Messiho a Ronaldová éra sa končí. Začne Mbappé novú debatu o najlepšom hráčovi sveta?

01.07.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Kylian Mbappé. (photo: SITA/AP Photo/David Vincent)

Kylian Mbappé. / (photo: SITA/AP Photo/David Vincent)

Mundial je najdôležitejším futbalovým turnajom na svete. Počas neho zhasnú a zažiaria nové hviezdy futbalového neba. V Rusku 2018 sme možno nečakane, no celkom určite definitívne, svedkami striedania. Messiho Argentína aj Ronaldovo Portugalsko sa v jeden deň s majstrovstvami sveta rozlúčili.

Mbappého Francúzsko zároveň ukázalo, že má vo svojom strede osobnosť, ktorá môže vymeniť dve najväčšie hviezdy poslednej dekády na pomyselnom tróne pre najlepšieho hráča sveta.

Padol Messi, padol Ronaldo

Messiho Argentína doplatila na trénera. Inak ako nedôstojným sa počínanie Jorgeho Sampaoliho na MS2018 označiť nedá. Bielo-belasí mali problémy v bránke, obrane a aj zálohe. Nielen, že sa spoliehali že Lionel všetko uhrá sám, ešte mu aj Sampaoli kládol polená pod nohy. Dybalu, jedného z top hráčov v sezóne na európskych trávnikoch, nechal vysedávať na lavičke. Aguero len striedal, Higuaín detto. Messi bol frustrovaný od prvého zápasu, keď na ňom viseli pri každej akcii traja Islanďania. 

Argentína si nič iné, ako skoré vypadnutie, ani nezaslúžila. Zápas proti Francúzom bude patriť k vrcholným zážitkom majstrovstiev, kto ho ale videl nemôže spochybniť, že postúpilo mužstvo ktoré si štvrťfinále  zaslúžilo viac. 

Ronaldo sa snažil, čo mohol, aby dotiahol svojich na turnaji ďalej ako rival Messi. Vydržalo to ale len asi štyri hodiny. Nepresadil sa rovnako, ako sa nepresadil Messi v popoludňajšom zápase. Jediný gól Portugalska strelil Pepé, na Cavaniho lahôdky to nestačilo. Práve útočník Uruguaja bol v zápase rozdielovým.

Paris Saint-Germain (kde hrá spolu s Mbappém) zažil v sobotu v Rusku svoju hviezdnu chvíľu. Jeden gól krajší, ako druhý. 

Padol Messi, padol Ronaldo. Je už takmer isté, že ani jeden z nich vo svojej kariére titul majstra sveta nikdy nezíska. Otvárajú sa tak dvere pre iných, aby zaútočili na najvyššie pozície v hierarchii futbalovej histórie. 

Mbappého hviezda pripomína Pelého

Hoci je naozaj skoro, jedno meno sa ponúkalo na jazyk rovno v ten istý deň. Kylian Mbappé pripomenul svojim výkonom Pelého na MS pred 60 rokmi. Odvtedy nikdy taký mladý hráč nedal v zápase na MS dva góly. 

Mbappé, stále len 19-ročný Francúz, nielen že dva dal, tretí ponúkol Griezmannovi na bod z ktorého sa kopú pokutové kopy. Prefrčal okolo troch Argentínčanov z vlastnej polovice až do šestnástky, kde ho Rojo musel stiahnuť rukami. Keď sa rozbehol, nestíhal mu nikto a Deschamps na tom postavil zápasový plán, ktorý vyšiel dokonale. 

Francúzi potrebovali štyri góly na postup, Mbappé v druhom polčase dvoma zariadil dostatočný náskok. Štart z miesta a orientáciu v šestnástke ukázal pri svojom prvom góle, krásny protiútok zakončil strelou z prvej v plnom behu pri víťaznom na 4:2. Radosť pozerať, ako talentovaný forward v takom mladom veku rozumie svojej hre a dokáže svoje prednosti využiť.

Francúzov čaká Uruguaj a potom (možno) jeden z dvojice Brazília - Belgicko. Cesta do finále mimoriadne ťažká. Ak sa ale Mbappému podarí dostať mladý francúzsky tím tak ďaleko, debatu o najlepších hráčoch histórie začne najlepším možným spôsobom. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár