Power Ranking MS 2018: Finále bude bez strely na bránu

29.06.2018 / Martin Petro
Belgičania vyhrajú? (photo: SITA/AP Photo/Hassan Ammar)

Belgičania vyhrajú? / (photo: SITA/AP Photo/Hassan Ammar)

Prvý polčas sovietskeho šampionátu za nami. Poďme sa pozrieť - ešte pred odhalením updejtnutého rebríčka - na to, koľko rôznych rekordov sa v priestore medzi Kaliningradom a Jekaterinburgom podarilo zlomiť. 

Penalty - kopalo sa ich už 22, čo robí z tohto turnaja najpokutovejší mundial všetkých čias. Z 22 jedenástok pomohol VAR pri siedmych. Videorozhodcovia si na teda zarobili.

Oscar Tabarez – tréner, ktorý vedie Uruguaj na MS už štvrtýkrát. Jeho prvé MS boli už v roku 1980. Asi sa teda nemôžeme čudovať tomu, že tentokrát prišiel dokonca opretý o barlu.

Essam El Hadary – najstarší hráč v histórií svetových šampionátov. S barlami síce nastúpiť nemusel, no v 45 rokoch dokonca chytil penaltu.

Moussa Wague – najmladší africký strelec. Senegalu gól 19-ročného tínedžera nakoniec nepomohol k postupu.

Najdlhšie, 37 zápasov, sa čakalo na prvý nudný bezgólový výsledok. Robí to z turnaja ten najmenej nudný? Neviem.

Najstarší strelec hattricku – v 33 rokoch sa do dejín zapísal aj Kiki Ronaldo. Vo veku Ježiša Krista premenil na víno penaltu, priamy kop a strelu spoza šestnástky.

Vypadnuvší

Egypt doplatil na to, že sa pred turnajom nemohol poriadne najesť. Faraónom chýbali nielen proteíny a aminokyseliny, ale aj forma proroka Mohameda. Posledný postup zo skupiny teda naďalej ostáva datovaný do čias Ramzesa druhého.

Saudská Arábia využila šampionát najmä na zlepšenie nahnutých vzťahov s Ruskom.

Maroko bolo najlepším mužstvom turnaja, ktoré nedávalo góly. Zdvojnásobil sa však počet fanúšikov na twittri. A na tom predsa záleží.

Irán mal na kopačkách všeličo. Napríklad remízu so Španielskom, ale aj senzačné vypadnutie Portugalska.

Peru bolo najlepším mužstvom turnaja, ktoré nedávalo... aha, také už máme. No, skrátka, boli sympatickí, ale končia.

Austrália sa fantasticky pripravila na exekúciu štandardných situácií z bieleho bodu. Škoda, že na nič iné.

Nigéria takmer ukončila Messiho šance. A to tam chcel ísť robiť Lionel veľvyslanca.

Island sa prvýkrát v histórií neprebojoval zo základnej skupiny. Čo to urobí z polmiliónovou krajinou, kde sa v televízore nepozerá nič okrem futbalu, to nikto netuší.

Kostaričania majú skvelého Navasa a výborné banány. Tentokrát to nestačilo.

Srbsko nepostúpilo, ale viacerí Srbi na turnaji pokračujú ďalej. V drese Švajčiarska.

Južná Kórea mala zo všetkých vypadnuvších najkrajšiu rozlúčkovú párty. Ísť domov so skalpom majstra sveta? To sa oplatí.

Nemecko hralo malátne, komótne a mŕtvo. Akoby do Ruska prišli hráči pešo. Yogilöwovcom už asi liezli krkom reči Garyho Linekera, a tak sa slávny výrok rozhodli znegovať.

Panna panama zdokladovala pozíciu na mundiale doteraz nezúčastnenej krajiny. Bolo to jej po prvé, a tak to aj dopadlo. Vôbec si to neužila.

Tunisko nehralo vôbec zle, no v európskej konkurencií premierligových nemalo nárok. A teraz späť na Africký pohár.

Senegal mal viac počúvať rodičov, keď rozprávali o dôležitosti disciplíny. Vypadnúť na karty? Tak to už radšej na koeficient.

Zlatá poľská generácia lewandowských Blaščikovcov zrejme dosiahla dobu spotreby. Boli tohtoročným skysnutým Mliekom turnaja.

Postúpivší:  16. - 9.

Portugalsko bolo takmer na poslednú chvíľu iranizované. Diery v systéme, ktoré odhalili už slabší, potrestajú vajcia z Urugu.  

Argentína poskladala okolo najlepšieho hráča planéty iba papierové kulisy. Sampaoliho stred poľa má podobnú úroveň ako Maradonova životospráva. A budú mať aj podobnú životnosť.   

Brazílii vo vyraďovačke nesadne guacamole a vyhorí. No a Neymar? Ten by potreboval pomocné kolieska.

Japonsko ani nevedelo ako. Mužstvo museli otočiť na letisku. Napokon z toho budú iba prebukované letenky.

Rusko si v skupine nadrobilo a momentálne nadsluhuje. Asi sa zhodneme na tom, že ho už na turnaji nepotrebujeme.

Dánsky príspevok takisto vyčerpal potenciál. Dáni neoslňujú krásou, no nerobia ani hlúpe chyby, na ktorých by sa dalo smiať. Takých tam nepotrebujeme.

Švédi síce nemajú Zlatana, ktorý by za nich platil účty pri bare, no skupinu ošéfovali na parádu. To je z ich strany zhruba všetko – vypadnú totiž na penalty.

Kolumbii hrozil kolaps už v základnej skupine. Juhoameričania na absenciu formy najlepších hráčov, Anglicko im vystaví stopku. Nevadí, veď za vypadnutia z MS sa nestrieľa.  

Postúpivší: 8. - 5. 

Francúzsko je tento rok galský kohút, ktorý síce kikiríka, no nebreše. Deschamps akosi nevie, čo je vlastne jeho základná jedenástka. A to môže byť problém, keď príde na lámanie bagety.

Mexiko má v Rusku údajne 50 tisíc fanúšikov. Takto ďaleko od domova ešte najlepší záhradníci z USA neboli. Bohvie, či sa vrátia. Futbalisti, tí určite, ale až po štvrťfinále.

Fernando Hierro ako improvizovaný tréner Španielska zaviedol teóriu hier. Mužstvo sa hrá na to, že nemá útočníka. A celkom ich to baví.

Švajčiarsko je najnaturalizovanejšie mužstvo na turnaji. Skutočného a poctivého Švajčiara nájdeme hádam iba na kraji obrany. Táto kosmopolitnosť ich dotlačí medzi najlepších osem. Tam zlyhajú na jazykovej bariére.

Zemiakový a bronzový

Uruguaj dostane prvý gól až v semifinále. Druhý v zápase o tretie miesto. Suárez od zlosti rozkúše loptu a ukončí reprezentačnú kariéru podľa vzoru Messi.

Chorváti si spomenú na slávne šachovnicové časy spred 20 rokov. Novodobí Šukerovci, Bobanovci, Vlaovičovci a Prosinečkiovci sa opäť oháknu do bronzova.   

Finalisti

Vo vymodlenom a majestátnom finále, ktoré si želá každý poriadny fanúšik, sa stretne Belgicko a Anglicko. Bude to repríza zápasu v skupine a obaja budú chcieť vyhrať tak strašne, ako naposledy vyhrať nechceli. A preto to bude ešte nudnejší zápas ako na prvýkrát. Skončí to 0:0 bez jedinej strely na bránu. Na penalty napokon prehrajú tí, ktorí to tak robia vždy.

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár