LeBron očakávaným prestupom do Los Angeles Lakers potvrdil, že NBA je nudná

02.07.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
LeBron James. (photo: SITA/AP Photo)

LeBron James. / (photo: SITA/AP Photo)

LeBron James sa dohodol s Los Angeles Lakers na štvorročnej pracovnej zmluve (v skutočnosti na trojročnej, vtedy z nej môže hráč vystúpiť) a 158 miliónoch dolárov a po druhýkrát opúšťa rodný Cleveland. Pred rokmi vzal svoj talent na South Beach do Miami, po prehre v ostatnom finále NBA sa ako voľný hráč sťahuje do Hollywoodu.

Najväčšia hviezda ligy prestupom do najslávnejšieho tímu potvrdila, že najlepšia basketbalová liga sveta je nudná. Lebo je predvídateľná.

Všetko vieme rok dopredu

O prestupe sa rok hovorilo ako o istej veci. Rovnako, ako sa posledné tri roky hovorilo už na začiatku sezóny, kto bude hrať vo finále. Zakaždým Golden State Warriors proti Clevelandu Cavaliers. Zakaždým sa proroctvo naplnilo.

N-u-d-a.

Na aktuálny LeBronov krok sa nedá pozerať bez kontextu jeho kariéry. Dosiahol v nej na kurte už dávno všetko, čo si zaumienil. Titul s rodným mestom, ďalšie dva s Heat v Miami. Osem finálových účastí za sebou, no posledné tri zo štyroch nezvládnuté. V Clevelande mal všetko a všetkých pod úplnou kontrolou a aj tak nestačilo. Golden State mal jednoducho lepší tím a skutočného trénera.

Nie celkom o basktebale

Jamesovo sťahovanie na západ nie je tak celkom o basketbale. Jasné, pokúsi sa s Magicom Johnsonom vytvoriť tím, ktorý premôže Warriors ešte v rámci konferencie a možno svoje deviate finále NBA v rade dá ako reprezentant ľavého pobrežia USA. LeBron má ale možno úplne inú motiváciu.

Chce sa etablovať v centre (šou)biznisu a jedného dňa si zahrať NBA so synom. Toho prihlásil na vychytenú strednú školu v L.A., dnes má 13 rokov. Zdá sa, že aj keď dnes 33-ročný veterán odohral už pätnásť sezón a 50-tisíc minút, že vydrží. Nikto nemá také fyzické predpoklady ako LeBron, aby bol skvelý až do štyridsiatky. A keď dokázal LaVarr Ball pretlačiť do Lakers svojho syna, pre LeBrona to o päť rokov bude hračka. 

Tradícia Lakers

Rodina Lakers dostala ďalší hviezdny prírastok. Jej členmi sú Wilt, Magic, Kareem, Kobe, Shaq a teraz LeBron, zoznam je príliš dlhý. Aj veľmi vlažní fanúšikovia basketbalu dokážu priradiť priezviská k najjagavejším menám histórie klubu a aj väčšina fanúšikov klubu príšelca príjme a bude oslavovať. Nie všetci fanúšikovia a novinári ale nadšene aplaudujú.

Lakers sa po konci Kobeho Bryanta snažili vybudovať nový konkurencie schopný tím z mladých talentov. LeBron koncepciu zrušil jedným podpisom na zmluvu. Ešte v ten istý deň klub podpísal veteránov JaVale McGeeho a Lancea Stephensona. Nesmejte sa, naozaj. Navyše sa hovorí o snahe získať Kawhiho Leonarda, skvelého hráča Spurs, ktorý je v San Antoniu nespokojný a chce odísť. Čo myslíte, podarí sa? Možno skôr, ako dočítate tento článok.

Americkí novinári sa pre zmenu znova pohoršujú nad krokom Jamesa a nakladajú mu v porovnaní s Michaelom Jordanom, ktorý by niečo také nikdy neurobil. Debata o najlepšom hráčovi histórie je už trochu únavná. Jordan bol najlepším basketbalistom, aký kedy hral. Obhajovať ho netreba.

LeBronovi je to aj tak zdá sa jedno, on si ide svoje. Mení dresy, vyberá si spoluhráčov, zbiera neuveriteľné štatistiky, ktoré nikto neprekoná. 

Šanca na zmenu?

Teraz sa rozhodol prestúpiť do Lakers. Do konferencie, v ktorej hrajú najlepší hrači a najlepšie tímy ligy (Warriors, Houston Rockets, San Antonio Spurs). NBA by tak mohla byť aspoň o čosi nepredvídateľnejšia. Ani zďaleka ale nedosiahne na drámu, ktorá sa rok čo rok odohráva v NFL, alebo NHL. Ligu amerického futbalu aj tú hokejovú môže každý rok vyhrať iný tím a aj hlboko do playoff sa dostať mužstvo, s ktorým pred sezónou nikto nepočítal. V basketbale nič také neplatí, každý pokrok takým smerom sa ale bude počítať. 

O ostatných voľných hráčov sa ešte pobijú zvyšné kluby, no najväčšie meno vydržalo na trhu voľných hráčov len pár hodín. Otvoril sa prvého júla a už v prvý deň oznámil LeBron svoje rozhodnutie, 2.0. O pár dní budeme vedieť kto kde podpísal a ako budú vyzerať kluby do novej sezóny. Už dnes si môžeme s veľkou pravdepodobnosťou tipnúť, že finále Východnej konferencie vyhrá o rok Boston nad Philadelphiou.

Na Západe ale najlepším zo dňa na deň pribudol vážny konkurent. Lakers LABrona Jamesa.

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár