Dominika vo štvrťfinále. Kto z vás to čakal?

09.07.2018 / Tomáš Tomeček
Dominika hrá vo Wimbledone ukážkový tenis. (photo: SITA/AP Photo/Kirsty Wigglesworth)

Dominika hrá vo Wimbledone ukážkový tenis. / (photo: SITA/AP Photo/Kirsty Wigglesworth)

Su Wei Hsieh je 32 ročná thajská tenistka, ktorej sa dobre darí hlavne na ázijskom kontinente. Vyhrala WTA turnaje v Kuala Lumpur a Ghanzghou. Najvyššie na rebríčku bola v roku 2013 – na 23. mieste.  Na tráve má v aktuálnej sezóne aktívnu bilanciu 5:2, obľubuje rýchle povrchy. Jej najväčšou zbraňou je čítanie hry, zmeny rytmu. Je premožiteľkou Magdy Rybárikovej v Eastbourne. S Dominikou má pasívnu bilanciu 0:2 a na sety 0:4. oba zápasy sa hrali na tvrdom povrchu.

Prvý set

0:1, SuWei

Domi na servise s jednou dvojchybou, preriskovaným forhendom, ktorý skončil v aute, aj s nevynútenou chybou. Na záver bekhend do siete. Brejk je na svete hneď na začiatku zápasu.

1:1, Dominika

Rebreak, skvelé! Podanie Thajčanky je jej najslabším úderom. Dominika môže útočiť hneď po returne a čistou hrou si berie stratené podanie späť.

1:2, SuWei

Festival stratených servisov pokračuje. Dominika pridala dvojchybu, kopia sa aj nevynútené chyby. Záverečný kraťas Slovenky je súperkou prečítaný dokonale. Skúsenosti zo štvorhry od bývalej deblovej jednotky sa nedajú prehliadnuť.

2:2, Dominika

Kľúčový moment prvého setu. Dominike sa podaril rebreak zo stavu 0:40 vďaka víťazným úderom. Ale nevynútených chýb je stále veľa.

2:3, SuWei

Dominikin servis nemá parametre zo soboty a štvrtka, musí hrať viac na riziko a spoliehať sa na body z medzihry. Kraťasmi to nepôjde, víťaznými údermi po čiare by mohlo. O všetkom rozhodla dvojchyba na záver.  Ani jedna z aktérok na podaní neexceluje.

3:3, Dominika

S víťaznými údermi by to šlo. Gem si Dominika vybojovala vlastnou šikovnosťou na returne. Thajčanka chybuje minimálne, väčšina chýb je vynúteného charakteru.

3:4, SuWei

Pokračujeme v rebreakoch. Prasiatko na záver podčiarkuje mizériu na servise.

4:4, Dominika

Videli sme úžasnú výmenu z oboch strán. Dominika rozdávala, súperka bránila. Na príjme je naša tenistka oveľa pokojnejšia a sebavedomejšia. Hodil by sa koučing od trénera, ktorý ale nie je povolený na grandslamoch.

5:4, Dominika

Dominika prvýkrát v zápase drží servis, napriek hrozivej nevynútenej chybe pri otvorenom dvorci z bekhendu. Pome! 

6:4, Dominika vyhráva prvý set

Hádka na kurte. Ázíjská tenistka sa oprávnene hnevá na empajrovú rozhodkyňu. Prichádza aj supervisor, diskutuje sa o spornom zastavení výmeny kvôli jastrabiemu oku. Obe hráčky vďaka spornej situácii vypadnú so zápasového tempa. To neprospeje nikomu. Diskusie sa preťahujú, Dominika nechce prísť o trojicu setbalov, aj keď je v práve jej súperka. Názor supervízorky je na strane súperky, a tak o ne zatiaľ prichádza, sporná výmena sa zopakuje. Toto nebolo veľmi športové od Dominiky. Z 30:0 je 30:30. Zisk setu ale aj tak prichádza po zhode, je vybojovaný skvelým forhendom do protipohybu Thajčanky.

Druhý set

1:0, Dominika

Obe hráčky vynikajú taktikou a čítaním hry. No Dominikina agresivita je to správne momentum k udržaniu podania. Už sa to začína podobať na predošlé výkony. Prídu od Hsieh povestné zmeny rytmu, alebo to Dominika dohrá v svojej réžii?

2:0, Dominika

Return Dominiky by mohol patriť medzi hajlajty dňa, Hsieh pod tlakom púšťa servis. Nátlaková hra slovenskej súperky jej nesedí. Veľa prezradí nasledujúce podanie.

3:0, Dominika

Napriek dvom nevynúteným chybám z forhendu Domi nepoľavuje z agresívneho tenisu. Je v náskoku, nerozhodil ju ani prvotriedny return z bekhendu po čiare. Kľúčovú výmenu zvládla s prehľadom, obhodením na kríž. Štýlovo eliminovala najväčšiu zbraň súperky v najlepšom možnom čase.

3:1, SuWei

Deblová špecialistka v tomto geme bojovala, ako najlepšie vedela. Dominiku si vodila po kurte, videli sme skvelú defenzívu podporenú povestným menením rytmu. Dominika odpovedala víťaznými údermi. Hlavne forhend pri odvrátení gembalu stál za to. Najdlhší gem zápasu končí po excelentnom podaní na Tčko. Zaslúžene pre Hsieh.

4:1, Dominika

Ubojovaný gem je zabudnutý, dve nevynútené chyby na returne a tretia v medzihre znamenajú navýšenie náskoku Slovenky. Dominika sa ani veľmi nenabehala.

5:1, Dominika

Rezignovaná Thajčanka, nápomocné jastrabie oko, a víťazný forhend na záver. Na podaní je dnes Hsieh tragická. Vyhrala si ho len raz. 

6:1, Dominika

Hotovo. Dominika vyhráva zápas, z posledných ôsmich výmien má 100% bilanciu a zaslúžene postupuje.

Obe hráčky zahrali 16 nevynútených chýb, Dominika však 26 víťazných úderov, zatiaľ čo Hsieh len 13. Táto štatistika bola v zápase rozhodujúca.

Súperkou Slovenky bude vo štvrťfinále hráčka s najrýchlejším returnom na okruhu – Jelena Ostapenková. Môžeme sa tešiť na tenisovú prestrelku a vybičované emócie. Rozhodne pomer winnerov a nevynútených chýb.

Tomáš Tomeček

Tomáš Tomeček

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár