Naše európske kluby II. - Tri výhry a remíza

17.07.2018 / Martin Marys Pagáč
Dunajská doma len remizovala.  (photo: SITA/Martin Havran             )

Dunajská doma len remizovala. / (photo: SITA/Martin Havran )

Na kolmej marginálii dramatického vyústenia šampionátu šampiónov sa otvoril futbal tak trochu z menšej knižky. Tiež si jednu takú zoberiem koncom týždňa na dovolenku a asi vám nebudem môcť sprostredkovať III. kapitolu tohto seriálu, no ktovie, možno ma niekto zastúpi.

Zatiaľ sme mali možnosť vidieť súboje 1. kvalifikačného kola LM, z ktorých sú už takmer istými postupujúcimi Beer-Sheva, Celtic, či Malmö. Macedónskej Škendiji pomohol k päť gólovému triumfu nad Novými Svätcami z Walesu skúsený útočník Besart Ibraimi štyrmi presnými zásahmi, bulharský Ludogorec naložil sedmičku do kufra lietadla severoírskym Crusaders.

V rovnakom kole Európskej Ligy zaujali vysoké víťazstvá Balzanu, FH, Häckenu, Sarpsborgu, Kairatu, Partizanu, Nišu aj Stjarnanu. Hibernian (SCO) pokoril NSÍ (FRO) výsledkom 6:1, pri päť gólovej výhre Ventspilsu (LVA) nad Luftëtari (ALB) sa štyrmi gólmi prezentoval 19-ročný Nigérijčan Adeleke Akinyemi a aj tu sa našiel výprask 7:0, ktorým Rudar Velenje (SVN) pochoval akékoľvek nádeje pre Tre Fiori (SMR).

No a čo tí „naši“? Tiež sa im darilo. Azda až nad očakávania. Poďme sa pozrieť, v akej sú situácii pred odvetou.

Liga Majstrov – Spartak Trnava

Duel

Zrinjski (BIH) - Spartak Trnava (SVK)

Miesto, dátum

NK Zrinjski – Mostar, 18.7.2018 (streda), 19:00

Fáza

1. kvalifikačné kolo LM, 2. zápas

1. zápas

Trnava vo svojom historicky prvom stretnutí v akejkoľvek fáze Ligy Majstrov nezažila búrlivú atmosféru. Zápas sme mohli sledovať aj v našej verejnoprávnej obývačke, ale prázdny štadión budil dojem nudného prípravného duelu. Komu tlieskal Vakhtang „Vakho“ Chanturishvili po tom, čo musel dobrovoľne odísť z ihriska po druhej žltej, sa nám zistiť nepodarilo. Dve slniečka však dostal aj hosťujúci Čirjak a Spartak si mohol zahrať 19-minútovú presilovku, pokým sa sily na trávniku nevyrovnali. Z výhody ťažil Jirka, ktorý dostal od Radu utešený pas za obranu a efektným oblúčikom získal najtesnejšiu výhru do odvety.

Náš tím

Spartakovci sa museli pasovať s početnými zraneniami a tesne pred 1. zápasom posilnil káder Rada, ktorý prišiel na návštevu z Mladej Boleslavy a hneď vymyslel víťaznú prihrávku. Pre 31-ročného stredopoliara to bol určite príjemný štart v novom klube.

Čo ďalej

Majstri budú v sobotu o 18:30 otvárať fortunaligovú sezónu v Senici. V prípade postupu na úkor Mostaru, si to v 2. kvalifikačnom kole LM rozdajú s najväčšou pravdepodobnosťou s Légiou Varšava (POL), ktorá uchmatla jednogólovú výhru z ihriska Cork City (IRL). V prípade, že by Zrinjski otočil vývoj dvojzápasu, na Spartak by v 2. kvalifikačnom kole EL čakal Kukës (ALB) alebo Valletta (MLT), ktorí sa v prvom dueli rozišli bezgólovo.

Európska Liga – Slovan Bratislava

Duel

Slovan Bratislava (SVK) - Milsami (MDA)

Miesto, dátum

Štadión Pasienky - Bratislava, 19.7.2018 (štvrtok), 18:30

Fáza

1. kvalifikačné kolo EL, 2. zápas

1. zápas

Slovan viedol v Moldavsku pohodlným trojgólovým rozdielom, no povedal si, že nechce, aby to mal doma také jednoduché a nechal si streliť dva góly. Zápas sa skončil výsledkom 2:4 a všetci ospevujú Mohu, ktorý dva góly vsietil, na jeden prihral Šporarovi a pri poslednom donútil obrancu Craciuna, aby šupol jeden banánik do vlastnej siete. Tak aspoň tetky vraveli. Relevantný záznam zo stretnutia som nedohľadal. Orhei tak má stále o čo bojovať, hoci už teoreticky nemusel. Môžeme badať rukopis trénera Ševelu, ktorý podobne divoké kúsky na európskej platforme stváral aj s Trenčínom.

Náš tím

Slovan kádrové posuny buď veľmi dobre tají, alebo sa v kabíne skutočne ladí mužstvo bez výraznejších zásahov, na ktoré sme každého polroka zvyknutí. Dokonca ani mladý Ivan nevystrája. Všade sa skloňuje len Moha. Uvidíme, čo predvedie doma.

Čo ďalej

Belasí budú začínať našu ligu v nedeľu na ihrisku Zlatých Moraviec od 19:00. V európskom ťažení budú vysoko pravdepodobne pokračovať a v 2. kvalifikačnom kole sa im vari do cesty postaví Balzan (MLT), ktorý zdolal Keşlu (AZE) na domácej pôde 4:1.

Európska Liga – Dunajská Streda

Duel

Dinamo Tbilisi (GEO) - Dunajská Streda (SVK)

Miesto, dátum

Boris Paichadze Dinamo Arena - Tbilisi, 19.7.2018 (štvrtok), 19:00

Fáza

1. kvalifikačné kolo EL, 2. zápas

1. zápas

Na zápase bol aj náš lokálno-regionálny redaktor Gabo, ktorý sa s vami podelil o zážitok v separátnom článku. Ale pre poriadok a duševný pokoj: DAC sa predstavil v európskej súťaži po 25 rokoch a preto mu na papier nakreslili silnejšieho súpera. Na ihrisku to ale badať nebolo. Domáci zahadzovali šance a túto sterilitu v zakončení (výraz, ktorý budem najnovšie používať ako náhradu za hanebné zahadzovanie šancí) potrestali hostia otváracím gólom. Hlavou stihol vyrovnať osamotený Bayo, no kým hlásateľ ohlásil strelca gólu v maďarčine, slovenčine a angličtine, začal sa už druhý polčas s podobným scenárom. Po dych berúcej prevahe mohli žitní ostrovania na záver pykať. Tbilisi ale dynamický nájazd 2 na 1 nechalo na brvne a venovalo žlto-modrým šancu do odvety. Pozápasová tlačovka bola takisto trojjazyčná. Maďarčinu vystriedala gruzínčina.

Náš tím

Naposledy sme tvrdili, že juh Slovenska opúšťa Kalmár, no nakoniec sa rozhodol ostať. Vraj mu chutí tamojšia varená kukurica viac. Tým pádom sa aj zapojil do stretnutia s Dinamom. Valentino Rossi po odvete naštartuje svoju motorku smer Budapešť. Rozlúčiť sa chce úspešne, aby naložil na stôl peknú kôpku príjemnej roboty pre svojho nástupcu, Petra Hyballu. Tento mladý Nemec vraj má už čo-to odtrénované a my sme zvedaví, ako nadviaže na svojho predchodcu.

Čo ďalej

Aj Dunajská streda bude na úvod ligy cestovať. Predstaví sa v Podbrezovej v nedeľu o 19:00. Ak by zvíťazila v hlavnom meste Gruzínska, do cesty by sa jej pravdepodobne postavilo ďalšie Dinamo – to bieloruské. Minsk totiž zvíťazil v Derry City (IRL) o dva góly.

Európska Liga – Trenčín

Duel

Trenčín (SVK) - Budućnost Podgorica (MNE)

Miesto, dátum

Spartak Myjava - Myjava, 19.7.2018 (štvrtok), 20:30

Fáza

1. kvalifikačné kolo EL, 2. zápas

1. zápas

Trenčianska budúcnosť v 2. kvalifikačnom kole je nádejná, hoci hráči, ktorí si ešte čo-to pamätajú, varujú, že sami už takmer otočili dva zápasy, v ktorých na domácej pôde vysoko prehrali (Steaua 0:2/3:2, Rapid 0:4/2:0). Z Podgorice si privážajú dvojgólové víťazstvo a málokto pochybuje, že by si ho nechali pretiecť cez prsty. V prvom dejstve dominovali hostia, v druhom boli sterilní domáci. Dvaja Balkánci gól dali a Trenčín vyhral. Aké jednoduché. Čataković si obliekol Beridzeho dres a z 25 metrov poslal chrumkavý obaľovaný rezník do šibenice. Tri minúty na to upratal krkolomným spôsobom do siete loptu Mance.

Náš tím

Považský tím pred úvodným stretnutím v Podgorici ohlásil dve posily do základu, mladíkov Bukariho z Ghany a Yema z Nigérie. Oficiálne ich predstavil ako bývalých hráčov Gentu a Anderlechtu, no to, že niekto v nejakých štruktúrach pôsobil, neznamená, že za slávne kluby aj niečo odohral. Obaja boli už dlhšiu dobu skúšaní v juniorke, či partnerskom Interi Bratislava a druhý menovaný hral v Čiernej Hore v základe. Trenčín sa po roku „prázdnoty“ predstaví s novým generálnym sponzorom na hrudi. Po športovej stránke nás to ale zaujímať nemusí.

Čo ďalej

Trenčania do úvodného duelu ligy v Nitre (čítaj v Zlatých Moravciach) nenastúpia. Vraj môže dôjsť ku kolízii moldavských tímov, ktoré by hrali Európsku Ligu doma v totožnom kole a zápas Zarie Balti s našim tímom by sa musel odohrať už v utorok. 1. kolo sa tak pre naše dva tímy odložilo na neurčito. Myšlienka sympatická, no všetci vieme, že súperom Trenčína nebude Zaria, ale Górnik Zabrze (POL), ktorý doma pokoril moldavský celok najtesnejším rozdielom.

Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár