Šport-off-ka, Ep.01: Skončili sa majstrovstvá sveta v mundiale

16.07.2018 / Martin Petro
Nie, toto nie je Zidane. (photo: SITA/AP Photo/Natacha Pisarenko)

Nie, toto nie je Zidane. / (photo: SITA/AP Photo/Natacha Pisarenko)

ŠPORTOVKA. Populárny súhrn športových udalostí týždňa, ktorý si vychádzal, kedy chcel a nebral si servítku ani len na záver, keď sa postaral o vaše uspokojenie. Medzičasom metamorfovala - ako každý poriadny pokémon – do vyššej podoby. Vídavať ste ju mohli (a môcť budete naďalej) ako videoformát, ktorý už mieri vyššie. Niekam do priestoru medzi Jožka Vajdu, Eňu Vácvalovú a Hollywood.

Toto? Toto je jej drzá a papuľnatá sesternica. Ženská, o ktorej sa vám snívali mokré sny a ktorú ste si konečne zaslúžili, lebo vox populi nikdy nesmie dostať po papuli. Je to formát, ktorý si môže dovoliť posunúť hranice viac do prízemia a na toaletu, pretože nemá sponzora, ktorému by sa zodpovedala. Pripravte sa na to, že vám pretiahne bránicu, posadí vás na taxík a potom už možno nikdy nezavolá.    

Ja sa volám Martin Petro a ten o týždeň, to bude Denis Bohumil Schvarcz. Sme späť.

ME na MS 2018

Vôbec prvýkrát sa hralo geograficky na dvoch kontinentoch, pretože toto privilégium pre rozpínavé Rusko vybavil V.V. Putin výmenou za infantilno-šteklivé fotografie Gianniho Infantina. Rovnaké fotky následné posunul kamarátom z Kataru, takže tak.

Inak, v roku 2026 budú hostiteľské krajiny rovno tri, USA-Kanada-Mexiko, čiže je teoreticky možné, že medzi dvoma skupinovými zápasmi precestujete 5000 kilometrov. Ale to už bude v čase, keď budú hrať na MS Belize a Curacao, takže všetko v poriadku. Ak pôjdeme týmto tempom ďalej, v roku 2030 budú šampionát hostiť mesiace Jupitera a postúpiť naňho bude môcť pod vlastnou vlajkou aj Východné Slovensko. 

Ale naspak do Ruska. Prvýkrát z toho bolo čisto európske semifinále, čo nadržalo každého fanúšika trpiaceho takzvanou bezvýznamnou európskou hrdosťou.

Vo veľkom sa fandilo Anglicku, lebo nedostať sa do finále veľkého turnaja na 25 pokusov za posledných 52 rokov musí byť nevyhnutne bad luck a nie elementárna neschopnosť. Kolíska futbalu nakoniec iba pripomenula, že ich futbal je stále v kolíske a že ich liga je najlepšia na svete hlavne preto, že tam hrá najmenej domácich. Ale poraziť Panamu, Tunisko a Švédsko a skončiť nakoniec štvrtý? Tomu sa povie efektivita. It´s cumming home.  

Vo veľkom sa fandilo Chorvátsku, pretože tam chodíme na dovolenky, a tak celkovo preto, že, ehm, neviem, máme veľmi podobné nadávky? Tie sa dosť využili počas finále, v ktorom šachovnicoví síce hrali viac futbalu, no na tom tento rok akosi nezáležalo. Bol to turnaj, na ktorom rozhodovalo, koľkokrát uprosíte rozhodcu, aby sa šiel pozrieť na video nastrelenej ruky.

Keďže sa zaviedol systém, ktorý za sebou nemá ani len beta test, tak to tak občas aj vyzeralo. Boli sme nadšení, keď sa zrušila historicky prvá penalta pre simulujúceho Nezmara, no zrejme práve vtedy sa sebavedomo zahodil návod na použitie. Turnaj sa rozbehol full VAR (never go full VAR) a videli sme teda rekordný počet jedenástok, ktorý prekonal prechádzajúci rekord o 61%.     

Na rekordný počet vlastných gólov a na rekordný počet brankárskych brainfartov už vysvetlenie nemám. Ale pôjde zrejme o plošné hlúpnutie obyvateľstva na spôsob filmu Absurdistán (Idiocracy). Futbalisti sa namiesto rozmýšľania viac venujú účesom, tetovaniam, sweet tweetom a vymýšľaním čo nadrbnutejších gólových osláv (zdravím Griezmanna).

Nakoniec to teda vyhrali Francúzi. A to naježilo všetkých, ktorí síce majú doma farebný televízor, no inak žijú v čierno-bielom svete. Konečne sa po dlhej dobe otvorili staré dobré rany a debaty o tom, ako nám imigranti kradnú prácu a manželky. Teraz nám dokonca ukradli Zlatú Niké. A to dokonca Afričania, na majstrovstvách sveta.

Logika je jasná. Francúzi to vlastne nevyhrali, lebo príliš veľa starých rodičov hráčov sa nenarodilo dostatočne ďaleko od rovníka. Respektíve francúzsky tím je príliš tmavý. Uáááááá, zívačka. Jediné zaujímavé z tejto debaty vypadlo zistenie, že až 50 hráčov hrajúcich tento rok mundial sa narodilo vo Francúzsku (druhá Brazília dodala 28). Väčšina z nich, naopak, radšej spieva inú hymnu než Marsejézu, lebo u Les Blues by si nekopli.

Za Francúzov hralo 21 domorodých a doma vychovaných, čiže skutočne naturalizovaní boli vlastne iba dvaja. A to je o dosť menej, ako všetkých Maďaroslovákov, ktorých priezviská dodnes nevieme napísať a vyslovovať správne. Rovnaká pesnička by sa dala spievať aj pri výhre Belgičanov, rovnaká sa dala spievať pred 4 rokmi pri Nemecku.

Je teda úplne fuk, aký mal Deschampsov káder podiel čokolády. Skôr ma trápi, že Francúzi vlastne celý turnaj neukázali, na čo skutočne majú. Poriadny futbal museli hrať iba tých pár minút s Argentínou. V takomto tréningovom tempe MS už dlho nikto nevyhral.

Záverečné postrehy a.k.a. ramblingy

 • Nie, Pogba nie je Zidane
 • V prvom rade preto, že Zinedine nepotreboval tak často kaderníka
 • V druhom rade preto, že má k nemu futbalovo veľmi ďaleko
 • Zlatý kľúč k titulu bol NemGólo Kante
 • S týmto chlapcom sa nedá nevyhrať čokoľvek      
 • To vám potvrdí Ranieri aj Conte
 • Ak ste na dvojtýždňovej dovolenke v Chorvátsku, budú to asi dva celkom odlišné turnusy
 • Aspoň že Nikola Kalinič si vydýchol
 • Nezávidím Pochettinovi
 • Takú nízku účasť, akú bude mať počas leta na tréningu Slepíc, nemáme ani my v Záhorskej
 • Ronaldo dostal chuť na Staršiu Dámu
 • Konečne, už sme sa strachovali, že je orientovaný viac na Balet, if you know what i mean
 • Asi ani on netušil, že v 33 rokoch ešte prekoná prestupový rekord
 • Aj keď iba osobný
 • Real by chcel použiť peniaze na kúpu Kyliana Emba... plééésk... teda Mbappeho
 • Ozaj: Marcel Encyklopedčiak už potrebuje dovolenku
 • Veď tam porobil viac kiksov ako Lloris s Kariusom
 • Môj najobľúbenejší: Pogbovi povedal Drogba a ani sa neopravil – deal with it
 • Počas finále MS sa hralo finále aj vo Wimbledone
 • Bolo asi najnudnejšie v histórií, takže nestojí za reč
 • Ak neviete kto vyhral, nechám vám tu indíciu: zverenec brata Jožka Vajdu
 • Tým sa kruh uzavrel
 • Dočítania o týždeň
 • A ak chcete o Šport-off-ku neprísť ani náhodou, zadajte email do formulára nižšie
 • Budeme ju špeciálne pre vás doručovať od budúceho týždňa aj emailom
Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár