Hviezdny index: Najväčšie osobnosti osemfinále mundialu

05.07.2018 / Martin Marys Pagáč
Lukaku a Belgičania hrali hviezdny zápas osemfinále. A po ňom len vďačne pozerali ku hviezdam.  (photo: SITA/AP Photo/Hassan Ammar)

Lukaku a Belgičania hrali hviezdny zápas osemfinále. A po ňom len vďačne pozerali ku hviezdam. / (photo: SITA/AP Photo/Hassan Ammar)

Pokračujeme v hviezdnom indexe tohtoročných majstrovstiev. Pozorní z vás si všimli, že nám z repertoára akosi vypadol index po 3. kole. Nevypadol, ale na posledných skupinových zápasoch bolo máločo hviezdne. Sklamania za sklamaniami, zápasy z povinnosti. Nikomu by sa o tom nechcelo čítať. Nie to ešte písať. Osemfinálové zápasy ale vrátili futbalový inzulín do našich žíl, a preto ideme hviezdiť zas a znova.

Hlavná hviezda – Kylian Mbappé

Najlepším hráčom osemfinále bol bez debaty francúzsky mladík, na ktorého písal ódy Telovýchovný vedúci v samostatnom článku. Mbappé ukázal všetkým veľkým chlapcom, ako sa to má robiť. Bol pri každom góle Francúzska a totálne vygumoval Messiho a jeho tím. Pri prvom vybojoval penaltu šprintom z vlastnej polky ihriska, pri druhom vyslal špičkovú hĺbkovú prihrávku, ktorá vyústila do centra so zakončením, o ktorom si ešte povieme. Zvyšné dva góly zaknihoval sám. Jednoznačná hviezda osemfinále.

Hviezdny útočník – Edinson Cavani

Cavani sa konečne presadil z hľadiska efektivity a dvomi gólmi poslal Uruguaj do štvrťfinále. Najskôr krásna hlavička po Suarézovom centri, potom utešené zakončenie bez prípravy na štýl Henryho. Na záver zápasu ho niekde pichalo, tak sa radšej nechal vystriedať. Bol pevne presvedčený, že Uruguaj ide do štvrťfinále a chcel naň byť pripravený v plnej sile. A nemýlil sa.

Hviezdny brankár – Kasper Schmeichel

Ďalším brankárom, ktorého výkon vyzdvihujeme, je mladý Schmeichel. Vo veku 31 rokov sa o ňom ako o mladíkovi hovoriť nedá, no pre nás to bude stále syn svojho otca. Aj keď si píše veľmi úspešný vlastný príbeh. Jeho zákroky nakoniec Dánov do štvrťfinále neposunuli, no držal ich nad hladinou do 120. minúty, vychytal Modrića v predĺžení aj ďalších dvoch Chorvátov v rozstrele. Bohužiaľ pre Dánov, nestačilo.

Hviezdny tím – Japonsko

Mužstvo, ktoré si získalo srdcia fanúšikov celého sveta, podrobnejšie zhodnotil Stewo Biroš ajhľa tu. Museli sme ho označiť ako najhviezdnejšie osemfinálové. Od obetavých stopérov cez dva smrtiace protiútoky modrí samurajovia donútili súpera totálne zmeniť herný štýl a pri vyrovnanom stave to netlačili do penált, no stále chceli hrať na víťazstvo. Nakoniec sa im to pravdepodobne vypomstilo, ale titul Miss sympatia so šerpou, korunkou a svetovým mierom, našiel v TOP16 svojho právoplatného majiteľa.

Hviezdny gól – Benjamin Pavard

V osemfinále sme sa opäť dočkali niekoľkých pekných gólov. Za ten hviezdny sme určili volej ďalšieho mladíka z francúzskej kuchyne, Benjamina Pavarda. Pravý obranca nabehol na Griezmannov center a šokoval aj samotných galských kohútov. Jeho gól okrem iného znamenal aj vyrovnanie na 2:2, ktoré nakoplo Francúzsko k zaslúženému postupu na úkor Argentíny.

Hviezdny duel – Belgicko vs. Japonsko

Medzi duely, ktoré môžeme označiť za skutočne zaujímavé, vieme zaradiť dva. Len jeden však bude Marcel Merčiak spomínať vo svojich historických vsuvkách aj počas majstrovstiev sveta v roku 2072. Nebude to duel Francúzska s Argentínou, ale práve japonská senzácia s belgickým obratom. Už sa „teším“ na bonmoty, ako Japonsku zhorklo postupové saké v ústach a pod. Nevydarené anekdoty bokom, zápas, ktorý mal azda najjasnejšieho favorita, nabral v druhom polčase viac nečakaných zápletiek, než dokáže Neymar spraviť kotrmelcov po potľapkaní na chrbte.

Zhasnutá hviezda – Španielsko

Nemcov sme po 3. kole zaradiť nestihli, no aj osemfinále nám do plachiet privialo sklamaní na jednosmernú cestu k Maradonovi. Najviac za očakávaniami zaostali tento raz Španieli. Takmer sa nechali vyradiť v skupine Iránom, skutočného strelca hľadali počas celého turnaja a aj gól proti Rusom padol z wrestlingu s Ramosom pätičkou do vlastnej brány domáceho tímu. Zbornej stačilo aj to nič, ktoré predviedla na výhru v penaltovom rozstrele. Na výkon Španielska nezabudneme. Žiaden sme totiž nevideli.

Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár