Filmová Liga TakUrčitee: Futbal

22.06.2018 / Martin Marys Pagáč
Beckham, Bechkam.  (photo: SITA/AP Photo)

Beckham, Bechkam. / (photo: SITA/AP Photo)

Najbližší mesiac vás asi ťažko niečo odtrhne od obrazovky. Ak by ste mali medzi zápasmi majstrovstiev chvíľku času, ponúkame náš guľatý rebríček. Veď predsa, zelená je tráva, futbal, to je hra...

Prešľapy

Úprimne a spravodlivo musíme zhodnotiť, že dobrých futbalových filmov je menej než správne vyskloňovaných podstatných mien na tlačovke predsedu parlamentu. Máme tu až štyri tomtomy.

Prešľap číslo

4

Originálny názov

Kicking & Screaming (2005)

Slovenský názov

Zelená je tráva

ČSFD

48/100

IMDB

5.6/10

Rotten Tomatoes

42/100 (kritici), 43/100 (diváci)

Výsledok

Na štvrtom mieste prešľapov sa nachádza komédia z rodinného prostredia. Keď tak nad tým uvažujeme, takmer všetky prešľapy tohto rebríčka spadajú do tejto kategórie. Premotivovaný dedko trénuje futbalový tím, z ktorého vyradí vlastného vnuka. Priemerný otec neznalý futbalu sa s tým nechce zmieriť a rozhodne sa trénovať synov nový tím. Celé zle.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Will Ferrell je obľúbeným komikom nášho Telovýchovného vedúceho, no humor z filmu Zelená je tráva nechytil za srdce ani jeho zarytých fanúšikov. Niečo ako potknutie na krtinci, či nechránený rozkrok pri priamom kope.

Prešľap číslo

3

Originálny názov

Air Bud: World Pup (2001)

Slovenský názov

Bud - futbalista

ČSFD

39/100

IMDB

4.7/10

Rotten Tomatoes

X/100 (kritici), X/100 (diváci)

Výsledok

Športový film so psom Buddym s poradovým číslom 674. Približne. Buddy má šteniatka, hrá futbal, a dokonca to ani nie je najhorší z ponúkaných filmov. Tiež si škriabete hlavu, ako je toto vôbec možné? Nuž, skutočne boli nakrútené ešte dva horšie futbalové filmy.

Glosuje Daniel Jurčík

Film, ktorý vo vašej hlave zanechá väčšiu prázdnotu ako dve hodiny na Pokeci. Dovolím si povedať, že aj niektorí šesťroční diváci si pri pozeraní klopali na čelo.

Prešľap číslo

2

Originálny názov

The Big Green (1995)

Slovenský názov

Zelenáči

ČSFD

54/100

IMDB

5.5/10

Rotten Tomatoes

0/100 (kritici), 46/100 (diváci)

Výsledok

Pokus o rodinný film z futbalového prostredia. Kde už sme to len počuli. Klasický americký scenár o mužstve totálnych lúzrov, ktorí keď trochu potrénujú, vyhrajú Stanleyho pohár. Šalátovú misu? Nevieme, či vôbec niekoho trápi, o čo tu vlastne ide. Nás ani trochu.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Keď som tento horor pozeral ako malé dieťa, nezdalo sa to až také strašidelné. Teraz však s výnimkou sexi učiteľky neviem, čo by ma na ňom malo zaujať.

Prešľap číslo

1

Originálny názov

Goal! III (2009)

Slovenský názov

Gól 3

ČSFD

25/100

IMDB

3.3/10

Rotten Tomatoes

X/100 (kritici), X/100 (diváci)

Výsledok

Tak toto je gól. V rebríčkoch veľmi nezverejňujeme pokračovania, no taký kvalitatívny rozdiel, aký je medzí prvým a tretím dielom filmu Goal!, nevyrovná ani najnovší sociálny balíček vládnej strany.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Už začiatok tohto filmu hovorí o prepadáku. Nakrúcanie nejakej sado-maso reklamy či čoho to v Rumunsku? Vážne? Hlavný herec z predchádzajúcich dielov si veľmi nezakope, zato jeho noví kamaráti, na ktorých sa nedá pozerať, už áno. Rádoby zábery z hry sú na zaplakanie. Priam na narvatie si dvoch sviežich cibúľ rovno do očí.

Zásahy

Popri reklame na pivo a čipsy si jedno vytiahnite z chladničky, druhé vysypte do misky a užívajte si naše presné trefy.

Zásah číslo

6

Originálny názov

Mean Machine (2001)

Slovenský názov

Danny Raketa

ČSFD

64/100

IMDB

6.5/10

Rotten Tomatoes

34/100 (kritici), 72/100 (diváci)

Výsledok

Briti nesklamú. Na 6. miesto sa nám dostal Vinnie Jones, stvárňujúci futbalistu, ktorému tak trošku preplo a ocitol sa vo väzení. Unikátny zápas medzi väzňami a dozorcami je na svete. Utrite si zaschnutú krv z kopačiek a pokračujte v kopaní.

Glosuje Martin Cejo Bosák

Vedeli ste, že Vinnie Jones predtým ako začal hrať tak hral? Futbal a dokonca vyhral FA Cup. A svojím postavám vo filmoch nemusel nič pridávať, len si skúste vygoogliť jeho herný prejav. Odporúčam kľúčové slová: killer a psycho. Vo filme ako kapitán tímu zloženého z väzňov chcú v exhibičnom zápase nakopať zadok dozorcom a to doslova. Navyše s Jasonom Stathamom v bráne, to nemôžu prehrať, jedine žeby…

Zásah číslo

5

Originálny názov

Fever Pitch (1997)

Slovenský názov

Fotbalové opojenie

ČSFD

71/100

IMDB

6.7/10

Rotten Tomatoes

50/100 (kritici), 58/100 (diváci)

Výsledok

Na 5. mieste máme trochu futbalovej romantiky. Keď budete tento film vyhľadávať, nezmýľte si ho s desivou americkou prerábkou. Takmer štyridsiatnik Colin Firth, posadnutý fanúšik Arsenalu, sa dá dohromady s kolegyňou, ktorá nemá na šport ani jednu pozitívnu slovnú vsuvku. Prazvláštny vzťah sa začne meniť s príchodom dieťaťa.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Pred deviatimi rokmi som povedal k filmu toto a stále si za tým stojím: Pekne vykreslené. Zaujalo ma, ako sa tie dva protiklady dali dokopy hneď na začiatku a až potom sa začal odvíjať príbeh. V klasických trhákoch sa dajú dokopy až na konci. To sa mi páčilo. Nebolo to až tak moc predvídateľné. Fajn.

Zásah číslo

4

Originálny názov

Goal! (2005)

Slovenský názov

Góóól!

ČSFD

76/100

IMDB

6.7/10

Rotten Tomatoes

44/100 (kritici), 77/100 (diváci)

Výsledok

Tí, čo už zo seba striasli pachuť z najhoršieho futbalového filmu si môžu vychutnať pôvodnú verziu. Vlastne, tak jednotka, ako aj dvojka filmu, sú veľmi dobré. Tak trochu cez kopirák, ale to je aj Sám doma a aj tak ho všetci dookola pozerajú.

Glosuje Michal Mácsai

Vymyslený príbeh mladého futbalistu Santiaga Muňeza o splnených snoch. Snímka však veľmi presne popisuje nespočetne veľa príbehov z reality. Chlapec odmalička kope do lopty na ulici bez kopačiek, rodičia nemajú peňazí nazvyš a chcú aby pracoval či študoval. Ale on sa chce živiť futbalom a má veľký sen… Až sa raz dostane napríklad do Newcastlu United, jedného z najstarších a najväčších klubov v Anglicku. Na ceste spozná veľa strastí, bolestí a neúctivé prostredie niektorých spoluhráčov ale ak vydrží, otvorí sa mu cesta splneného životného sna. Veď si len vezmite príbehy Téveza, Neymara, Salaha, Gabriela Jesusa a stoviek podobných. Dnes si svoj sen v Newcastli žije aj náš Maťo Dúbravka a tiež zažil cestu plnú peripetií. Tento film je práve jeden z tých, ktoré nesmú chýbať v zbierke športového fanúšika.

Zásah číslo

3

Originálny názov

Victory (1981)

Slovenský názov

Nerovný zápas

ČSFD

64/100

IMDB

6.6/10

Rotten Tomatoes

67/100 (kritici), 71/100 (diváci)

Výsledok

Bronzová medaila ide filmu Victory. Stará, humorne ladená snímka z prostredia druhej svetovej vojny, kde si to medzi sebou rozdajú spojeneckí väzni z koncentračného tábora a nacistickí dôstojníci. Veľmi podobný námet, ako pri Mean Machine, no pôvodnejší. Vo filme si zahrá napríklad aj Pelé, no keďže dobrého futbalu máme málo, nezaradili sme film do cameo rebríčka, ale sem.

Glosuje Daniel Jurčík

Nie je to žiadna pohroma, obzvlášť futbalové osobnosti potešia oko diváka. Keď mi ale niekto povie, že pozerá vojnovú snímku, skôr ako toto si predstavím aj krvilačného klokana v službách Jej veličenstva.

Zásah číslo

2

Originálny názov

Bend It Like Beckham (2002)

Slovenský názov

Blafuj ako Beckham

ČSFD

61/100

IMDB

6.7/10

Rotten Tomatoes

85/100 (kritici), 73/100 (diváci)

Výsledok

Na 2. mieste máme film plný predsudkov, komplexov a ich vzájomného vyvracania sa. Príbeh ženského futbalu zaujme najmä nášho pisálka Martina Ferianca, no pozrieme si ho bez problémov aj my. Kiera Knightley sa do futbalistky priam prevtelila. Aj jej tá rola svedčí, pri behaní jej nič nezavadzia...

Glosuje Michal Mácsai

Máte osemnásť, život pred sebou, milujete loptu a rovnako tak aj svetovú modlu Beckhama – čo iné chcete robiť, ako hrať futbal? Problém nastane, ak ste dievča. Druhý problém, ak ste dievča z Indie. Ten tretí je, že máte mať svadbu s bohatým chlapom ale vy chcete odísť do USA. Rodina vás určite veľmi rada podporí a tak musíte vymýšľať intrigy, aby ste zamaskovali túto, sem tam tvrdú, chlapskú hru. Pomôže vám vyhľadávačka talentov, s ktorou si rozumiete. No štvrtý problém nastane, ak sa ona i vy zamilujete do vášho trénera – a kolotoč môže začať. Už asi rozumiem, prečo chcú chlapi trénovať ženské družstvá.

Zásah číslo

1

Originálny názov

Green Street Hooligans (2005)

Slovenský názov

Hooligans

ČSFD

79/100

IMDB

7.5/10

Rotten Tomatoes

48/100 (kritici), 87/100 (diváci)

Výsledok

Titul patrí chuligánom. Trochu smutná predstava, no je tomu tak. Zelených trávnikov sa tento film veľmi týkať nebude, no naskytne sa vám unikátnu príležitosť nahliadnuť do sveta najtvrdších fanúšikov West Hamu.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Frodo, neprávom vyhodený z Harvardu, ujde za sestrou do Londýna, aby si to upratal v hlave, no ani len netuší, kam to dotiahne. Švagor jeho sestry (ten, čo hrá Artuša v poslednom Artušovi), cez týždeň učiteľ dejepisu, cez víkend futbalový ultra fanúšik, si ho zoberie pod ochranné krídlo a spustí sa najkrutejšia mastenica na pôde fanúšikov futbalu. Chlpy vám budú stáť aj bez modrých lentiliek.

Predĺženie

A na záver úplná bomba. Šialenosť menom Shaolin Soccer pobaví aj najsuchších suchárov. Už len tri rebríčky pred nami. Nabudúce tu budeme mať niečo na kontinuálne vertikálno-diagonálne pozeranie.

Originálny názov

少林足球 (2001)

Slovenský názov

Šaolinský futbal

ČSFD

65/100

IMDB

7.3/10

Rotten Tomatoes

90/100 (kritici), 84/100 (diváci)

Výsledok

Shaolin Soccer je hongkonský super film. Zábava, smiech cez slzy, kreativita, postmoderna. Toto je tá správna komédia z futbalového prostredia. Ak ste zasadení do riadkov klasiky a pravidiel, tak budete sucho hundrať, no pre tých, čo sa chcú dobre zabaviť a zároveň sledovať „futbal“, ten zo Šaolinu nemá konkurenciu.

Glosuje Tomáš Turek

Bojové umenie a futbal. Kto by si v detstve za panelákom nevyskúšal obe disciplíny aspoň amatérsky? Lenže v Ázii nie sú žiadni amatéri, tieto športy spojili do jedného a pridali najbláznivejšie fantázie z detských snov. Zoznámte sa, Shaolin Soccer! V prípade, že v sebe kus zapatrošeného dieťaťa nenájdete, budete počas filmu neveriacky krútiť hlavou a pýtať sa: „Kto to mohol natočiť?“ A to je ešte väčší zábava.

Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár