Hviezdny index: Dekorovaní šampióni

17.07.2018 / Martin Marys Pagáč
Modric a Mbappe. (photo: SITA/AP Photo/Thanassis Stavrakis)

Modric a Mbappe. / (photo: SITA/AP Photo/Thanassis Stavrakis)

Máme to za sebou. Ako píše väčšina štandardných aj neštandardných médií, Francúzi získali pohár, Chorváti zas srdcia fanúšikov celého sveta. V top štvorke sme mali tri mladé tímy, ktoré ladia formu a generáciu na Katar. Aj tak sa jednému z nich podarilo zvíťaziť už v Rusku. Pre šachovnicových Slovanov to bol so súčasnou skladbou mužstva horný limit, k akému sa pravdepodobne opäť dlho nepriblížia, pretože o štyri roky budú ich hlavní aktéri tesne pred ukončením kariéry. Minimálne tej reprezentačnej. Striebro je napriek tomu najväčší úspech, ktorý táto, alebo ktorákoľvek iná „malá“ krajina kedy na futbalových majstrovstvách dosiahla. Dnes tam panujú zmiešané pocity, ale to prebolí a bude sa spomínať len v dobrom.

Posledný index nám zostavili samotní organizátori šampionátu a my si len môžeme zapolemizovať, či sú ocenenia v správnych rukách.   

Hlavná hviezda – Luka Modrić

Proti najlepšiemu hráčovi turnaja môže namietať asi málokto. Iste, ťažko sa vyberal ten naj, no Chorváti si zaslúžili viac než „len“ 2. miesto a trofej pre Modrića je aspoň malou náplasťou. Komu pri dekorovaní neprebehli telom zimomriavky, či neušla slza, má srdce z kameňa. Vo veku 32 rokov Luka vedel, že s tímom dosiahol vrchol a snažil sa ho dotiahnuť tam, kde ešte nikdy predtým nebol. Aj sa mu to podarilo, ale... Každopádne, ocenenie za najlepšieho hráča je v správnych rukách. Určite správnejších, než tomu bolo v Brazílii. Vtedy sa stal najlepším hráčom Leo Messi. Len preto, že je to Leo Messi, a že Manuel Neuer je brankár, hoci väčšinu zápasov odohral v pozícii stopéra. 

Hviezdny strelec – Harry Kane

Jediné individuálne ocenenie, ktoré sa dá jednoducho matematicky podložiť, išlo do rúk Harryho Kanea. Veľa ľuďom sa to síce nepozdáva, pretože zo svojich šiestich gólov vsietil tri z bieleho bodu, pri jednom bol náhodne nastrelený do päty a od osemfinále strelecky mlčal, no nikto iný ho v počte strelených gólov nedobehol, a tak mu to na zisk kráľa strelcov stačilo. Pred štyrmi rokmi to bol James Rodríguez, ktorý vsietil rovnaký počet gólov. Teraz má trofej mladý kapitán Albionu, ktorý na prestup z Tottenhamu nebude čakať dlho.

Hviezdny brankár – Thibaut Courtois

Vysoký brankár londýnskej Chelsey bol pred turnajom pasovaný ako jeden z kandidátov na trofej najlepšieho brankára. V konkurencii obstál popri De Geovi, Neuerovi, Navasovi, Beckerovi, či Schmeichelovi. Niektorí z nich pohoreli poriadne, iní trochu menej. Zahviezdilo aj veľa menej známych brankárov, no maximálne tak v jednom-dvoch zápasoch. Courtois si držal štandardnú výkonnosť a podržal Červených diablov na ceste k bronzovému kovu. Výraznú konkurenciu mu tak spravil len Lloris, ktorý si trikrát udržal čisté konto, no tri góly od Argentíny a pravdepodobne aj jeho klasický „kiks“ vo finálovom zápase spôsobili, že rukavice zo zlata získal Belgičan. Pred štyrmi rokmi táto trofej bez debaty putovala do rúk už spomínanému Neuerovi.

Hviezdny mladík – Kylian Mbappé

Stále len 19-ročný Mbappé bol úplne bez debaty zvolený za najlepšieho mladého hráča turnaja. Síce podráždil verejnosť spôsobom, akým naťahoval čas v semifinále, a niektorí „odborníci“ sa nechali počuť, že chytil zákernú „neymaritídu“, z komplexného pohľadu to bol ale živel, ktorý dodal Francúzsku pridanú hodnotu, ktorá ostatným účastníkom chýbala. Rozdielovým bol najmä v osemfinále proti Argentíne, no súperi naňho museli vyšívať taktiku v každom stretnutí. Trofej tak prebral po štyroch rokoch z rúk krajana Pogbu.

Hviezdny tím – Francúzsko

Majstrami sveta sa tak stali Francúzi. V kádri mali troch z piatich najdrahších hráčov, pričom jeden okupoval väčšinu času striedačkové priestory. Dá sa povedať, že Francúzi mali kvalitu na každom poste, počnúc brankárom Llorisom, cez stopérsku dvojicu Umtiti-Varane, svieže objavy na krajoch obrany, Pavarda s Hernandezom, ktorí podporovali krídla Mbappého a Matuidiho. V strede poľa sa mohli spoliehať na Pogbu s Kantém, útok podporoval Griezmann a na hrote sa po nevýraznej formácii z prvého zápasu uchytil Giroud. Ten bol opticky najslabším článkom, no každý z hráčov si vybral na turnaji aj slabšiu chvíľku. Podstatné je, že sa vedeli zastúpiť, podpora lavičky bola takisto znamenitá a klobúk dole pred generálom Deschampsom, ktorý dokázal skĺbiť toľko individualít do jedného fungujúceho tanku. Philipp Lahm tak neodovzdal trofej do rúk nového majstra, ktorý by rozšíril „klub víťazov“, ale sťa Deduško Večerníček rozsvietil nad Galským kohútom druhú hviezdu. Rozprávka sa skočila zaslúženým víťazstvom futbalu.

Hviezdny slušňák – Španielsko

Cena útechy putuje do rúk Španielska. Nazýva sa cenou Fiar-play, no je taká bezvýznamná, že sa nám ani nechce zisťovať, či je udeľovaná tímu, ktorý obdržal najmenej kariet, tomu, ktorý najmenej fauloval, alebo ju má ten, kto najmenej ohrozil súperovho brankára. Tento rok putuje do najzaprášenejšej rožnej vitríny španielskej siene slávy. Minule cestovala do Kolumbije.

Hviezdny progres – VAR

Hajlajtom turnaja v Rusku budú určite hráči a tréneri, ktorí do vzduchu kreslia pomyselný obdĺžnik a domáhajú sa spravodlivosti. Videorozhodca priniesol viacej pokutových kopov za nakopnuté ruky pri nulových príležitostiach na skórovanie a predĺžil každý zápas v priemere o nejakých sedem-osem minút, no zároveň dodal hre väčšiu objektivitu a menší priestor na neférové prejavy. Čiernou škvrnou môže byť netrestanie simulovania. Ak by Neymarom „uhryznutí“ hráči dostali zakaždým „po Makovi“, boli by sme spokojnejší, no snáď sa na tom do budúcna popracuje. VAR bol otestovaný tu a teraz a určite treba vychytať muchy typu nejasností kedy sa má a môže videorozhodca použiť, či je nadradený hlavnému rozhodcovi a nebolo by na škodu upraviť pravidlá pre vyššie spomínané sporné momenty. Každopádne sme sa konečne dočkali toho, čo futbal potreboval už dávno a keď sa systém vyladí, na najbližšom šampionáte budeme frflať „iba“ na miesto a termín majstrovstiev sveta.

Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár