Na jedno so Šokom. Po Chorvátsku do Chorvátska

12.07.2018 / Stano Staško
Vítazný gól strelil Mandžukič. (photo: SITA/AP Photo/Frank Augstein)

Vítazný gól strelil Mandžukič. / (photo: SITA/AP Photo/Frank Augstein)

Juraj Šoko Tabaček nie je veľký futbalový fanúšik, ale zato sa vyzná! K tomu, aby vysvetlil svoj postoj k futbalu, mu stačí pár pojmov, ktoré, kdesi počul a na svete je definícia, ktorú by ani "fiškus" Laco Borbély nedal dokopy. Na jeho definícii by ste sa schuti zasmiali, neurazila by váš klub a uvoľnila by atmosféru pri sledovaní aj toho najnapínavejšieho zápasu.

Spolu so Šokom robíme divadlo improvizácie 3T- Tri tvorivé tvory a ako hovorí Pucho, ktorý hráva s nami - "Improvizácia je ako futbal. Nikdy neviete ako zápas skončí, ale fandíte svojim. A prídete, aj keby vaše mužstvo minulý zápas prehralo, lebo teraz určite vyhrá."

Chorvátsko - Anglicko so Šokom.

Stretli sme sa pri sledovaní semifinále majstrovstiev sveta, Chorvátsko - Anglicko.

Pýtam sa: "Komu fandíš?"

On na to: "Ktorí sú naši?"

Ja na to: "Reku, vyber si!"

Šoko mi prezradil, že v Anglicku má rodinu a futbalovo ho ostrovy podkuli, keď bol na zápase anglickej Premiership Manchester City - Leicester. Do Chorvátska by rád na dovolenku ešte toto leto. Rozhodovanie tak prebehlo rýchlo a šachovnica zvíťazila nad zoologickou s iba tromi levmi. Zápas sa ešte nezačal a my sme vedeli, ako to dopadne. Poďme však poporiadku.

Ešte sme ani nedopili prvého Chrousta a už tam bol prvý banán. Šoko vyskočil, zakričal gól, nemal však veľa priaznivcov. Otočil sa teda na mňa a spýtal sa "Komu fandíme?"

Nevadí, fandíme futbalu.

Objednávame pre zmenu Žiwel. Šoko sa do hry ponoril celou bytosťou a tipuje, čo sa na ihrisku deje, ako v Inkognite. " To je aut!" "Prihral." "Pekne chytil..." a tak ďalej. Hovorím mu, že by sa medzi mnohými miestnymi odborníkmi nestratil a určite by ho so záujmom počúvali. Pri ňom totiž nejde ani tak o obsah, ako o formu. Presne ako Chorváti. Nehrajú zatiaľ nič moc, ale je to pekné. A to vám poviem, Šoko vie byť vo forme, veď sme spolu odohrali 567 predstavení. A hráme po celom Slovensku. 

Ani sme sa nezbadali a je tu polčas a čas na Matušku. Nie na Waldu, ale na pivečko. Dnes si k tomu futbalu doprajeme dobroty z malých pivovarov. Cez prestávku sme sledovali viac ľudí okolo, ako sa rozprávali. Pohľad nám zastal na nejednom z nich. Niekedy sme mali aj otvorené ústa. Najkrajšie príbehy sa dejú každý deň - hovorí Šoko. A ja mu dávam za pravdu. Obaja na seba pozrieme a do pamäte zapisujeme charaktery, ktoré sa objavia na javisku na našom najbližšom improvizovanom predstavení v septembri v Štúdiu S v Bratislave. Ale aj inde na Slovensku dôjdeme.

Druhý polčas sa ale začal. Skoro sme sa zapozerali. Lebo sme zistili, že futbal má aj fanúšičky. Popíjame v družnej debate a zrazu tí Chorváti, začínajú preberať iniciatívu, ako odborne poznamenal Juraj. A veruže sme mali pravdu, lebo vyrovnali. A aj vyhrať mohli, lebo Šoko v jednom momente vykríkol jednoslovné odborné hodnotenie. Nebojte sa, je normálne publikovateľné. "Tyčkááááá!!!"

Nakoniec sa z toho vykľulo predĺženie. Už sme aj vyberali, kto by mohol ísť kopať penalty, keď v tom Mandžukič dal gól. Aj my sme kričali. Šoko sa však obrátil ku mne a spýtal sa: "Dobrým kričíme?" Hovorím, že hej, že tam pôjde na dovolenku. A možno stihne aj finále

Záver predĺženia ovládli emócie na ihrisku aj u nás. Chlapci mali čo to nabehané, my zas vypité. A tak, keď sa na ihrisku iskrilo, dalo sa od Šoka počuť: "Čo doňho skáčeš, jak srnec do pletiva!". Alebo, keď niekto predstieral na zemi obrovskú bolesť, zareval: "Nekrč sa tam, ako igelit pri ohni!"

Zápas sa skončil, ako sa skončil. My so Šokom sme však vyhrali. Dohodli sme sa, že si dáme dovolenku. Spoločnú. Ale až budúci rok, lebo musíme nájsť termín medzi Šokovým Inkognitom, Hornou Dolnou, divadlom, stand-upom a moderovaním,...

Za seba môžem povedať, že semifinálový futbal nebol šokom. Bolo však dobré, že som tam bol so Šokom.

Stano Staško

Stano Staško

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár