Sagan nemusí vyhrať etapu, aby mu patrila

23.07.2018 / Miloš Kubalík
Peter Sagan. (photo: SITA/AP Photo/Peter Dejong)

Peter Sagan. / (photo: SITA/AP Photo/Peter Dejong)

Dnes majú cyklisti voľno a návštevy partneriek a partnerov v tímových autobusoch, kde podávajú najnovšie výživové doplnky a šampanské. To už neplatí pre Gianniho Moscona z tímu Sky, ktorý robil kuca paca vo včerajšej etape, ale v nesprávny moment. Zabudol na prítomné kamery a po prezretí záznamu ho za úder do tváre súpera vylúčili do konca tohto roka z pretekov. Sprejerov zo Sky bude teda o jedného menej, čo nikomu zo súperov vadiť nebude. V Alpách na Froomeho diváci pekne bučali, tešíme sa na to, čo bude v Pyrenejach. Hádam už aj to obliatie močom príde, nech máme o čom písať. Nikomu nič zlé, počítame s tým, že Chris má všetky potrebné očkovania. Sagan už s tým nechcenú skúsenosť má, aj keď nie od fanúšika, ale od kolegu, ktorý za jazdy vysunul svoju hadicu a spätné zrkadlá na bicykli žiaľ nie sú.

 

Sagan zase v úniku? Čo ti Šibe?

Peter si z toho urobil vlastnú srandu. Odkedy prišli veľhory a kopce, bol v každej etape okrem jednej Alpskej v úniku a ak nebol, tak ju rovno vyhral. Víťazstvo v trinástej etape sa tak trochu neskromne očakávalo, hlavne po odstúpení najlepších šprintérov. Aký to ale výkon predviedol v sobotu? Čo ti šibe?! Celú etapu bol v úniku, škrabal sa na kopce, lepil diery v zjazde, aby v záverečnom trojkilometrovom prudkom stúpaní nechal za sebou vrchárov a skončil len 12 sekúnd za Omarom Frailem, víťazom etapy. Keď som ho videl vyrútiť sa zo zákruty pred cieľom na štvrtom mieste, bol to väčší balzam na dušu ako samotné etapové víťazstvo deň predtým. Mimochodom v tejto etape stiahol na žlté tričko 18 minút. Aktuálne má stratu niečo cez hodinku, chcelo by to ešte tri podobné etapky a môže vyhrať Tour de France!   

Jeho parádičky v únikoch a aktívne jazdenie nás bavia rovnako, ako súperenie so šprintérmi na páske. Ak nie viac. Lebo o deň neskôr nastupuje do úniku opäť, čo vôbec nie je ľahké a dokazuje tým špičkovú výkonnosť. Peter to robí aj zo zábavy. On tam totiž má každý deň iných a čerstvých partnerov, s ktorými si môže dobre pokecať. Ako sám povedal, už ho to celkom nudí. Bodaj by ho to takto nudilo aj v treťom týždni.

Démare, si podvodník, či nie si?

Vo včerajšej etape strácal od začiatku Francúz Arnaud Démare minútu za minútou. Dôvodom bolo divoké tempo cyklistov z čela, ktorí sa snažili vytvoriť denný únik. S Démarem to od začiatku nevyzeralo dobre a už sme čakali na zberný pártybus, ktorý ho po ceste vyzdvihne. Zaradil by sa tak k skupinke šprintérov, ktorí v tom autobuse jazdia už zopár dní a mastia canastu. Ale stal sa zázrak v lese, kde kamery neboli a svedkovia mlčia. Pri stúpaní na desať kilometrový kopec Col de Sié išiel šprintér Démare najrýchlejšie zo všetkých cyklistov na trati a kamera ho zabrala až v momente, keď sa zaradil do pelotónu. Zázrak? O Démarovi je známe, že má rád tímové autá, hlavne sa ich rád za jazdy chytá. Nie sú na to dôkazy, nie sú žiadne zábery, len reči. V každom prípade jeho včerajší vrchársky výkon bol parádny. Minulý rok Tour nedokončil a v Pyrenejách bude prvý na odstrel. Petrovi fakt hrozí, že bude musieť v tom Paríži asi vyhrať.

Posledný týždeň rozhodne o všetkom

Do tretieho týždňa si prajme, aby všetci dobro a hlavne zdraví došli. V Pyrenejách nech niekto ten Sky už potrápi. Športoví riaditelia tímu budú riešiť dilemu dvoch kohútov, Geraint Thomas sa žltého nevzdá zadarmo. Na chrbát im stále dýcha Tom Dumoulin a pred časovkou sa ho musia zbaviť, inak nedobre pre nich.

V súťaži o bodkovaný dres drží prvé miesto Julian Alaphilippe a Francúzi tak majú aspoň niekoho, na koho môžu kohúti kikiríkať. Sagan má šancu vyhrať ešte etapy číslo 18 a 21. Ako ho poznáme, zrejme si bude naskakovať aj do únikov po prémie. Aktuálne má v zelenom drese náskok, ktorý už nikto okrem RTVS nepočíta. Aj keby už nevyhral žiadnu etapu, jeho tohtoročné vystúpenie na Tour de France môžeme radiť ako najúspešnejšie doteraz. Z pätnástich etáp iba v štyroch nebol medzi prvými.

Rozhodne sa bude ešte na čo pozerať.

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár