Keď nevadí, že Sagan nevyhrá

18.07.2018 / Juraj Kurek
Víťaz Alaphillipe. (photo: SITA/AP Photo/Christophe Ena)

Víťaz Alaphillipe. / (photo: SITA/AP Photo/Christophe Ena)

Konečne hory! Nepovedal si Marcel Kittel, poslušne sa zaradil sa grupetta a začal sa modliť, aby stihol limit (spoiler alert: podarilo sa mu to s luxusnou rezervou zhruba 20 sekúnd).

Po dni voľna sa cyklisti konečne dostali aj do náročnejšieho terénu, prvá ozajstná horská etapa tohto ročníka sa odohrávala v Alpách, v okolí Annecy – Le Grand Bornard, kde pred niečo viac ako siedmimi mesiacmi zaknihovala svoje deviate víťazstvo v kolotoči svetového pohára biatlonistiek Anastasia Kuzminová (upozornenie: tento článok nepísal Marcel Merčiak).

Sympaťák na nedeľu

Ešte v nedeľu však čakala pretekárov skúška z inej kategórie, etapa s milovanými a nenávidenými mačacími hlavami. Odohralo sa toho dosť, long story short: Richie Porte si zlomil kľúčnu kosť a ani na XY-tý pokus nevyhrá grandtour, okrem neho sa aspoň raz na zemi ocitla aspoň polka pelotónu a Peter Sagan nevyhral, hoci išiel dobre.

Vyhral sympaťák John Degenkolb, o ktorom si po ťažkej havárii už snáď nikto nemyslel že dosiahne veľké víťazstvo, takže nám Petrov neúspech tento raz ani príliš neprekážal.

Prvá alpská

V prvej alpskej etape sa tešil z víťazstva Julian Alaphilippe, ktorý zúročil svoje solídne vrchárske a výborné zjazdárske schopnosti. Napriek tomu, že Quick-Step Floors (aka Etixx – Quick-Step aka Omega Pharma – Quick-Step aka Quick-Step aka Quick-Step – Innergetic aka Quick-Step – Davitamon) pravidelne každý rok vyhráva na TdF niekoľko etáp, včerajšia bola len druhá kopcovitá v jeho histórii. Pätnásť rokov po triumfe legendárneho Richarda Virenquea, no to bola ešte iná doba, kedy sa EPO sypalo a piesok sa lial. Zároveň sa jednalo o prví víťazstvo Francúza na tohtoročnej Tour.

Greg Van Avermaet si žltý dres nielen udržal, ale dokonca aj zvýšil náskok na už veľmi solídne dve aj pol minúty. Dnes už oň zrejme príde, no mal oň prísť už včera, takže sa nechajme prekvapiť.

Náskok samozrejme zvýšil aj Peter Sagan v bodovacej súťaži, ale to nie je žiadna novinka.

V stredu na cyklistov čaká ďalšia kopcovitá etapa s cieľom na kopci, dá sa teda očakávať že konečne uvidíme aj nejaké vzrušenie a nástupy favoritov na celkové poradie. Tak si to znova zapnite.

Juraj Kurek

Juraj Kurek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár