciach. Rozbieha sa, strieľa a... goool! Je rozhodnuté kričí Marcel Merčiak a s ním celý štadión, mesto, či národ.

Je to však spravodlivé? Vyhrať po penalte, ktorá bola odpískaná len preto, že niekde na kraji šestnástky sa lopta šuchla obrancovi o ruku? Alebo sa v rohu šestnástky z nevinného súboja vykľuje fiktívna trojnásobná zlomenina, po ktorej nasleduje krutý gól? Vŕta mi to už dlhšie hlavou, pri aktuálnych MS vo futbale sa myšlienky na dramatickú zmenu opäť vyrojili na povrch.

Prečo zmeniť pravidlo o penalte?

Futbal je stará a konzervatívna hra, to vieme. Pravidlá mení málokedy, vidíme to aj dnes. Zavedenie videa na najsledovanejšom podujatí planéty trvalo 2018 rokov, hoci v iných športoch je už roky normálnou súčasťou pravidiel. V troch prípadoch v doterajšom priebehu majstrovstiev sveta upozornil VAR hlavného rozhodcu na chybný verdikt. A ten nariadil čo? No zase penaltu. Zo 45 doterajších gólov padlo 9 z penált a to Messi a neborák z Peru svoje zahodili. Takmer 20% gólov padlo zo známeho bieleho bodu.

V hokeji máme trestné strieľanie len pri zmarení samostatného nájazdu a čistej šance na gól. V basketbale je trestný hod za faul pri streľbe na kôš. No a vo futbale je nariadený pokutový kop za faul či hranie rukou v šestnástke bez ohľadu na to, či bola alebo nebola gólová šanca. Samozrejme sú to iné športy, majú iné špecifiká, ale aj tak mi to príde ako príliš veľká výhoda pre tím, ktorý by možno gól z hry nedal ani za tri zápasy (pozerám sa na vás, Egypťania). Penalta je koľkokrát nariadená za faul, ktorý aj keby sa nestal, nikdy by z akcie nebola gólová šanca, ba možno ani dobrá prihrávka. Hrá sa vyrovnaný zápas a pre blbé pravidlo o penalte, malom šuchnutí nohy o nohu 15 metrov chrbtom od brány príde k hvizdu hlavného rozhodcu. Kým jeden tím sa teší a oslavuje, druhý môže dvojročnú snahu hodiť do smetia a od zlosti zadupať do zeme. No načo je to dobré. Vo futbale sa tomu nikdy nevyhneme, ale prečo to neobmedziť?

Možnosť penalty robí odjakživa z niektorých futbalistov bezcharakterné individuá, ktorí padajú aj bez dotyku obrancu ako nemeckí vojaci po guľke do hlavy od Vasilija Zajceva počas druhej svetovej. Poznáme ich všetci Suarez, Ronaldo, Robben, Nemyar a ďalší, a ďalší, a další.

Kop z bieleho bodu by sa mohol ponechať len za zmarenie čistej gólovej šance, zákerný zákrok v šestnástke a podobne. UEFA navrhovala samostatné nájazdy, to je ale extrém a vo futbale úplná kravina.ň

Nestačil by v niektorých prípadoch len nepriamy kop, ako pri malej domov? Malá úprava by neublížila nikomu. Mohla by priniesť kúsoček spravodlivosti do nášho najobľúbenejšieho športu.

Čo hovorí proti zmenám?

Na stranu druhú penalty zvyšujú gólový priemer, o tom bez debaty. Penaltový rozstrel po predĺžení je neskutočne atraktívny a mnoho fanúšikov sa teší len na to. Rovnako sa už dávnejšie viedli polemiky o tom, že pokiaľ by sa jedenástky zrušili alebo obmedzili, obrancovia budú hrať tvrdšie a brúsiť členky hviezdam ešte viac. Všetko je však o nastavení pravidiel a prísnych trestov za ich nedodržanie.

Úprava pravidla o penalte (nie jej zrušenie) by futbalu prospela. Keby k nej pribudlo dodatočné trestanie komediantov so stopkou na pár zápasov, možno by aj futbalisti pôsobili na ihrisku dôstojnejšie. Treba len kúsok odvahy, nebáť sa posadiť aj Neymara. Veď to, čo predvádzal v prvom zápase mojej kmotrovskej skupiny E, bolo na plač cez slzy. A to som ho označil (proti svojej srsti) za hlavnú hviezdu skupiny. Stále verím vo futbal, ktorý geniálny chlapec hrať vie.

Lenže konzerva menom FIFA má nateraz odfajknuté ako politik pri tabuli so sociálnymi balíčkami. Rozšíri počet tímov na MS pomaly na 50 a o nejaké úpravy a reguláciu hráčov z ktorých sa občas stávajú tajtrlíci behajúci po ihrisku nie je záujem.

A aký je váš názor? Vyjadrite ho pokojne v diskusii.

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár