Magdaléna Rybáriková je jednou z najlepších svetových hráčok na tráve

25.06.2018 / Tomáš Tomeček
Magdaléna Rybáriková.  (photo: SITA/AP Photo/David Davies)

Magdaléna Rybáriková. / (photo: SITA/AP Photo/David Davies)

Ženský okruh má a mal niekoľko špecifických hráčok preferujúcich určitý typ povrchu. Jednou takou skupinou sú tenistky obľubujúce najrýchlejší povrch, trávu. K skupine najúspešnejších na zelenom povrchu aktuálne patrí aj Magda Rybáriková.

NAJKRATŠIA ČASŤ SEZÓNY – NAJLEPŠÍ TENIS?

Špecifický prístup a využitie plného potenciálu povrchu dokážu zúročiť naplno len niektoré hráčky. Tráva totiž nie je len Wimbledon. Na ženskom okruhu nestačí „delové“ podanie, Karolína Plíšková by vedela rozprávať. Prím hrá obrovské množstvo rezaných úderov, lobov a returnov na maximálne riziko. Sebadôvera je na „živom povrchu“ alfou a omegou. Aj ritern z nemožnej pozície trafený tesne za sieť väčšinou znamená získaný fiftín. Petra Kvitová, Magda Rybáriková, Coco Vandewegheová, Kirsten Flipkensová, Johanna Kontová a Alicia Riskeová patria medzi najúspešnejšie hráčky na tráve.

NAJÚSPEŠNEJŠIA SLOVENKA

Rodáčka z Piešťan mala ideálne predpoklady byť úspešná, no v napĺňaní potenciálu ju často brzdili zranenia. Prvý veľký turnajový titul získala už v roku 2009 práve v Birminghame, vo finále zdolala Li Na. V ďalších sezónach si obľúbila americké turnaje na tvrdých povrchoch. Získala tituly v Memphise v roku 2011 aj o rok neskôr vo Washingtone. Tamojší titul dokonca dokázala obhájiť v ďalšej sezóne. Zaujímavosťou je, že v oboch ročníkoch Magda vyradila Janku Čepelovú. V štvrťfinále a v osemfinále

VEĽKÝ ÚTLM

V sezóne 2014 prišiel útlm. Vyrovnaná bilancia na tráve a negatívna na ostatných povrchoch. Výsledkom bolo 50. miesto medzi ženami, z ktorého nasledoval v ďalších sezónach prepad aj vinou zranení. Sezónu 2016 ukončila na 154. mieste, s bilanciou 10:10. Posledný zápas absolvovala na Wimbledone, vypadla s Genie Bouchardovou.

PO OPERÁCII NÁVRAT AKO HROM

Po sedemmesačnej pauze sa Magdaléna vrátila na Tour. Začínala z dna rebríčka, 453. miesta.  Rozohrávala sa na ITF turnajoch v Japonsku na tvrdom povrchu. Získavala tituly a sebadôveru. Prekvapila výhrou nad Coco Vandeweghovou v úvode French Open. Jej hviezdna chvíľa prišla vlani na tráve. Bilancia 18:2 bola priam ohromujúca. Napísala najzaujímavejší tenisový príbeh na Slovensku. Na Wimbledon nastúpila ako z 85. hráčka rebríčka WTA.  Porazila Karolínu Plíškovú, a znova aj Coco ... nad jej sily bola až v semifinále Garbine Muguruzová. Španielka ju potom vyradila aj na US Open, v treťom kole. Sezónu ukončila na kariérnom maxime – 19 mieste.

POTVRDENIE KVALITY v Birminghame

Zopakovať úspechy rozprávkovej sezóny nie je jednoduché, obhajoba tisícky bodov v trávnatej časti nesmierne náročná. Nottingham Magdaléne nevyšiel podľa predstáv, nad sily slovenskej jednotky bola nevyspytateľná Barthelová už v druhom kole. V Birminghame ale zopakovala vlaňajšiu spanilú jazdu turnajom. 

Postupne vyprášila z kurtu Karolínu Plíškovú, Francúzku Mladenovičovú, Slovinku Jakupovičovú aj ďalšiu Češku Strýcovu. Nad jej sily bola až Petra Kvitová vo finále. Dôležité body teda obhájila. Tento týždeň sa zapojí do turnaja v Eastbourne, v ktorom rovnako potrebuje ťahať čo najďalej. A o týždeň v pondelok môže začať obhajobu wimbledonských bodov. 

NÁSTUPKYNE

Z mladých tenistiek za nástupkyňu Magdy považujeme Viktóriu Kužmovú. Jej tenis je na trávnatom povrchu účinný, výkony rastú so sebavedomím. Semifinále v Herthogenboshi nebola náhoda, ani šťastie. Zastavila silnú Van Ujtvanckovú, poradila si s nepríjemnou Lottnerovou a v skvelom zápase mala na rakete Flipkensovú. Za stavu 4:2 v záverečnom sete našu mladú nádej zradila kondícia. Únava sa prejavila aj na nasledujúcom podujatí na ostrove Mallorca.

Druhou možnou nástupkyňou je Rebecca Šramková, disponujúca silným servisom a silno útočným poňatím hry. Hoci sa Rebecca momentálne výsledkovo zasekla, stále môže vyrásť na kvalitnú tenistku na rýchlych povrchoch. Na tráve má skúseností dostatok, stačí ich len pretaviť v úspešné výsledky. Vieme, napíše sa to ľahko. Aj Rybáriková si musela na najväčšiu slávu počkať. Azda sa dočkajú aj jej mladé nástupkyne. 

Tomáš Tomeček

Tomáš Tomeček

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár