Nemcov neznášame, mali by sme si z nich ale brať príklad

24.06.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Toni Kroos. (photo: SITA/AP Photo/Frank Augstein)

Toni Kroos. / (photo: SITA/AP Photo/Frank Augstein)

Mundial v Rusku sa rozbieha, s druhým kolom zápasov musíme byť spokojní. Najväčšiu drámu priniesli dva víkendové večerné šlágre, otočka Švajčiarov proti Srbom a zápas Švédov proti Nemecku, ktorý sa okamžite zapísal do análov majstrovstiev sveta. Padol v ňom najneskorší gól v "základnej časti", teda keď sa nepredlžovalo. 

O deväť mesiacov mohlo populačne explodovať Švédsko, pribudne ale asi viac malých Nemcov, splodených v euforickej radosti. 

Parádny zápas

Švédi odohrali vzorný prvý polčas. Presne po vzore Mexičanov brejkovali otvorenú obranu obhajcov titulu do takej miery, že bola (a je) na mieste otázka, ako si môže top tím a jeden z hlavných favoritov dovoliť toľko riskovať. Za prvé tri polčasy šlo určite najviac prečíslení smerom na Neuera. Kde sú strední záložníci? Prečo tak ľahkovážne strácajú lopty a ako je možné, že v hre Nemecka nie je systém, ktorý by kritickým situáciám zabraňoval? 

Hasiť jeden z nájazdov tak musel Boateng zákrokom na hranici penalty a vylúčenia (kde bol VAR?), Sverige aj tak jednu loptu ponad nemeckého brankára do siete dostali. Nebyť parádneho zákroku po parádnej hlavičke tesne pred koncom, mohli aj dve. 

Tri polčasy bez gólu, navyše v krízovej situácii keď aj remíza bola pre Nemecko výsostne rizikovým výsledkom rástlo napätie a emócia v hlase komentátora každou minútou, čo uplynula. 

Kto roztrhal tiket a odpísal Nemecko je naivnejší, ako siedmak na prvom rande. 

Stále Nemci 

Reuss krátko po prestávke Costovským šťastím položil koleno, či predkolenie do centra z ľavej strany a znížil. Švédi bránili čo im sily stačili, brejkov ubudlo. Boateng sa desať minút pred koncom predsa len nechal vylúčiť po druhej žltej karte. Vyzeralo to, že zmaril šancu svojich na záverečný nápor a konečný úspech. 

Šokujúci výsledok a scenár, pri ktorom obhajcovia ostatného majstrovského titulu nemali mať v poslednom kole nič vo vlastných rukách, bol na spadnutie. Vtipy o tom, ako Nemci v Rusku nikdy nezvíťazia boli pripravené. Zostávalo už len pár chvíľ.  

Vo futbale sú ale stále Nemci Nemcami.

Nehejtujme, radšej sa od nich niečo naučme

Keď už vrcholilo nadstavenie piatou minútou, striedajúci Viking urobil vedľa šestnástky hlúpo jednoznačný faul. Spoluhráč ho zjazdil ako malého chlapca. Brankár si postavil múr. Toni Kroos sa rozkročil ako slávnejší spoluhráč z Realu Madrid. Utešený gól vyzeral až príliš jednoducho. Nemci nie, že utiekli hrobárovi z lopaty. Oni sa z vlastného už zahrabaného hrobu parádne vykopali, Švédi už nevládali položiť naň kamenný príklop. 

Samozrejme, všetkým nám idú na nervy. Od Garyho Linekera počnúc, krčmovým analytikom na oravských lazoch končiac. Anglická legenda zopakovala na twittri slávny výrok o hre, ktorú možno vymysleli v Anglicku, no hrá sa dovtedy, kým ju Nemecko nevyhrá. Štyri tituly plus štyri ďalšie finálové účasti. K nim štyri tretie miesta a jedno štvrté. V Rusku sa o zlatú Niké hrá dvadsiatyprvý krát. Len v jednej tretine prípadov Nemci nehrali do posledného víkendu. 

Toľko úspechu nahnevá všetkých na svete. Nielen v krajinách, spravodlivo si nárokujúcich miesto na futbalovom výslní. Úspech plodí nenávisť, šport nie je výnimkou. Nemcom by sme ale závidieť nemali, skôr sa skúsme od nich niečomu naučiť. 

Skúmajme, ako to robia, že ich neporazí akákoľvek nepriazeň osudu. Že napriek tomu, že majú karty rozdané zle, že sa im nedarí a že robia čudné rozhodnutia (Leroy Sané by sa im určite zišiel), nič im neuberie z viery vo vlastné schopnosti. Snažme sa zistiť čím to je, že ich odpísať možno až keď je odpískané, ale nikdy skôr. Vo veľkej väčšine prípadov sa totiž píska až keď stihnú opraviť, čo všetko pokazili. Presne tak, ako v Soči. 

Nemecko trénera Loewa bolo proti Švédsku na lopatkách ako tenista, ktorý v druhom kole čelí mečbalom súpera. Priebeh setu zázračne, no nie nečakane otočí a o tri týždne to celé vyhrá. Znova. Ako obyčajne.

Už by sme si z nich mohli zobrať príklad. Aspoň vo futbale. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár