Filmová liga: Seriály

29.06.2018 / Martin Marys Pagáč
Friday night lights ste videli? Mali by ste. (photo: SITA/AP Photo)

Friday night lights ste videli? Mali by ste. / (photo: SITA/AP Photo)

Už ste rozmýšľali, ako vyplniť bezduché vákuum po majstrovstvách sveta? Že sa chystáte na dovolenku? A čo tak si počas nej rozpozerať nejaký zaujímavý seriálik? Ťažko nájdeme veľa epizódnych počinov, v ktorých by aspoň jeden diel nebol spojený so športovou tematikou. My vám ale teraz ponúkame výber tých, v ktorých je šport práve nosnou témou.

Prešľapy

Dva seriály určite na tú dovolenku so sebou neberte, pokiaľ nie ste pravoverní masochisti. Myslíme nimi tieto.

Prešľap číslo

2

Originálny názov

LazyTown (2004)

Slovenský názov

LazyTown

ČSFD

17/100

IMDB

5.8/10

Výsledok

Detský polohraný, polokreslený, polobábkový (nie je tých polovíc trochu veľa?) seriál islandsko-americkej koprodukcie, ktorý si buď ľudia zamilujú, alebo naň ihneď zanevrú. Tá druhá skupina je však oveľa väčšia. Je to seriál o bláznivom mestečku, jeho ružovovlasej novousadlíčke, hlavnom darebákovi a šerifovi mesta, ktorý chráni svojich občanov.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Nad menom hlavného hrdinu si tvorcovia museli neskutočne dlho lámať hlavu. Atlét menom Sportacus. To nevymyslíš, to je život. Aj keď to viac pripomína zem a vek. Ak sa chcete zbaviť na pol hodinku svojich detí, pokojne im LazyTown pustite. Pre vás ale toto lenivé mesto žiadnu pridanú hodnotu mať nebude.

Prešľap číslo

1

Originálny názov

Cubed (2009)

Slovenský názov

Cubed

ČSFD

13/100

IMDB

3.5/10

Výsledok

Seriál Cubed sleduje príbeh troch „kancelárskych krýs“, ktoré spoza svojej depresívnej kocky diskutujú na športové témy. Trošku prepracovať scenár a seriál nemusí byť taký zlý, akým skutočne je. No naozaj je taký.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Ako tomuto niekto odklepol 88 tridsaťminútových epizód...

Žiadne video sa nájsť nepodarilo. Našťastie.

Zásahy

Ani to tak veľmi nebolelo. Teraz prichádza na scénu osmička skutočne chrumkavých športových seriálčekov.

Zásah číslo

8

Originálny názov

Ballers (2015)

Slovenský názov

Hráči

ČSFD

75/100

IMDB

7.6/10

Výsledok

Na 8. mieste máme seriál z dielne HBO, točiaci sa okolo vyslúžilého hráča amerického futbalu, Spencera Strasmorea (Dwayne "The Rock" Johnson), v ktorom môžete nahliadnuť do útrob tohto športu a možno niektorých z vás skutočne pohltí. Florida, pláže, ženy, peniaze. Niečo pre skutočných chlapov.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Mňa asi nepohltí nikdy, no treba uznať, že z Dwayneho Johnsona sa stala skutočná superhviezda. Od wrestlingu cez epizódne filmové úlohy až po tie hlavné a teraz tu máme kvalitou napumpovaný seriál. Momentálne sa vysiela štvrtá séria. Každá z nich má desať dielov po tridsať minút.

Zásah číslo

7

Originálny názov

Make It or Break It (2009)

Slovenský názov

Make It or Break It

ČSFD

77/100

IMDB

7.6/10

Výsledok

Priečka číslo 7 rozpráva príbeh mladých gymnastiek, ktorý sa vtesnal do troch sérií takmer päťdesiatdielneho seriálu. Netreba očakávať komédiu. Predsa len, keď sa chcete dostať na olympiádu, srandičky idú bokom. Jeden diel seriálu dáte za trištvrte hodinku. Čiže ak je polčas futbalu nezaujímavý, viete, čím ho môžete nahradiť.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Máte radi gymnastiku? Že ešte radšej máte gymnastky? Tak tu si určite prídete na svoje.

Zásah číslo

6

Originálny názov

One Tree Hill (2003)

Slovenský názov

One Tree Hill

ČSFD

77/100

IMDB

7.7/10

Výsledok

A čo takto basketbal? Na 6. mieste máme stredoškolskú rivalitu dvoch nevlastných bratov a ich prepletené osudy. Bolo nakrútených šesť sérií, každá má v priemere dvadsaťdva epizód. Jeden diel vám zaberie okolo štyridsať minút vášho drahocenného času.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Kto si práve nepotrpí na detektívke, či stredovekom fantasy príbehu, One Tree Hill ponúka tínedžerské odľahčenie. Ideálne, keď chcete po robote vypnúť. Napríklad vypnúť moju mamu, ktorá varí lepšie ako tvoja a zapnúť si niečo normálne.

Zásah číslo

5

Originálny názov

GLOW (2017)

Slovenský názov

GLOW

ČSFD

78/100

IMDB

8.0/10

Výsledok

5. priečku obsadil nový humorne ladený seriál z prostredia ženského wrestlingu a z dielne Netflixu. Má zatiaľ dve série po desať epizód. Každý diel trvá niečo cez pol hodinku. Ak nemáte nič proti retro zábave plnej žien a dievčat v trblietavých pestrofarebných odevoch, tak nemáte prečo váhať.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Toto je nádherné. Naoko sa mlátiace ženy, v hlavnej úlohe s Alison Brie, ktorú si málokto nezamiloval v seriáli Community. Za túto wrestlerskú úlohu dokonca v súčasnom roku nominovali Alison na Zlatý glóbus. Treba vidieť.

Zásah číslo

4

Originálny názov

Eastbound & Down (2009)

Slovenský názov

Hore a dole

ČSFD

78/100

IMDB

8.3/10

Výsledok

Pestrú paletu športov, opäť z dielne HBO, nám zo 4. miesta obohacuje baseball. Danny McBride sa ako niekdajší nadhadzovačský profesionál vracia do rodného mesta vyučovať telocvik. To neveští nič dobré a ak vám zvrátený humor nedvíha pupok hore a dole, Hore a dole je pre vás to pravé. Seriál má dvadsaťdeväťminútovú minutáž a rovnaký počet dielov.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Kto raz videl hrať Dannyho McBridea, a teraz nemyslím baseball, spravil si názor, ktorý mu nikto v hlave neprepíše. V tej mojej hlave sa práve pozitívna odozva nezrodila, no proti gustu žiaden granulát.

Zásah číslo

3

Originálny názov

Okresní přebor (2010)

Slovenský názov

Okresní přebor

ČSFD

81/100

IMDB

8.0/10

Výsledok

Futbal. Z českého dedinského prostredia. O filme, ktorý bol nakrútený po seriáli, no dejovo mu predchádzal, sme písali v česko-slovenskom rebríčku. Našťastie, Česi majú (občas) rozum a rozhodli sa zo seriálu vytrieskať maximum a v najlepšom skončiť. Má tak šestnásť dielov, každý na slabšiu pol-hodinku.

Glosuje Michal Mácsai

„Hoši, ste dřeváci, na žádnej ťukec nemáte a proto taky hrajete okres!“ Neskutočne vtipný a zábavný nápad českých bratov na seriál z prostredia dedinského futbalu.  Plno hlášok odzrkadľuje mnohé starosti i radosti futbalu na nižších úrovniach. Koktavý správca štadiónu či na automatoch závislý vedúci družstva, ktorý prehrá klubové peniaze spolu s majiteľom klubu a vlastníkom mäsokombinátu v jednej osobe, Matejkom. Ten nemá problém podplatiť rozhodcu, čo celkom verne kopíruje realitu. Do toho bývalá ligová hviezda Jarda Kužel a ambiciózny hráč , ktorý sa chce stať trénerom (Ondřej Vetchý) a doslova žerie trénerskú legendu Pepíka Hnátka, ktorý klub postupne prevezme s cieľom postúpiť do vyššej súťaže. Kto seriál nevidel, určite odporúčame! „Honzo hraješ na stoperu, taky njáka zodpovědnost ne?! Proste to vodmáznu z první“!

Zásah číslo

2

Originálny názov

Blue Mountain State (2010)

Slovenský názov

Borci z Blue Mountain State

ČSFD

81/100

IMDB

8.4/10

Výsledok

Striebro nám opäť obsadil americký futbal. Ale nebojte sa, hoci sa seriál točí okolo toto športu, to podstatné sa nedeje na trávniku. Teda, občas aj tam, ale nie je to pravidlom. Komediálny seriál o troch vysokoškolákoch-futbalistoch, z ktorých sa každý rozhodne pretĺcť bezstarostným životom po svojom. Seriál má tri série po trinástich dieloch. Každá epizóda má v priemere dĺžku zhruba dvadsaťpäť minút.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Seriálové „prcičky“ so športovým podtónom. Baby, chľast, erotika a občas nejaká tá šiška letiaca na druhú stranu ihriska. Perfektný seriál na zahnanie nudy s kamarátmi, kedy vám poháriky nebránia v tom, aby ste ich vypili.

Zásah číslo

1

Originálny názov

Friday Night Lights (2006)

Slovenský názov

Svetlá piatkovej noci

ČSFD

83/100

IMDB

8.7/10

Výsledok

Aj na 1. miesto sa nám dostal futbal. Opäť ten americký. Aby sme neurazili tých zoniekoľko fanúšikov tohto športu, dali sme ho takto vysoko, pretože je skutočne dobrý. Tento raz už skutočne pôjde o šport. Seriálová dráma nadväzuje na rovnomenný film z roku 2004. Stredoškolský malomestský tím má veľký potenciál zvíťaziť v texaských celoštátnych majstrovstvách. Ak by ste chceli pozerať seriál bez prestávky, zaberie vám to takmer tri dni. Má totiž sedemdesiatšesť trištvrte hodinových dielov.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Napätie, akcia, športové zábery šité na mieru. Najvierohodnejšie spracovaný športový príbeh do podoby seriálu. Len si treba pripraviť mištičku na vypľúvanie nechtov. Pokiaľ ich samozrejme nechcete prehĺtať.

Predĺženie

A na záver jedna srdcovka autora, keďže si to až na jednu výnimku musel kvôli nezáujmu pisálkov o seriály odglosovať sám. O týždeň možno mnohých unudíme k smrti a iných zas môžeme dostať do varu.

Originálny názov

The League (2009)

Slovenský názov

Liga snov

ČSFD

76/100

IMDB

8.3/10

Výsledok

The League sa športu nedotýka úplne všetkými desiatimi, dokonca možno ani špičkou žaluďa, no popisuje partiu starých priateľov, ktorí spolu trávia čas a pestujú si tradíciu každosezónneho hrania fantasy football. Pre tých, ktorí možno nepoznajú tento druh zábavy, zjednodušene povedané, skladáte si svoju virtuálnu zostavu hráčov určitej ligy a vzhľadom na to, aké výkony daní hráči skutočne prevádzajú na ihrisku, za nich dostávate body a súťažíte s priateľmi vo vlastnej fantasy tabuľke. The League je humorne ladený seriál s poriadnou štipkou sarkazmu a niekedy až nepríjemného humoru. Seriál obsahuje šesť sérií s celkovým počtom sedemdesiatjeden dielov, z ktorých každý stihnete do pol hodinky.

Glosuje Martin Marys Pagáč

V jednej z hlavných úloh sa tu predstavuje Jon Lajoie, známy svojimi vtipnými youtube videami, ktoré vám určite odporúčam si vyhľadať. Žral som ho počas celej vysokej školy. Škoda len, že daná fantázia v tomto seriáli sa krúti okolo amerického futbalu. Opäť. Možno by sa mohli Briti výnimočne inšpirovať Američanmi a nakrútiť remake z prostredia Fantasy Premier League. To by som si pozrel určite.

Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár