Messi, kde si?

22.06.2018 / Martin Marys Pagáč
Messi, čo je?  (photo: SITA/AP Photo/Petr David Josek)

Messi, čo je? / (photo: SITA/AP Photo/Petr David Josek)

Spomínate si ešte na kritiku smerujúcu k Maradonovi, ako najhoršiemu trénerovi Argentíny v histórii? Je tomu osem rokov, čo viedol Messiho na majstrovstvách v Južnej Afrike. Áno, na tých, čo sme sa predstavili aj my. Argentína sa vtedy hladko s deviatimi bodmi dostala do osemfinále, v ktorom vyradila Mexiko a stroskotala až v najlepšej osmičke na neskoršom bronzovom medailistovi z Nemecka. V skupine mala Nigériu, Južnú Kóreu a Grécko. Vtedy sa ešte nezvyklo hovoriť otrepané: „Dnes už každý vie hrať futbal.“

Ak nie si Messi, tak potom neviem kerý si

Zámerne som nepoužil u Maradonu slovný zvrat Messi a spol., pretože Diegova taktika bola niečo na štýl, kopnite to Leovi, on s tým niečo spraví. A teraz tu máme nové majstrovstvá. Viete, čo na nich spravil Messi v prospech Argentíny? (Trápne ticho.) Respektíve, viete, čo spravil Messi vôbec? Zahodil penaltu. To je celé, čo sa dá zhrnúť po dvoch zápasoch Argentíny. Nechápte ma zle, keby sa ma raz redaktor na ulici spýtal pálčivú otázku, Ronaldo alebo Messi, tak drukujem tomu malému argentínskemu sálovkárovi. Každopádne, o hráčovi s podobným menom, Meza, toho bolo počas zápasu s Chorvátskom počuť oveľa viacej. Predtým som o ňom nepočul nikdy. Vraj kope za nejaké Independiente.

Problém je inde a všetci sa zhodnú ukázaním prsta na trénera. Toho, čo vyzerá, ako by ho dotiahli do Ruska z Ilavy na priepustku. Pán Jorge Sampaoli zožal úspechy s Čile a Sevillou, no na Argentínu ešte nedozrel. Že nechal Icardiho dovolenkovať, sa dá pochopiť. Každý z nás môže mať v kádri svojho Stocha. Z toho, čo ale poskladal v prvých dvoch zbabraných zápasoch, sa nejednému z nás zakrúti hlava.

Island obetavo vybojoval remízu, no Chorvátsko hralo otvorený futbal a nedať obrane vedenej Lovrenom jediný gól a inkasovať pritom tri, je niekde na pohraničí sklamania a výsmechu.

Držať si na lavičke Higuaína, Di Maríu, Dybalu, Bigliu a Roja, a ako žolíka poslať do hry Pavóna, zároveň stiahnuť jediného strelca, čo sa aj niekam trafil, Aguera? Tak, ako mnohí, určite pôsobím sťa klasický krčmový tréner, no s takým dynamitom v útoku predviesť toto, je na hanbu.

V skupinovej fáze si Argentína takýto nezávideniahodný výsledok nepamätá rovných šesťdesiat rokov. V roku 1958 ich tam vyprášili naši predkovia z ČSSR 6:1. Očakával som, ako kmotor skupiny, že jeden z „mojich“ tímov vybuchne, no že to bude Argentína, veru nie.

Žiaľ, úplne zaslúžene.

Tak oblečte si dresy, veď za nich hrá Messi

Na záver poďme trochu nažhaviť kalkulačky. Argentína to už vo vlastných rukách nemá. Chorváti môžu ísť z prvého miesta bez nutnosti jediného bodu v zápase s Islandom. Stačí im k tomu remíza ostrovanov s Nigériou (v piatok o sedemnásť nula nula). Z Modrićových Rakitićovcov sa tak stanú na chvíľu cisári v gladiátorskom ringu. Ak zaberú s Islandom, môžu pomôcť Leovi nájsť stratenú tvár. V prípade ďalších argentínskych nechcených ohňostrojov môžu pomôcť aj Nigérii.

Podstatné je, že už pomôcť nemusia.

Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár