Saganovská etapa nemohla mať iného víťaza

12.07.2018 / Miloš Kubalík
Peter Sagan. (photo: SITA/AP Photo/Christophe Ena)

Peter Sagan. / (photo: SITA/AP Photo/Christophe Ena)

Druhý, prvý, xstý, druhý, prvý. Petrova bilancia po piatich etapách. Nech hodí dlažobnou kockou ten, čo veril v lepší úvod zeleného muža.

Ani pri svojom prvom štarte na starej dáme francúzskych ciest nemal Sagan lepší začiatok. To bolo ešte v roku 2012. Rok, v ktorom sme sa chystali na koniec sveta a hokejisti mali zlaté striebro. A to je už pekne dávno. Večne druhý opäť vyhráva a už teraz má na Tour viac výhier ako v roku 2013 a v 2014 a 2015 nevyhral ani jednu etapu. To je len dôkaz toho, že jeho výkonnosť neklesá, ba naopak, vekom ide hore.

Súperi sa menia, Sagan zostáva. Či sa jedná o klasiky, alebo šprinty, stále je vpredu. Stále je favorit. Bez základnej otázky „kde je Sagan?“, nemôže existovať ani jedna slovenská obývačka.

Ó Greg, čo si sa pomýlil?

Včera Peter zapísal už desiate etapové víťazstvo na Tour de France a robí dúhe krásnu reklamu. Škoda, že o ňu tento rok príde. Po troch šprintérskych etapách sa to konečne začalo vlniť a cyklisti museli prejsť aj nejaké kopce. K slovu sa dostali klasikári a to slovo my máme radi, lebo vtedy býva najväčší favorit Peter Sagan. Záverečný kopec mal v poslednom kilometri na začiatku stúpania cez 12% a v priemere okolo 5%. To dávalo šance na napínavý súboj, z ktorého mohol vyjsť víťazne len jeden muž a všetci vedeli, kto to asi bude.

V športe nič nie je zaručené, v cyklistike zvlášť, ale pravidlom na tomto type trate je, že pravdepodobne Sagan. Hoci Peter nemal na posledné metre z tímu už nikoho na pomoc, perfektne mu pomohol žltý muž, Greg Van Avermaet. Belgičan sa trochu pomýlil a rozhodol sa v žltom drese domestikovať majstrovi sveta. Žltý pomohol dúhovému. Také pekné rozbehnutie špurtu Petrovi neurobia ani tímoví kolegovia a Sagan si už len musel postrážiť neustále sa lepšiaceho Colbreliho. Dal ho na výkon, ale tak, že Colbreli pri ňom skoro zomrel. Krásny súboj, ktorý chceme vidieť znova.

Etapa vyšťavila aj Sagana, tiež si siahol na dno a v rozhovore po etape si neustále pretieral pravé oko. Preto radšej nepíšeme, že vyhral s prstom viete kde. Joachim môže byť len jeden.

Zelený, nezelený, zelený, nezelený, zelený!

Ferdo Gaviria bol trochu otáznik, ale nakoniec nevydržal tempo a nebola to etapa pre neho. V súboji o zelený dres je to ešte otvorené, ale pokiaľ sa nič zlého neudeje, Peter by to mohol dať. Zvlášť, keď mu pre zvlnené profily a úniky odpadol pre chorobu minuloročný víťaz bodovacej súťaže Michael Matthews. Čo je škoda, najmä v tímovej časovke vyzeral byť vo forme.

Aj šprintérska konkurencia je tento rok v ešte väčšom srabe, ako minulý. A to sme sa tešili na veľké súboje. Kittel, Cavendish, tí žijú? Andre Greipel je narastajúcim vekom zdolateľný, Colbreliho už v dvoch rôznych šprintoch zdolal. Holanďan Groenewegen, ani Démare, ani Degenkolb nič. Ticho a tma. Len tam sú.

Aj napriek tomu, že Gaviria je rýchlejší, má tento rok Peter Sagan veľkú šancu prekonať počet etapových víťazstiev v jednom roku. Zatiaľ ich má maximálne tri. Stačí jedna malá chybička, Fernando vie, kto mu číha za zadkom. Vôbec to nie je odvážny plán, ale realita po tom, čo sme zatiaľ videli. Nehľadiac na to, že nás čakajú hory a doly, ktoré unavia aj Gaviriu a ostatných.

Sagana nie, ten má gumené medvedíky.

Šiesta etapa, čo prinášaš?

Čo sa týka výškových metrov, je podobná piatej. Rozdiel bude záverečný dvojkilometrový kopec Mur de Bretagne, ktorý sa ide dvakrát po sebe. Priemerné stúpanie 6,9% z toho prvý kilometer skoro 9%, tu bude veľká šanca vyzliecť Avermaeta zo žltého dresu. Saganové šance v tejto etape sú veľké, ale bude to mať ťažšie ako v stredu. Tým, že sa Mur ide dvakrát, bude záver stavaný pre ľahšie váhy (napr. „Žulian Aľafilíp“) a veľa urobí aj tempo akým sa pôjde.

Peter však na to má a ak by aj nevyhral, môže získať ďalšie body. Všetky predikcie sú v konečnom dôsledku zbytočné, až preteky ukážu, ako sa všetci mýlili. Ide totiž o ďalšiu zo Saganovských etáp.

Najlepšia pozvánka na ňu je video zo včerajšieho dojazdu.

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár