Na Neymara VAR!

25.06.2018 / Miloš Kubalík
Neymar v typickej póze.  (photo: SITA/AP Photo/Michael Sohn)

Neymar v typickej póze. / (photo: SITA/AP Photo/Michael Sohn)

O tom, že video vo futbale je potrebné, nepochybujeme. Od začiatku majstrovstiev sveta pomohlo pri sporných momentoch. Sú však aj prípady, v ktorých rozhodnutie nezasiahnuť do verdiktu hlavného rozhodcu, sporný moment vyvolalo. Za všetky som vybral dva z druhého kola zápasov, ktoré musel video asistent preVARiť. V jednom prípade sme ďakovali, v druhom hlavami krútili.

Nezmar

Selecao je zatiaľ len tieňom fanúšikmi vysnívanej Brazílie. Najviac vyčnieva samozrejme Neymar, ktorý chce byť raz lepší ako Messi, Ronaldo, Maradona a všetky hviezdy sveta dokopy. Zatiaľ ale vyzerá, že bude skôr v hviezdnej rote turnaja. Ak sa chcel nepochybne skvelý loptový technik vyvaľovať v tráve, nemusel cestovať do Ruska.

V zápase s Kostarikou predviedol v šestnástke pád, ktorý mu najprv rozhodca spapal a až VAR zrušil pôvodné rozhodnutie a hroziacu penaltu. Prečo, prečo mu však rozhodca nedal žltú kartu? Video je skvelá vec, ale pokiaľ sa nebudú podobné šaškáriny na trávnikoch trestať, nič sa nikdy nezmení. Varujem, raz budeme kvôli tomu z futbalu radšej prepínať na Susedov. Pfuj, až ma pri tej predstave zamrazilo.

Niekedy mám pocit, že u Neymara juniora sú filmové predstavenia automatizmy, ktoré má v sebe hlboko zažraté. Akonáhle ucíti akokoľvek letmý dotyk, informácia ide do kreatívnej časti mozgu a z nej sa vracia informácia späť do končatín – spadni, spadni!! On sa na seba dokáže normálne po takomto niečom pozerať? V našej virtuálnej skupine sme toto nazvali Neymarove Kalčeto. Tréning na každý deň. Príznačné aj pre zápas Kostarika- Brazília.  

 

Podľa správnosti už v treťom zápase na MS nemal hrať, ešte ho ale uvidíme. Pokiaľ nezmení svoje myslenie, dovtedy bude terčom posmechov. Nezmar jeden. 

Nepenalta pre Srbov

V zápase Srbska so Švajčiarmi bol Srbský útočník Mitrovič faulovaný takým spôsobom, žeby to pískol na dedine aj predavač cukrovej vaty.

Zákrok pripomínal zápasnícky chvat voči Branislavovi Fodrekovi v zápase ligy majstrov medzi Petržalkou a FC Porto z roku 2005. Lenže vtedy nebolo video ako dnes a štyria, či piati ďalší rozhodcovia si to nemohli pozrieť v špeciálnej miestnosti s možnosťou niekoľkonásobného spomalenia z viacerých uhlov v priebehu dvadsiatich sekúnd. Oni ale asi pozerali ďalšieho Terminátora. Chlapcom pri obrazovkách treba mrkvu. Veľa mrkvy.

Mitrovič sa vo výskoku dostal do zveráku dvoch hráčov a ak toto nie je penalta, zjem dve kefy. Harryho Kanea zložili Panamčania podobným spôsobom a tam penalta bola hneď. 

VAR okrem dobrého ukazuje aj svoje nedostatky. Hoci priniesol do rozhodnutí viac presnosti, nie je stále jasné kto, kedy a ako ho môže a má využiť. Daňou za novinku a nejasnosti však bola fatálna chyba, ktorá by sa pri používaní najmodernejšej technológie nemala stávať. Srbi sa hnevali právom. 

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár