Sagan prežil smrť šprintérov na Tour de Sky

20.07.2018 / Miloš Kubalík
Peter Sagan. (photo: SITA/AP Photo/Peter Dejong)

Peter Sagan. / (photo: SITA/AP Photo/Peter Dejong)

Fero, Andrej, Marek, Dylan, Marcel. To sú krstné mená šprintérov, ktorí už nebudú viac vystrkovať lakte na cieľovej páske. Po dvanástich etapách na Tour de France sa pelotón mierne prefiltroval a ak to pôjde takto ďalej, v Paríži sa budú diváci pozerať na malú rodinku cyklistov, ktorí sa naháňajú okolo víťazného oblúka na Champs Élysées. Máme za sebou tri alpské etapy a tie spôsobili chaos na chvoste, kde sa šprintéri naháňali s časovým limitom, a boj na špici, kde sa pre zmenu favoriti naháňali v šprinte do kopca. Chyť ma, ak to dokážeš.

Peter Sagan bol vždy niekde uprostred a pekne zelený. Vďaka jeho rozchodu s Katkou sa začali preteky o najpikantnejší nadpis. Zlaté časy pre bulvár a moralistov práve nastali. Zároveň sa v internetoch vyrojilo množstvo odborníkov na vzťahy, Saganov intelekt, no kopa hnoja. Ako tie babky, čo chodia každú nedeľu do kostola a za rohom ohovárajú susedovu novú kosačku.

No udialo sa mnoho, poďme pekne po poriadku.

Dokonalá smrť šprintérov!

Alpské etapy priniesli pre rýchlikov na dvoch galúskach skutočné peklo, galeje, Pompeje a aký ďalší prívlastok vás len napadne. V jedenástej etape nestihli časový limit Marcel Kittel a Mark Cavedish, ktorí boli totálne z formy a v športových obchodoch s ich menovkami sa začali letné výpredaje. Z pozícií ich vytláča mladé mäsko, to ale ešte musí na kvalitný steak dozrieť.

V dvanástej etape do zberného autobusu odpadlíkov nastúpil najprv starec André Greipel. Následne skončili mladí víťazi dvoch etáp Dylan Groenewegen a Ferdo Gaviria. Obaja nezvládli nastolené tempo a odstúpili v priebehu etapy, inak by kvôli nim blokovali francúzske horské prejazdy ešte aj dnes. Stalo sa tak úplne nečakane, zrazu bude Sagan najväčší favorit aj pre šprintérske dojazdy. Oni tí šprintéri vypadli skoro všetci.

Ak prejde bez ujmy až do Paríža, má za ostatné roky najväčšiu šancu konečne vyhrať na Champs Élysées. Zo šprintérskej konkurencie mu ostali ešte Colbreli, Démare, Degenkolb, Kristoff, s ktorými doteraz ťahal za ten lepší koniec bicykla. A to nás čakajú Pyreneje a len 65-kilometrová horská etapa, kde bude naháňačka s limitom tesnejšia, ako guma od nepoužitého kondómu.

Ak to takto pôjde ďalej, šprintovať budú na Elyzejských poliach vrchári. Sagan má aktuálne 210 bodov náskoku na Kristoffa v bodovačke a lepšie to asi ešte nemal rozbehnuté, hovorí aj Peter Velits. Len nech stihne limit, len nech stihne limit. Včera sme v našej prísne utajenej redakčnej skupine počítali minúty na Alpe d'Huez, ale nakoniec to dali BOHovia s prehľadom.

Aj tento rok bude Tour de Sky?

Na fronte opačnom nastali tuhé boje o žlté tričko. To nosí Geraint Thomas vďaka výhram v dvoch horských etapách po sebe, čo sa naposledy podarilo cyklistovi menom Lance Armstrong. Tím Sky musí mať okrem sprejov na astmu niečo, v čom pred ostatnými vyniká, lebo zatiaľ je to tá istá ošúchaná páska ako posledné roky. Aj napriek veľkej snahe ostatných cyklistov si pohodlne všetkých strážia. Domestici vynikajúco držia tempo pelotónu tak, aby pripravili pôdu pre Froomeho a Thomasa do záverečných kilometrov. Jednoducho si šliapu vo svojej lige.

V druhej lige statočne bojujú Tom Domoulin, Vincenzo Nibali, Primoz Roglic alebo Romain Bardet. Sklamaním je večný talent Nairo Quintana, ktorý v každej etape stráca na najlepších viac a viac. Mikel Landa po odchode zo Sky nie je kamenná tvár z minuloročnej Tour. Rafal Majka predviedol svoj klasický výkon, aspoň sa Bora môže konečne sústrediť na reálne ciele. Majkovi spadol kameň zo srdca v boji o GC a určite sa pokúsi o nejakú etapu. Minuloročný druhý muž Rigoberto Uran už nepokračuje, Richie Porte po odchode zo Sky zase zabudol bicyklovať a preto tiež nepokračuje.

Žiaľ pole favoritov zredukoval aj Vincenzo Nibali, ktorý vo včerajšej etape spadol kúsok pred cieľom. Údajne narazil do policajnej motorky a pre zlomený stavec do ďalšej etapy nenastúpi.

Konkurencia sa riedi a ja to vidím tak, že v jednej etape si Froome strekne spreja, nadelí všetkým štyri minúty a bude po pretekoch. Ako isto vieme, pre kauzu Salbutamol, ktorá sa vyriešila veľmi nejasne, je v nevôli aj samotných fanúšikov. Čakáme na obliatie žltou tekutinou, ako kedysi. Proti môže byť celkom nečakane aj jeho tímový kolega Geraint Thomas, ktorý má v žltom tričku komfortný náskok a Sky si môže vyberať budúceho víťaza. Vážnou hrozbou pre nich je zatiaľ Tom Domoulin, ktorý má aj skvelú časovku ako aktuálny majster sveta v danej disciplíne. A tá príde na rad v predposlednej etape. Pyreneje v treťom týždni môžu tiež ešte veľa zmeniť. Len aby mal kto. Verme, že to bude boj medzi viacerými tímami až do konca.

Dnes štartuje trinásta etapa s prívlastkom rovinatá a je tu ďalšia šanca pre Petra na etapový triumf. Vo svojom strede má dva kategorizované a niekoľko maličkých kopčekov a mohla by byť šanca aj pre únik, nakoľko domestici budú po ťažkých etapách unavení. Všetko bude závisieť od toho, kto sa doň dostane. Bora by si mala v úvode strážiť tímy, ktoré majú cyklistov na záverečný šprint, aby neostali v boji o kontrolu etapy sami.

Každý totiž bude v závere hľadať zadné koleso Petra Sagana. Tešíme sa na to.

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár