Začína sa Wimbledon, tieto zápasy radšej vynechajte

02.07.2018 / Tomáš Tomeček
Ivo Karlovic. (photo: SITA/AP Photo/Andy Brownbill)

Ivo Karlovic. / (photo: SITA/AP Photo/Andy Brownbill)

Najslávnejší tenisový turnaj na svete vie ponúknuť najkvalitnejšie zápasy vôbec. V úvodných kolách sme často svedkami „škaredých“ stretnutí. Tráva - asi najšpecifickejší povrch - generuje úzku skupinu hráčov a hráčok, ktorí na nej dominujú a zároveň ponúkajú krásnu hru. Pozrime sa na dvojice, ktorých hra pre oči divákov v prvom kole pravdepodobne nebude veľmi atraktívna.

MONA BARTHELOVÁ- YANINA WICKMAYEROVÁ

Nemka dokáže podať veľmi dobrý výkon, pri priaznivých okolnostiach. Niekedy dokonca stačí na výhru aj proti lepšej súperke. Najdôležitejším zápasom na tráve s víťazným koncom bolo osemfinále  v Nottinghame, keď zaskočila Magdalénu Rybárikovú. Problémom je veľké množstvo dvojchýb a kolísavosť mentálneho aspektu. Na druhej strane, proti Barthelovej bude stáť Wickmayerová a Belgičanka tiež neoplýva vyrovnanosťou.

Belgičanka, ktorú v ranných štádiách kariéry prirovnávali k hráčkam ako Kim Cleistersová alebo Justin Heninová, dosiahla najlepší výsledok na US OPEN ešte v roku 2009, keď sa dostala do semifinále.  Posledný titul WTA získala v roku 2016 na Washingtonskom harde, kde zdolala vo finále Američanku Davisovú.

Prognóza: obe tenistky už majú najlepšie časy dávno za sebou, „zdobí“ ich nevyrovnanosť výkonov, veľký počet nevynútených chýb. Diváci pravdepodobne uvidia tri sety nezáživného tenisu, rozhodne pravdepodobne jeden udržaný servis Barthelovej v koncovke finálového dejstva. Alebo aj nie. Absencia tajbreaku v treťom sete bude citeľná.

IVO KARLOVIČ - MICHAIL JUŽNYI

Ivo Karlovič je najvyšším a zároveň najstarším tenistom na okruhu. Jeho 211 centimetrov spôsobuje súperom množstvo problémov, hlavne na podaní. Dlho bol najobávanejším podávajúcim vôbec, dnes takým obávaným hráčom už nie je. V medzihre je podpriemerný, navyše tento rok na tráve ešte nevyhral ani set.

Napriek všetkému patrí Chorvátskemu dlháňovi najväčšie možné uznanie, v minulosti prekonal mononukleózu a nie len že sa dokázal vrátiť do súťažného kolotoča, ale po rekonvalescencii začal hrať najlepší tenis v kariére. Jeho viac ako 11 000 es sa nezmazateľne zapíše do archívov. A my veríme, že napriek nie veľmi atraktívnej hre a dobrým výsledkom v aktuálnom období napíše na turnaji ďalšie pokračovanie veľkého príbehu. Fanúšikov si vie Chorvát získať aj príspevkami na sociálnych sieťach, napríklad takto:

 

 

Michail Južnyi je ruskou stálicou. Vo svojej kariére získal 10 titulov na ATP okruhu, najvyššie v rebríčku bol v roku 2008 – bol svetovou osmičkou a rok 2010 zakončil na 10. mieste. To najlepšie má však už dávno za sebou. V 36 rokoch má v tejto sezóne negatívnu zápasovú bilanciu 16:18, na tráve však vyhral viac, ako prehral (6:4). Zdolal napríklad veterána Dancevica z Kanady v Antalyjskej kvalifikácii, aby následne vypadol v prvom kole s Robinom Hassem. Najvýraznejší rozdiel bol v esách, Rus zahral 3, Holanďan 18.

Prognóza: pre divákov, ktorí majú radi rýchly priebeh, bude tento zápas ideálny. Uvidíme zápas s minimom výmien, viac ako 10 úderov v jednej bude zázrakom. Ani päťsetový zápas by nemal byť prekvapením, počet hier v poslednom dejstve si netrúfam odhadnúť a počet es už vôbec nie. Publikum bude viac priať o tri roky staršiemu Ivovi. A my tiež.

JORDAN THOMPSON – SAM QUERREY

Austrálčan sa spolieha na silný servis. Je typickým ranárom. V súčasnosti sa snaží udržať v svetovej top 100. Vlani si vo wimbledonskej kvalifikácií poradil s Denisom Kuldom a v Surbitone ho zastavil až Sugita. Predtým však stihol zdolať Browna, Opelku, Kamkeho a Shapovalova. Na turnaji Queen´s si poradil aj s domácou superhviezdou – Andym Murraym. Toto víťazstvo bolo jednoznačne najväčším úspechom v kariére Austrálčana.

Sama Querreyho netreba veľmi predstavovať. Najistejšie sa cíti na Americkom kontinente a na hardoch, jeho hra je vďaka výške založená na systéme servis - volej. Ale v posledných sezónach sa zlepšil aj v medzihre. Trináste miesto v sezóne 2017 obhajuje úspešne aj v aktuálnom ročníku. Vyhral dva mexické turnaje, v Acapulcu vyradil Thiema, Goffina, Edmunda a vo finále si dokonca poradil s Nadalom.

Prognóza: Ľahký postup Querreyho, do výmen sa hráči dostanú len na Američanovom returne. Možno. Pochybujem, že sa Jordan dostane pri súperovom podaní na zhodu. Zapotia sa čiaroví arbitri a diváci uhýbajúci pred loptami z delových servisov. Veľa tenisového umenia sa v zápase nedočkáme, štyridsiatich es by sme sa dočkať mohli. Posledná konfrontácia tejto dvojice na tráve sa skončila výhrou 2:1 pre Američana vo vlaňajšej sezóne, tentokrát bude priebeh jednoznačnejší.

GILLERMO GARCIA LOPEZ - ELIAS GASTAO

Prognóza: Súboj Španiela a Portugalčana na tráve? To nemôže dopadnúť dobre. Hoci, ak by sme mali vybrať dvoch Španielov, ktorý na tráve vedia zahrať, Lopéz by tam určite bol. Lenže Feliciano a nie Gillermo. Súboj „jednookého so slepým“ však Gillermo vyhrá . Možno jednoznačne, jeho súper je na tráve bezzubý. Na „živom“ povrchu odohral len 7 zápasov s bilanciou 2:5. Posledný skalp si pripísal v roku 2015 proti krajanovi Sousovi. Či bude zápas zaujímavý pre oko diváka si nemyslíme. Lebo antukári. Obaja.

LÁSZLO DJERE – PAOLO LORENZI

Prognóza: Srbský tenista odohral v neďeľu finálové stretnutie challengeru v Miláne, na antuke. A už dnes má nastúpiť na úvodné kolo najslávnejšieho turnaja na svete? Na tráve odohral v rámci pro tour len jedno stretnutie, vo Wimbledonskej kvalifikácii pred rokom nestačil na Smitha z Austrálie a po výsledku 1:2 sa porúčal. Lorenzi na tráve odohral neporovnateľne viac duelov. Negatívna bilancia sa zastavila na pomere 5:21. Najväčším úspechom je asi výhra nad chorvátskym deblovým špecialistom Ivanom Dodigom spred šiestich sezón. V zápase proti mladému Srbovi by mal byť Paolo úspešný, prechod z najpomalšieho na najrýchlejší povrch bude pre Lászla nesmierne náročný. Ľahší postup do druhého kola budú mať snáď len top favoriti typu Federer, Kyrgios, Raonič... Diváci uvidia kvantum nevynútených chýb, ak sa zápas vôbec odohrá.

Tomáš Tomeček

Tomáš Tomeček

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár