Maročania letia domov ako prví. Smoliari turnaja, alebo babráci?

21.06.2018 / Martin Ferianec
Maročania plačú. (photo: SITA/AP Photo/Victor Caivano)

Maročania plačú. / (photo: SITA/AP Photo/Victor Caivano)

Zatiaľ čo niektoré mužstvá sa v Rusku ešte ani nestihli poriadne rozkukať, skupina B už spoznala prvého vypadávajúceho tohtoročného turnaja. Maroko si ďalšou najtesnejšou prehrou 1:0 zabezpečilo prvé mesta v lietadle smerom z Ruska. Neskôr večer sa k nim pridali Egypťania a Saudi z áčka.

Vôbec nehrali beznádejne

Pritom ich výkony v oboch zápasoch neboli vôbec beznádejné. Hlavne ak sa pozrieme na medzihru a pozápasové štatistiky. Najskôr s Iránom dominovali na lopte a v podpriemernom zápase udávali smer, ktorým sa má zápas uberať. S držaním lopty cez 60 percent pustili Irán dva krát vážnejšie do šestnástky. Aj to stačilo, aby sami seba obrali aspoň o jeden bod. O čo jalovejší boli pred bránou súpera o to utešenejšie zavesil do vlastnej Bouhaddouz.

I v druhom zápase s Ronaldom a ostatnými desiatimi Portugalčanmi na ihrisku vyzneli Maročania lepšie minimálne štatisticky. Ronaldo sa presadil hneď v úvode zápasu a jeho spoluhráči prešli ako už majú zvykom do udržiavacieho módu. Taktiku Jožka Golonku "hrať musí súper" aplikovali do praxe a preto malo nakoniec Maroko väčšie držanie lopty, počet striel a v konečnom dôsledku i vyložených šancí. S koncovkou si však rozumeli ako Rusi s Ukrajincami na Donbase.

Možno by sa na prvý pohľad skoré vypadnutie Maroka mohlo vzhľadom k videnému a napísanému zdať kruté, je ale spravodlivé. Hoci o vypadnutí rozhodli dva góly v rozpätí piatich minút na rozmedzí dvoch zápasov. Afričania svoje dlhé držanie lopty praktizovali väčšinou medzi dvoma vápnami. Prejsť zmysluplnejšie do súperovho bol už väčší problém. Najväčším bol asi fakt, že ak v ňom mal nastať nejaký rozruch musel prísť stopér Benatia. Sám mal pravdepodobne viac zakončení a gólových príležitostí ako celý útok so zálohou dohromady.

Práve jeho výkony nezostali bez povšimnutia. Jediný z mančaftu upútal natoľko, že prišli prvé dve ponuky. Juventus má na stole hneď dve. Prvá je z Bratislavského krematória. Našli pre Benatiu flek na pozícii hlavný spalovač. Druhá prišla už konečne športová. Ozvali sa Bratislava Monarchs. Benatiove kopy v zápase s Portugalskom vraj mali ideálnu výšku i dĺžku, aby sa mohol zapojiť do jesennej prípravy na pozícii kickera v tíme amerických futbalistov.

Celkový dojem z výkonov Maroka zostal podobný ako z výkonov našich celkov v predkolách pohárov. Chvíľami nadobudneme dojem, že to nie je úplne zlé, no vždy vidíme rovnaký scenár kde sa nakoniec odpíšu sami.

 

Martin Ferianec

Martin Ferianec

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár