Z Maradonu sa dnes smeje celý svet. Legenda je ale skôr na plač

27.06.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Diego Armando Maradona. (photo: SITA/AP Photo/Petr David Josek)

Diego Armando Maradona. / (photo: SITA/AP Photo/Petr David Josek)

Zápas Argentíny s Nigériou bol znova napínavý až do konca. Namiesto Messiho gólovej parády v prvom polčase, problematických rozhodnutí rozhodcov (vrátane tých pri videu) pri penaltových výrokoch v polčase druhom či postupovom góle Roja, celý svet rozoberá niečo iné. Diega Armanda Maradonu, druhého najlepšieho futbalistu všetkých čias. Teda aspoň kým ho nepredbehne jeden z dvojice Ronaldo - Messi. 

Diego to v Petrohrade poriadne prehnal. 

Zápas v lóži

Majster sveta z roku 1986, finalista nasledujúceho šampionátu v Taliansku o štyri roky neskôr a najlepší futbalista ktorého na vlastné oči videli hrať štyridsiatnici a mladší už svoju rodnú Argentínu na MS aj trénoval. Neúspešne. 

Po kariére zápasí so zdravotnými problémami, závislosťami a svojou úlohou jednej z najväčších športových celebrít na svete. Dnes je čestným hosťom a slávnou tvárou, ktorá nemôže na turnaji chýbať. Na zápasoch v Rusku je ho plno, duely svojich sleduje v lóži na ktorú sa zameriavajú televízne kamery dlho pred zápasom. Aby mohli vysielať napríklad to, ako tancuje s fanúšičkou. 

Aj počas zápasu švenkovali kameramani jeho smerom radi a často. Zostrih top momentov (do ktorého pribudlo aj pár netelevíznych) koluje twittrom odkedy sa zápas skončil.  

Vrcholom boli vztýčené prostredníky po víťaznom góle, ktoré nestihol super rýchly kameraman či režisér odstrihnúť z priameho prenosu. 

Sociálne siete 

Bol to pre Maradonu náročný zápas, aj bez ohľadu na jeho význam a výsledok. Legendu museli po zápase ošetriť lekári. Podľa niektorých našli stopy krvi v jeho kokaínovom systéme. 

Na sociálnych sieťach sa šíria ďalšie fotografie a zábery získané na mobilné telefóny priamo na štadióne. Vznikajú nové a nové meme obrázky, ktoré ste videli, opáčikovali a zazdieľali aj vy. 

"Argentína v srdci, Kolumbia v nose," je jeden čo utkvel v pamäti. Svet sa zo starého pána Maradonu smeje. A nevie dočkať ďalšieho zápasu a extempore. Budú ho znova držať statní muži za pás, aby vydržal stáť na nohách? 

Smutný príbeh

Chlap, ktorý bude mať o tri roky šesťdesiatku na krku mohol byť "len" druhým najlepším futbalistom sveta. Drogové eskapády (načapali ho už počas MS 1994 keď ešte hral) sa ho ale držia už dvadsaťpäť rokov a ich výsledok nám defiluje pred očami. Je to smutný príbeh. 

Každý je samozrejme strojcom svojho osudu, šťastia aj nešťastia. Maradona - hráč - mohol byť príkladom pre mnohé generácie malých futbalistov tak, ako je dodnes Pelé. Ambasádorom futbalu, najrozšírenejšej hry na svete. 

Namiesto toho je a bude odstrašujúcim príkladom. Aspoň dúfam. Maradona to v Petrohrade prehnal, pohľad naňho je smutný a mal by byť varovaním. Videl som už na aj Facebooku otázku, či sa dožije finálového zápasu o dva a pol týždňa. 

Najhoršie je, že ju považujem za úplne legitímnu. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár