Naša Jedenástka mundialu

15.07.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Zľava Modrič, Vrsaljko, Rakitic. Všetci traja sa zmestili do našej ideálnej jedenástky turnaja.  (photo: SITA/AP Photo/Frank Augstein)

Zľava Modrič, Vrsaljko, Rakitic. Všetci traja sa zmestili do našej ideálnej jedenástky turnaja. / (photo: SITA/AP Photo/Frank Augstein)

Svetový pohár FIFA, mundial aj Majstrovstvá sveta vo futbale, ročník 2018, sa dnes skončia. Francúzsko alebo Chorvátsko urobia pätnásty júl pamätným dňom, v prípade druhých menovaných možno aj štátnym sviatkom. Kým svet bude oslavovať nových majstrov sveta, my sme si pripravili našu Jedenástku turnaja. 

Určili sme ju kombináciou demokratických a iných metód. Virtuálna redakcia nominovala každý svoju jedenástku, telovýchovný vedúci spočítal hlasy a rozdelil posty. Zložili sme nielen dokonalú základnú zostavu ruského šampionátu, pribalili sme k nej aj kompletnú zostavu náhradníkov. Keď už, tak už. Pome na to. 

Brankár: Hugo Lloris

Gólman Tottenhamu bol solídnym základným kameňom francúzskeho úspechu. Recept naňho našiel len videorozhodca v prvom zápase proti Austrálii a Argentínčania v divokom osemfinále. Inak samé nuly, počítajú najmä tie v playoff proti Uruguaju a Belgicku. Najmä v semifinále musel vytiahnuť pár parádnych zákrokov, ktoré udržali červených diablov pred finálovou bránou. Zostáva veriť, že si tradičný kiks, ktorými sa občas blysne v klube, nešetril na finále. Aby nás neblamoval. 

Obrana: Vrsaljko - Varane - Maguire - Trippier 

Chorvátsky krajný obranca ukázal všetko, čo moderný obranca ukázať musí. Pokrýval svoju lajnu priam ukážkovo, sršal nasadením, zapájal sa do kombinácie aj hry smerom dopredu. Keď bolo treba, vyhlavičkoval z prázdnej bránky gólovú hlavičku. Harry Maguire s Varaneom okrem toho, že si zastali svoje pred vlastným brankárom, robili rozruch aj pred súperovým. Kľúčovými víťaznými gólmi vo štvrťfinále posunuli svojich tam, kde chceli byť všetci. Do semifinále. Trippier bol asi najpríjemnejším prekvapením Albionu. Krajný obranca Tottenhamu mal loptu na kopačkách oveľa častejšie ako v klube, podľa jednej zo štatistík dokonca dodal spoluhráčom tretí, alebo štvrtý najväčší počet takzvaných "kľúčových prihrávok." Aj gól dal parádny.

Stred poľa: Rakitic - Modric 

Rakitič s Modričom sú kostrou, ktorú Chorvátom závidia všetci a hlavným dôvodom, prečo sa Vatreni dostali tak ďaleko. Obaja geniálni hráčikovia z La Ligy na turnaji nezaostali za svojou povesťou a na svojich kopačkách ťahali juhoslovanov do finále. Rakitič premieňal kľúčové penalty v rozstreloch, Modrič robil s loptou vždy presne to, čo bolo treba. Na turnaji nebola lepšia dvojica na ich, pre mužstvo kľúčových, pozíciách. 

Ofenzíva: Hazard - deBruyne - Mbappe

Belgičania nám ukázali, ako sa hrá moderný futbal. Hazard s deBruyneom ťahali jeden útok za druhým, doplatili na to Japonci, Brazília a v zápase o bronz aj Angličania. K nim pridávame mladého Mbappého, ten by k nim náramne pasoval aj na ihrisku. Rýchlosťou, výbušnosťou a ťahom na bránku sa výrazne odlišoval od ostatných hráčov, nestíhali za ním ani najlepší a najrýchlejší obrancovia sveta. 

Útočník: Kane

Nemožno ignorovať do stredu útoku toho, kto dal na turnaji najviac gólov. Hoci väčšinu z pokutových kopov a navyše od štvrťfinále strelecky mlčal, svoje k tomu povedali vždy obrancovia súperov. Vedeli, že Kane je rozdielovým hráčom, tak sa naňho zavesili. Aj strelecká forma Lukakua šla po skupine dole (hoci na jeho úlohu vo víťaznom brejku proti Japoncom nesmieme zabudnúť). 

Náhradníci

Ako sme spomínali, vytvorili sme si celý tím z najlepších na turnaji. Podľa nás, samozrejme. Kto by teda doplnil základnú jedenástku? 

Do bránky Courtois, alebo Subašič

Do obrany Jerry Mina, Umtiti, Vertongen, Aldeweireld.

Do stredu poľa Kante s Pogbom

Do ofenzívy Coutinho, Perišič, 

Do útoku Griezmann a Lukaku. 

Kto bude majstrom sveta? V čase písania článku to ešte nevieme. V redakčnej ankete vyhrali Chorváti nad Francúzskom 10:8. Nie na penalty, na pisálkov, ktorí im veria. Uvidíme. Nech je finále dôstojnou rozlúčkou s Ruskom 2018. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár