Svetové futbalové trendy piatoligistu

24.07.2018 / Stano Staško
Slovnaft Cup mal výkop aj v Dúbravke. (photo: Stano Staško)

Slovnaft Cup mal výkop aj v Dúbravke. / (photo: Stano Staško)

Tak čo, už máte po dovolenke? Lebo futbalisti už majú! A to aj tí, čo hrajú futbal v prvom rade so srdiečkom a nie len pre peniaze. Bol som na prvom kole Slovnaft Cupu: FK Dúbravka - ŠK Vrakuňa. Ale fakt, predstavte si, že hráte futbal v piatej  (FK Dúbravka) alebo štvrtej (ŠK Vrakúňa) lige popri tom ako chodíte do roboty a ešte aj na dovolenku idete len začiatkom leta, aby ste stihli hrať, odbehať, bojovať, strieľať góly, kričať na ihrisku a debatovať po zápasoch. No a na takom futbale som bol.

FK Dúbravka - ŠK Vrakuňa 2:1

Bol to zápas ako remeň, ktorý sa začal presne na sekundu. Avšak v úplnej tichosti, ako keby sme tam my, diváci, ani neboli. A bolo nás dosť! Zažil som už aj taký zápas, kde to žilo, atmosféra elektrizujúca, hrala hudba a dokonca aj hymna! A tiež na ihrisku piatoligistu.

Zápas začal a hneď v prvej akcii sa ukázal svetový trend. Neviem, či chlapci mali počas majstrovstiev sveta rozbory zápasov alebo trávia neprimerane veľa času na sociálnych sieťach, ale chalan to dal na Neymara!!! Ostali sme v nemom úžase. Prekvapilo nás, že virtuálny svet sa pretaví do reálneho života tak nečakane. Ani rozhodca nepískol. Len jeden z divákov bol pri zmysloch, lebo do toho ticha zakričal: "Buď normálny, lebo ťa vystriedam!". Tak sa "obeť" zdvihla, a zápas pokračoval.

Štadión pod lesom bol zaplavený slniečkom. Trávnik perfektne pripravený, správca si dal na zostrihu záležať, čo ocenili nie len diváci. Asi ho pravidelne polievajú. Na pohľad bol krásny a na dotyk hebký. Asi preto, že bol umelý...

Zápas sa rozbehol naozaj tak, akoby chlapci túto sezónu videli loptu prvýkrát. A možno sa našli aj takí... Nasvedčovali tomu aj pokriky hráčov na ihrisku. Napríklad v 20. minúte už bolo počuť názory ako: "Vládzeš ešte?!" alebo "Ja neverím, štvorka sa prechádza! Teba kto trénuje!?!?!" Zrejme to počul aj hlavný rozhodca a následne nariadil občerstvovaciu prestávku.

V prvom polčase ovládala hru Dúbravská zostava. Možno aj preto, že tréner na nich vykrikoval Borbélyovské heslá ako: Pozícia! Organizácia! Poriadok! A oni tomu asi rozumeli, možno po svojom, ale hrali tiki-taka. Normálne si prihrávali, držali loptu na kopačkách a Vrakúňčania behali a niekedy aj nie. Aktívny pressing ešte asi nepoznajú... Možno zatlačili na niečo iné.

Aj pomer striel bol jasne v prospech domácich. Ale to, čo sa im podarilo tesne pred polčasom?! Po jednom z mnohých rohových kopov to domáca štvorka po odrazenej lopte zatočila tak do vzdialenejšej šibenice, že brankár nemal šancu, ani keby tam mal opretý rebrík. To bola strela, ktorú by nechytil, nie že Karius, ale ani Casias!!!

Druhý polčas sa začal hneď zmenou. Zamračilo sa. Mužstvá si vymenili strany. Zmenil sa však aj pomer aktivity. Domáci sa v šatni zdržali dlhšie a akoby duchom tam zostali ešte dlhšie. Vrakúňa vyrukovala s veľkým tlakom a obrovskou šancou, keď nechytateľnou bombou trafili spojnicu domácej  brány. V tej chvíli som nevedel, či zvoní dúbravský kostol, mne v ušiach, alebo ešte stále to brvno s tyčkou...

Po úvodnom tlaku prišli na rad striedania. Všetky stihli obe mužstvá vyčerpať do 60-tej minúty. V telke to inak robia väčšinou od 60-tej min. Ale, čo už, taktika je taktika.

V 62. min prvýkrát zahrmelo, ale na oblohe. Zdalo sa, že záver zápasu môže byť dramatický. Vrakúňčania stupňovali tlak a domáci sa stiahli do šestnástkovej ulity. V 69. min nedali z päťky ani na dvakrát. V 80. min padla prvá kvapka a s ňou aj vyrovnávajúci gól. Hostia sa tešili, zo zaslúženého vyrovnania, škoda však, že v rohu ihriska, kde neboli žiadni fanúšikovia. Taký Ronaldo vie kam má ísť oslavovať. Ale to určite vedia aj títo chlapci! Do Daniel´s, do Šrámka,...

Rozpršalo sa až o pár minút neskôr. Dážď zmyl z domácich únavu a tesne pred koncom strelili víťazný gól z vnútra šestnástky. Rozhodnuté FK Dúbravka - ŠK Vrakuňa 2:1.

Škoda, mohli byť "penalty". Už som si na nich po majstrovstvách akosi zvykol. Hráči si po zápase podali ruky aj keď to na ihrisku z blížiacim sa záverom iskrilo, čo v kombinácii s dažďom nie je  najrozumnejšie. To vie každý elektrikár.

Pekný futbal to bol! S emóciami! Dúbravčania hrali umne a môžu v pohári zamútiť vínko FK Rača. A hostia, keby to vedeli, mohli zostať dlhšie na dovolenke.

Stano Staško

Stano Staško

Napíš komentár