Na Sagana VAR?!

09.07.2018 / Miloš Kubalík
Šprint druhej etapy Tour 2018. (photo: SITA/AP Photo/Christophe Ena)

Šprint druhej etapy Tour 2018. / (photo: SITA/AP Photo/Christophe Ena)

Minulý rok ho nespravodlivo vylúčili z Tour, aby potom sľúbili, že v ďalšom ročníku bude pomáhať pri rozhodovaní sporných momentov aj video asistent. A aký to paradox, hneď v druhej etape si cyklo VAR posvietil práve na Petra Sagana.

Nebezpečný šprint?

Problematickým bol súboj medzi Saganom a Johnom Degenkolbom v záverečných metroch celej etapy. Peter mu pri získavaní pozície za nastupujúcim Demarem zablokoval lajnu a Degenkolb musel brzdy mačkať, inak by asi hodil držku o bariéru ako onehdá mistr Cavendish. Nemecký cyklista sa pritom poriadne nahneval a až do cieľa mával rukami ako vyšinutý, slovník ktorý použil určite obsahoval veľa nemeckých slov na Sch....

Nemcov tím Trek - Segafredo podal po pretekoch protest proti Saganovmu šprintu. Vo vyjadreniach ho prirovnávali k minuloročnému, za ktorý bol z Tour vylúčený. No tak sa na to pozrime, Džony.

Z videa sú viditeľné isté podobnosti, ale len čiastočne. Chýba tam hlavne samovrah Cavendish.

Aj keď ide o malé déja vu, lebo Sagan opäť nasledoval nástup Demareho. Opäť zmenil smer a tým zablokoval tentoraz nie Brita, ale Nemca. A to je asi tak všetko. Od jedenástej sekundy je na videu viditeľný moment, kedy sa Degenkolb snaží vtesnať medzi Demareho a Sagana. Z časti sa mu to aj podarí. Nasleduje šprint Demareho, na ktorý sa Degenkolb absolútne nechytá a je vidno, že výkonnostne nestíha. V tom momente sa snaží dopredu dostať Sagan a nasaje si Demareho zadné koleso, pričom vytlačí pomalšieho Nemca do bariéry. Nemec máva rukami ako na prvého mája a Sagan vyhráva etapu.

Problémom nebol Saganov manéver, ale pomalší Degenkolb, ktorý v rozhodujúcom momente pôsobil skôr ako odstupujúci domestik a nie ako top šprintér. Ak by na to mal, dieru za Demarem by zalepil sám, so Saganom na zadnici. Peter musel cez neho ísť, inak by nevyhral. Možno mohol zvoliť väčší oblúk, v šprinte sú ale zlomky sekundy na rozhodnutie a každý centimeter navyše môže znamenať tesnú prehru na páske.

John Degenkolb je žiaľ len tieňom víťaza monumentov Miláno – San Remo a Paríž - Roubaix, čo spôsobila celkom určite zrážka s autom pri tréningu v januári 2016. Odvtedy s najlepšími nestíha a ak sa bude takto vpredu motkať aj v ďalších etapách, môže dôjsť k vážnejším incidentom. Zatiaľ predvádza len frustráciu, podobne ako v 17. etape minulý rok, keď Matthewsovi nahnevane pobrnkal rukou po tvári.

Nie, takto to nepôjde Džony.

Cyklo VAR v akcii, protest zamietnutý

Protest bol samozrejme zamietnutý, vďaka videu mali rozhodcovia možnosť situáciu posúdiť objektívne. Po minulom roku by musel Sagan urobiť sakra veľký prúser, aby si dovolili mu dať čo len penalizáciu. Zvlášť, keď takýchto situácii v šprintoch býva neúrekom, šprintéri v rýchlosti 60 km/h nie sú z cukru stavaní. Len tak mimochodom, my sme v jednom minuloročnom článku v podobný scenár pri využití videa dúfali. Príbeh, ktorý sa začal pred rokom, sa týmto hádam definitívne uzavrel.

Nech si to Peter s Ferom o zelený rozdajú na férovku. Už žiadne jury.

Uvidíme, čo prinesú ďalšie etapy, Tour len začína.

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár