Hviezdny index: Najväčšie osobnosti druhého kola mundialu

25.06.2018 / Martin Marys Pagáč
Luka Modrič. (photo: SITA/AP Photo/Ricardo Mazalan)

Luka Modrič. / (photo: SITA/AP Photo/Ricardo Mazalan)

Od dnes sa nám ponuka hracích časov scvrkáva na dva, hoci zápasov sa bude hrať denne o jeden viac. Ak ste machrovali, že doposiaľ sa vám podarilo nevynechať ani jedno stretnutie, je pred vami nová výzva. My si zatiaľ v našom internom slávikovi vyhodnotíme najlepšiu kapelu, speváka, speváčku, skokana roka a interpreta s najväčším počtom fanúšičiek v posteli. Inými slovami, aké boli hviezdy a ich hviezdne maniere počas druhého kola v Rusku, ktoré počasím pripomína viac lacnú dovolenkovú destináciu, než komunistický film?

Hlavná hviezda – Luka Modrić

Za hlavnú hviezdu celého druhého kola sme určili kúzelníka z Realu Madrid, ktorý v zápase, o ktorom sa hovorilo určite najviac, doviedol svoje mužstvo k triednemu víťazstvu nad Argentínou. To navyše vyšperkoval nádherným gólom. Ozývajú sa hlasy, ktoré vravia, že takisto, ako pri Ronaldovom priamom kope vedeli, že tam padne, len nevedeli ako, mali rovnaký pocit z Modrićovej dvojitej zasekávačky a utešenej nechytateľnej kajnšmetke k žrdi.

Hviezdny útočník – Ahmed Musa

Zlé jazyky môžu hovoriť, že veď Kane dal hetrik a je najlepším strelcom turnaja, no asi nevideli Harryho góly. Obe penalty kopol parádne, no predsa len, boli to penalty. A keď vám niekto nastrelí pätu, od ktorej sa lopta odrazí do brány, za hviezdneho útočníka vás hneď neoznačíme. V konfrontácii Lukakua s Musom sme sa priklonili na stranu Nigérijčana, pretože jeho dva góly mali väčší význam a dopad na víťazstvo, pričom si ich vypracoval sám a nedostal ich servírované na striebornom podnose.

Hviezdny brankár – Guillermo Ochoa

V prvom kole sme sa rozhodli pre islandského brankára, napriek tomu, že Ochoa čelil nemeckej kanonáde, no po druhom sme museli vypichnúť brankára, ktorý má najlepšiu bilanciu zákrokov. V stretnutí s Kóreou sa zapotil menej, no stále zapotil. Na Sonovu obaľovačku nemal nárok, aj tak ale drží Mexiko vysoko nad vodou. Ak by ale Mexičanov porazili v poslednom kole Švédi, napriek dvom úvodným výhram by stále nemuseli postúpiť. Bolo by to veľmi kruté, no taký je (futbalový) život.

Hviezdny tím – Anglicko

Dobre, hrali proti Paname, ale trhli rekord za najväčšiu nádielku za prvý polčas. Toľko nestihnú dať ani Ježiško so Santom dohromady. Po zmene strán boli ešte k tomu kolegiálni a dopriali Panamčanom kopulačnú explóziu v podobe prvého a jediného gólu, ktorý kedy dajú na majstrovstvách. Normálne sú tí anglickí ostrovní suchári celkom sympoši.

Hviezdny gól – Toni Kroos

Mám taký dojem, že v prvom kole padlo viac gólov, s prívlastkom „wau“, než v druhom. Napriek tomu, všetky ostatné pokusy zatienila paráda Toniho Kroosa, ktorého gól nie len, že vyhrabal Nemecko zo žumpy, no pravdepodobne ju aj zavrel nadobro a zapečatil betónom. V prípade, že by gól nepadol, dosiahli by Mexičania so Švédmi nenápadnú deľbu bodov v treťom kole a poslali by Nemcov domov na priskorý smutný Októberfest. Takto sa Nemci cítia, ako by vypili celé Lipsko, zlizne si to Kórea a dvom spomínaným ostane zabojovať už len o jedno postupové miesto.

Hviezdny duel – Srbsko vs. Švajčiarsko

Kategóriu hviezdneho rozhodcu sme nahradili hviezdnym duelom, lebo rozhodcovia sú od toho, aby pískali, a pokiaľ to robia dobre, sú za to patrične ohodnotení. Tak ako my v práci. Hviezdny duel by mal byť duelom, ktorý pred výkopom veľa záujmu nevzbudil, no napriek tomu zaujal. A taký bol zápas Srbska so Švajčiarskom. Obojstranne útočné stretnutie dvoch vyrovnaných tímov, bez zväzujúcej taktiky, a nebyť pochybenia VARu, o ktorom písal Miloš a provokatívnych radostí z gólov „švajčiarskych“ hráčov, bolo to to najlepšie, čo tento mundial zatiaľ ponúkol. Žiaľ, nejde to aspoň bez štipky kontroverzie.

Zhasnutá hviezda – Lionel Messi

Veľa mužstiev sklamalo. Po dvoch kolách máme istotu deviatich nepostupujúcich reprezentácií. Konkrétne ide o Egypt, Saudskú Arábiu, Maroko, Peru, Kostariku, Južnú Kóreu, Tunisko, Panamu a Poľsko. Žiaden z týchto tímov ale nebol označovaný nálepkou „favorit na zisk titulu“. Tým bola práve Argentína, pred ktorou si ľudia zatvárajú oči a priliepajú viečka k lícam. Paradoxne práve výhra Nigérie otvára poslednú možnosť na uhasenie ohňa. Nálada v tábore ale vyzerá, ako by to hasenie malo prebiehať kombináciou benzínu a ohňovej vody. Za babrákov môžeme označiť trénera Sampaoliho a brankára Caballera. Sošku za zhasnutú hviezdu ale z Neymarových rúk s neradosťou preberá Messi. Už sme o tom písali v separátnom článku, no tak, ako Shaquiri je reprezentačný boh, zatiaľ čo v lige je šedým priemerom, Leo je jeho presný opak. Aspoň na majstrovstvách teda. Vedeli ste, že vedie s dvanástimi zásahmi štatistiku streleckých pokusov? Ja si pamätám len na tú zbabranú penaltu. Ostatné, neviem, kde, kedy, ako a prečo strieľal, no gólovú príležitosť by som z jeho strany hľadal márne.

Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár