Ohrozí niekto Petra Sagana v súťaži o zelený dres na Tour de France?

06.07.2018 / Miloš Kubalík
Peter Sagan. (photo: SITA/AP Photo/Christophe Ena)

Peter Sagan. / (photo: SITA/AP Photo/Christophe Ena)

Otázka za sto. Je vôbec možné Petra Sagana poraziť? Zelený dres vyhral päťkrát za sebou a to takým spôsobom, že ostatní súperi počas pretekov snahu o získanie výhry v bodovacej súťaži rovno zabalili. Scenár bol vždy rovnaký a nikdy iný. Okrem minuloročnej edície, kedy Petra z Tour nespravodlivo vyprášili po štvrtej etape, čo bol jediný dôvod, prečo nevyrovnal rekord Erika Zabela. A asi jediný spôsob, ako Petra v tejto súťaži zastaviť. Súperi to doteraz nedokázali, aj keď tento rok sa spomína najmä meno Fernanda Gaviriu.

Nový Sagan? Tak Určiteee

Meno ešte len 23-ročného Kolumbijčana sa spomína často v súvislosti s Petrom Saganom. Je rýchly, vyhráva veľa etáp a je odolný v kopcoch. Sagana dokázal tento rok porážať najmä v Kalifornii a končil pred ním aj v špurtoch vo Švajčiarsku. Hoci ho na začiatku sezóny pribrzdilo zranenie, dokázal aj napriek tomu sedemkrát zvíťaziť. Jeho odolnosť v kopcoch mu dáva všetky predpoklady na to, aby bol favoritom nielen v rovinatých etapách, ale aj v zvlnených profiloch.

Minulý rok dokázal vyhrať štyri etapy na Gire, ale bez poriadnej šprintérskej konkurencie. Fero Gaviria je zvyknutý na dokonalý vláčik, ktorý ho dovedie tesne pred cieľovú pásku. Na Tour bývajú najmä zo začiatku chaotické šprinty a tlačenica favoritov, dopredu sa tlačia aj jazdci, ktorí nemajú šancu uspieť. Preto vznikajú často nebezpečné situácie, kde sa dokonalá podpora tímu rozpadáva. Každý sa musí spoliehať sám na seba a v tomto Gaviria na Petra nemá.

Saganovou výhodou je, že sa dokáže udržať v každom špurte, v každej skrumáži a aj keď nevyhrá, vyťaží z toho maximum. Otázne bude, či dokáže so Saganom držať krok na prémiách v horských etapách. Peter ak bude chcieť zelený dres, bude musieť aj tento rok skákať do únikov, čo bude tím Quick – Step zase na druhú stranu strážiť. Všetko sa bude odvíjať od poradia a ich šancí v bodovacej súťaži.

Jedno je však isté, Gaviria nie je a nikdy nebude nový Sagan. Tak ako Sagan nebude nový Mercx. Sagan je len jeden. Peter má len 28 rokov a najlepšie cyklistické roky stále verme pred sebou. Pokojne môže byť majster sveta ešte aj trikrát a aj monumenty na neho čakajú. Nikam neodchádza, nerobme z neho starčeka ani veterána. Je vynikajúcou vizitkou, že k nemu ešte v mladom veku prirovnávajú iného cyklistu. Fernando musí ešte veľa kapusty pojesť, aby sa mu aspoň vyrovnal.

Ani minuloročný víťaz zeleného dresu Matthews tento rok nebude mať nárok. Hoci v kopcoch sa s Peťom udrží, v šprintoch už dlhšiu dobu na najlepších stráca a tam bude prichádzať o body.

Čo sa oplatí tento rok vidieť?

Z pohľadu Petra Sagana sa oplatí sledovať všetko, lebo aj v horských etapách sme zvyknutí vidieť ho na čele pretekov v únikoch a celkovo robí Tour zábavnejšou. Prvý týždeň je vyslovene šprintérsko – klasikársky, prehovoriť však môžu aj jazdci na celkové poradie najmä v šiestej a deviatej etape. Šancu na žlté tričko má aj Sagan, v tretej etape je totiž na pláne tímová časovka a Bora má ambície, aj keď nepatrí medzi najlepšie družstvá v boji proti chronometru. 

Peter bude bojovať o víťazstvo celkovo v trinástich etapách, v prvom týždni vo všetkých. Saganovské etapy, v ktorých bude top top favorit sú najmä päťka, šestka, deviatka a trinástka. Deviata etapa končí v Roubaix a môže si v nej zopakovať svoju víťaznú jazdu po pavé.

Okrem toho môže prekvapiť aj kde by sme to nečakali, veď je to predsa Sagan. To je myslím si najlepšia pozvánka na tohtoročné francúzske cesty.

Verme, že Petrova cesta za šiestym zeleným dresom sa začína.

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár