Filmová Liga TakUrčitee: Cameo

14.07.2018 / Martin Marys Pagáč
O.J. Simpsona ste určite videli minimálne v jednom filme.  (photo: SITA/AP Photo)

O.J. Simpsona ste určite videli minimálne v jednom filme. / (photo: SITA/AP Photo)

Sme vo finále! Tak, ako sa uzatvára ruská kapitola, aj u nás prišiel na psa Samuel Mráz. Posledný rebríček padol na ďalší krásny finálový víkend mundialu. Tak si ho nepokazte a pokúste sa osviežiť zaujímavými filmami. Pre tých, ktorí nevedia, čo je to „cameo“, tak je to drobná úloha, prevažne neherca, ktorý sa vo filme na chvíľu za nejakým účelom mihne. Nepôjde teda o šport, ale o samotných športovcov a predovšetkým pôjde o zábavu, pretože náš „cameo“ rebrík má na každom z jedenástich šteblíkov zavesenú komédiu.

Zásahy

Rozdiely medzi dobrými komédiami, šialenými komédiami, zvrátenými komédiami a skutočne vtipnými komédiami sú veľmi krehké a každému môže hrdlo ráčiť niečo iné. Preto sme sa rozhodli na záver zrušiť prešľapy a ponúknuť len zásahy od tých divácky menej atraktívnych až po humorom napumpované klasiky.

Zásah číslo

10

Originálny názov

Mr. Deeds (2002)

Slovenský názov

Pán Deeds

ČSFD

62/100

IMDB

5.8/10

Rotten Tomatoes

22/100 (kritici), 59/100 (diváci)

Výsledok

Začíname komédiou o dedinskom „Lojzovi“, ktorý zdedil pekný hmotný balík, no musí sa vysporiadať s výsmechom horenosov z mesta. Nie práve najšťastnejší výkon Adama Sandlera, ale mihne sa tu aj John McEnroe, ktorý stvárni samého seba v televíznom zábere z alkoholovo priaznivej noci. Film bol nominovaný na Zlatú malinu za najhoršieho herca, herečku, aj remake/sequel.

Glosuje Miloš Kubalík

John McEnroe predviedol skok draka. Kto nevie čo je skok draka, mal by si pozrieť pôvodné Karate Kid. To je asi tak všetko, čo by som k tomu povedal.

 

Zásah číslo

9

Originálny názov

The Waterboy (1998)

Slovenský názov

Roznášač vody

ČSFD

53/100

IMDB

6.1/10

Rotten Tomatoes

35/100 (kritici), 71/100 (diváci)

Výsledok

Aj na 9. mieste je Adam Sandler. Vo filme Roznášač vody roznáša vodu. To by jeden nečakal. Opäť hrá jednoduchšiu postavu, aj tú mu ale málokto uverí. Nominácia na Zlatú malinu sa mu nevyhla ani v tejto snímke. Jeden z mála filmov dnešného rebríčka, ktorý sa skutočne krúti okolo športu. Amerického futbalistu stvárni americký futbalista Lawrence Taylor.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Ak to, čo Adam Sandler prezentuje, má vyzerať ako dospelák s mentálnou poruchou, tak je to skôr smutné než vtipné. Príde mi to priam ako hercov výsmech ľuďom s takýmto duševným stavom.

 

Zásah číslo

8

Originálny názov

Ted 2 (2015)

Slovenský názov

Macík 2

ČSFD

70/100

IMDB

6.3/10

Rotten Tomatoes

46/100 (kritici), 50/100 (diváci)

Výsledok

Aj vo filme číslo 8 hrá samého seba americký futbalista. Adam Sandler našťastie nie. Kritici pokračovanie filmu o hovoriacom macíkovi do nebies nevychválili, napriek tomu je to veľmi vtipný kúsok. Ted sa spolu s najlepším kamošom Markom Wahlbergom snažia získať „výťažok“ Toma Bradyho k umelému oplodneniu macíkovej manželky.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Kde na to ten Seth MacFarlane chodí? Posúva zvrátený humor za hranice, ktoré nikto iný nevidí. Ešte k tomu stihol vymetať kozub u Daenerys z Hry o tróny. Čistá závisť. Ale v dobrom.

 

Zásah číslo

7

Originálny názov

Ace Ventura: Pet Detective (1994)

Slovenský názov

Ace Ventura: Zvierací detektív

ČSFD

73/100

IMDB

6.9/10

Rotten Tomatoes

56/100 (kritici), 57/100 (diváci)

Výsledok

Prvá z ikonických rolí Jima Carreyho nám zablúdila na miesto číslo 7. Nominácia na Zlatú malinu za najhoršiu vychádzajúcu hviezdu sa Jimovi síce nevyhla, tak to však u komédií chodí. Ako je to byť vo vlastnej koži si vo Zvieracom detektívovi vyskúšal ďalší americký futbalista, Dan Marino.

Glosuje Telovýchovný vedúci

Mnohí hovoria, že najlepšie hral Dan Marino práve vo Zvieracom detektívovi. Nepočúvajte ich, sú to obyčajne neprajníci Miami Dolphins (ako ja). Dana som videl naživo v Londýne pred zápasom proti mojim Jets pred pár rokmi, veľmi sa od filmovej úlohy nezmenil. Odvahu zakričať "Laces out!", teda šnúrky na futbalovej šiške von, som ale nenazbieral. 

Zásah číslo

6

Originálny názov

Trainwreck (2015)

Slovenský názov

Vykoľajená

ČSFD

52/100

IMDB

6.2/10

Rotten Tomatoes

86/100 (kritici), 66/100 (diváci)

Výsledok

Na 6. mieste nám pristál jeden z novších filmov o žene, ktorá odmieta monogamiu a hádajte čo? Jasné, zaľúbi sa. Oneskorený „spoiler alert“.Vo filme uvidíme aj LeBrona Jamesa, ktorý stvárni basketbalovú hviezdu LeBrona Jamesa. Prečo? Pretože láskou Amy Schumerovej je športový doktor práve tohto športovca. Aspoň vo filme.

Glosuje Martin Marys Pagáč

Amy Schumer za mňa nula bodov a stále nechápem, prečo ju pchajú do komediálnych žánrov. Alebo vo všeobecnosti do žánrov. Som z toho akurát tak vykoľajený.

Zásah číslo

5

Originálny názov

There’s Something About Mary (1998)

Slovenský názov

Niečo na tej Mary je

ČSFD

65/100

IMDB

7.1/10

Rotten Tomatoes

83/100 (kritici), 61/100 (diváci)

Výsledok

Traja muži chcú získať srdce Cameron Diaz, a.k.a. Mary. Sú nimi Ben Stiller, Matt Dillon a Brett Favre. Áno, opäť sa vraciame k americkým futbalistom stvárňujúcim samých seba. Komédia z konca rokov deväťdesiatych, ktorá prekvapujúco bodovala aj u kritikov, obsadila 5. priečku nášho rebríčka vtieravých športovcov.

Glosuje Telovýchovný vedúci

V čase, keď sa na filmy ešte chodilo do kina ma bavilo zasmiať sa na niečom ako jediný. Napríklad, keď sa na konci "Mary" objavil "Brett". Brett Favre, legendárny quarterback Green Bay Packers. Vy si možno pamätáte film podľa špeciálneho gélu na vlasoch Cameron Diazovej, ja podľa Bretta so šiškou v ruke. 

Zásah číslo

4

Originálny názov

Dumb and Dumber (1994)

Slovenský názov

Blbý a blbší

ČSFD

72/100

IMDB

7.3/10

Rotten Tomatoes

67/100 (kritici), 84/100 (diváci)

Výsledok

Ak niekto nepozná film Blbý a blbší, nepozná asi nič. Táto „road trip“ komédia s Jimom Carreym a Jeffom Danielsom sa nám vopchala na miesto 4. Vedeli ste, že kamionistu, ktorý šikanuje hlavých hrdinov po tom, čo mu hodia do hlavy soľničku, si zahral kanadský hokejista Cam Neely? Objavil sa aj v menej úspešnom pokračovaní tohto filmu, ktorý vyšiel pred pár rokmi.

Glosuje Daniel Jurčík

Jim Carrey je ešte väčšia držka ako ja. Príbehy blbej dvojky majú veľa fanúšikov, ja k nim nepatrím, ale viem ich pochopiť. Veď aj mňa poteší, keď zistím, že nie som sám.

Zásah číslo

3

Originálny názov

The Hangover (2009)

Slovenský názov

Vo štvorici po opici

ČSFD

81/100

IMDB

7.7/10

Rotten Tomatoes

79/100 (kritici), 84/100 (diváci)

Výsledok

Séria Vo štvorici po opici priniesla nový komediálny rozmer hollywoodskych filmov. Každý z troch dielov rozpráva príbeh štyroch kamarátov, ktorí sa snažia rozpamätať udalosti predchádzajúcej noci. V prvom diele si zahrá Mike Tyson. A je to epické.

Glosuje Miloš Kubalík

Neviem prečo je toto medzi športovými filmami. Asi preto, že tam fajne fetujú. Alebo preto, že tam hrá Mike Tyson a ukazuje na obdiv svojho veľkého tigra. A že je fakt veľký. Keď už prišiel o kus ucha, aspoň niečo má poriadne.

Zásah číslo

2

Originálny názov

The Naked Gun: From the Files of Police Squad! (1988)

Slovenský názov

Bláznivá strela

ČSFD

85/100

IMDB

7.6/10

Rotten Tomatoes

87/100 (kritici), 84/100 (diváci)

Výsledok

Cestu do čias paródií, ktoré mali zmysel, nám spríjemní Leslie Nielsen a jeho Bláznivá strela. Ani sa nám nechce veriť, že už je tomu osem rokov, odkedy opustil tento svet. Výsmech z akčných policajných filmov vyniesol Franka Drebina na striebornú priečku. Zahrajú si tu aj americký futbalista O. J. Simpson s basketbalistom Reggiem Jacksonom.

Glosuje Telovýchovný vedúci

Neviem, či viete no O.J. Simpson bol v Amerike slávny ako Michael Jordan. Slávnejší, ako Wayne Gretzky. Americký futbalista dosiahol všetko. Trofeje ešte keď hral za univerzitu, skvelú kariéru profesionálneho hráča, pozvánky do filmov ako Bláznivá strela. Mal nakročené k hviezdnemu životu. To by ale nesmel 18. júna 1994 unikať v bielom pickupe pred policajtami po vražde exmanželky a jej milenca. Svet si O.J. Simpsona pamätá ako vraha, ktorý unikol spravodlivosti. Radšej na to pri Bláznivej strele nemyslite. 

Zásah číslo

1

Originálny názov

Airplane! (1980)

Slovenský názov

Pripútajte sa, prosím!

ČSFD

79/100

IMDB

7.8/10

Rotten Tomatoes

97/100 (kritici), 89/100 (diváci)

Výsledok

Na 1. mieste máme ešte klasickejšiu klasiku zo sveta komédií. Vtipy, ktoré sa vám teraz zdajú ako miliónkrát opakované, majú pôvodcu práve tu. V lietadle sa opäť nachádza Leslie Nielsen, ktorý už vtedy mal totálne bielu hlavu. Niet sa čomu čudovať, v tom roku mal dávno po päťdesiatke. Čo sa týka nášho cameo zástupcu, privítajte pilota Kareema Abdul-Jabbara, extrémne populárneho basketbalistu tej doby. Pripútajte sa, prosím. Bude to jazda.

Glosuje Daniel Jurčík

Výborná paródia. Nominácia na Zlatý glóbus hovorí za všetko. Niekto by mal režiséra Davida Zuckera pozvať na Slovensko, znova by začal točiť absurdnosti.

Predĺženie

Zvonec a koniec nemôže priniesť do vašich obývačiek nič iné, ako rozprávka, na ktorej vyrastali deti rokov osemdesiatych. Počas uplynulých štyroch mesiacov sme vám sprostredkovali cez 150 filmov a seriálov. Všetky rebríčky nájdete na tomto odkaze. Prajeme príjemnú zábavu!

Originálny názov

Space Jam (1996)

Slovenský názov

Hviezdny smeč

ČSFD

61/100

IMDB

6.3/10

Rotten Tomatoes

38/100 (kritici), 63/100 (diváci)

Výsledok

Načo sú vám vymakané CGI triky, keď môžete do reálneho prostredia zasadiť klasickú kresbu bratov Warnerovcov? Kto nemal rád basketbal, si ho po Hviezdnom smeči zamiloval. Aspoň na nejaký čas. Space Jam nie je len o Bugsovi Bunnym a Michaelovi Jordanovi. Samých seba si tu „zahrali“ aj ďalšie basketbalové osobnosti, ako  Larry Bird, Charles Barkley, Patrick Ewing, Shawn Bradley, Larry Johnson a Muggsy Bogues. Skombinujme to s postavičkami káčera Duffyho, kocúra Silvestera, vtáčika Tweetieho a zajačice Loly a máme vymiešanú rozprávkovú praženicu servírovanú na striebornom podnose.

Glosuje Tomáš Tomeček

Bugs Bunny zachraňuje cartoon svet pred EMzákmi, a o pomoc požiada toho najpovolanejšieho – Michaela Jordana. Všetko sa rozhodne na basketbalovom ihrisku. Mňa, vtedy sedemročného špunta, ten film veľmi bavil. Detskú dušu nepochybne poteší rozhodnutie o víťazstve dobra v poslednej sekunde. Ruku na basketbalku, koľkí z vás ste po filme poprosili rodičov aby na stenu pripevnili basketbalový kôš?

 

Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár