Ako Myjavčanky takmer s Neymarom kopali

24.07.2018 / Martin Ferianec
Myjavčanka pred Neymarom.  (photo: Fabio Riva, Christian Pondella /obaja Red Bull Content Pool)

Myjavčanka pred Neymarom. / (photo: Fabio Riva, Christian Pondella /obaja Red Bull Content Pool)

Bohumil už stihol síce spomenúť slovenský úspech v Brazílii v Športovka. Ja sa pokúsim tento úspech rozmeniť na drobné. O čo vlastne šlo?

Neymarova päťka

Existuje jeden futbalista, Neymar, ktorý okrem slávneho rollingu po trávnikoch občas spraví aj niečo osožnejšie pre ľudstvo. V meste Santo, vo štvrti kde vyrastal, vybudoval vlastné tréningové centrom vo štvrti Praia Grande pri Sao Paule. Aby sa mohol svojím komplexom pochváliť celému svetu vymyslel vlastný turnaj Neymars five (Neymarova päťka). No vymyslel, minimálne mu dal do loga a názvu vlastné ja. Neymars five nie je klasický futbal ako ho poznáme. Dokonca to nie je ani obyčajný turnaj v malom futbale ako sa všade píše. Má vlastné pravidlá. Hrá sa 5 na 5 na malé diery v stene, pre potreby turnaja nazývané bránky. A zásadná pointa celej hry spočíva v tom, že po každom strelenom góle súperov tím prichádza o jedného hráča. Hra pokračuje, kým neminiete súperovi všetkých hráčov, alebo maximálne 10 minút.

Turnaj zapísal svoju tretiu edíciu. Tento rok za účasti 62 krajín. Prvýkrát so slovenskou účasťou a prvýkrát so samotnou ženskou kategóriou. Každá z krajín si organizovala svoje vlastné kvalifikačné kolá. Na Slovensku s propagáciou okrem stávkovej kancelárie pomáhal aj najväčší Neymarov hejter medzi lingvistami, Ladislav B. Dokonca zostavil vlastný mančaft. V mužskej kategórii však Laciho chlapci nevyužili momentum a nepretlačili svoj autobus na finálový turnaj. Lokálnymi víťazmi sa stali chalani pod názvo Atletico Trnava FC. V ženskej kategórii stačila kvalifikácia jedna. Hrala sa v Poluse, čiže najviac tímov si vyskladali Slovanistky. Keby turnaj poňali menej rekreačne a miesto troch rovnocenných tímov poskladali jeden “best off”, možno dnes píšem o nich. Nakoniec jeden zo Slovanov vo finále porazili baby zo Spartaku Myjava.

Svetové finále

Na svetovom finále ma hneď v základných skupinách fascinovala jedna vec. Pri alternatívnych variantách futbalu prichádzajú aj alternatívne výsledky. Jordánsko - Nemecko 5:0 alebo Keňa -Belgicko 5:0 by sme asi na šampionáte v Rusku predýchavali dlhšie. Naši mužskí reprezentanti z Trnavy pochopili asi najlepšie princíp hry. Základ je nedostať prvý gól, lebo v oslabení sa už len ťažko otáča a stáva sa to málokedy. Hneď ani po strelenom góle loptu radšej kontrolovali s hlavnou myšlienkou nespraviť chybu vzadu. Vynieslo im to víťazstvo v skupine po výhrach nad Anglickom, Indiou a Čile. Paradoxne jedinú bezgólovú remízu zaznamenali s posledným Luxemburskom. Do play off vstúpili podobne. Na nulu vyradili Panamu. Na nule udržali aj Mexiko 0:0. Hoci raz loptu do diery dostali, gól neplatil. Predlženie sa na turnaji hralo 1 na 1 samozrejme bez brankárov. Mexičania mali viac šťastia a postúpili. Chalanov z Trnavy môže tešiť, že prehrali až s celkovým víťazom a až po predĺžení. Za šesť zápasov inkasovali jediný gól od Čile. Poňatím hry i výkonmi rozhodne nesklamali.

Ešte väčší úspech však dosiahli ženy. Ich účasť pre mňa bola zážitkom a mohli by všetko prehrať 5:0. Keby mi niekto povedal pred desiatimi rokmi, keď ženský futbal na Kopaniciach vznikal, že sa raz budem pozerať na svoju Myjavu v telke na finálovom turnaji v Brazílii, asi by som sa minimálne mierne pousmial. A stalo sa. Nakúpil som potrebné ingrediencie čo k futbalu patria a poctivo si uži ich zápasy.

A čo som videl? Základná skupina bola mierne povedané kostrbatá. Po prvej vydretej výhre s Kanadou 2:1 som si myslel, že som ide len o prvotnú nervozitu a bude to lepšie. V zápase sme videli po jednej penalte na každej strane. Na Neymarovi je penalta kop zo stredu ihriska do prázdnej diery v stene. Baby si absolútne nezobrali príklad z chlapov. Strácali lopty a aj v presilovke púšťali súpera do zakončenia.

Druhý zápas hrali s Nemeckom (0:1) a ja som si neveriacky tĺkol hlavu o stenu s povzdychom Baby, čo stvárate. Z toho, čo mám pri ich malom futbale alebo futsale najradšej, som nevidel takmer nič. Okrem jednej zahodenej tutovky zbrklosť, panika a nakopávané lopty. Pred posledným zápasom s Jordánskom, ktoré malo z prvých dvoch duelov skóre 8:0 chytal stres už aj mňa. Že hrajú pod svoje schopnosti a možnosti priznali aj samotné baby, s ktorými som bol v strohom kontakte.

V zápase s Jordánskom našťastie prešli do lepšieho režimu. Rýchlym gólom sa dostali do vedenia a do presilovky. Loptu zbytočne nestrácali, kombinovali, pridávali góly, až vystrieľali všetky hráčky súpera. Z počiatočnej paniky sa im napokon podarilo vyhrať skupinu o skóre, práve pred Jordánskom. Za odmenu dostali do štvrťfinále USA.

Boj o semifinále začali Slovenky, povedané slovami skúsených komentátorov ako z veľkej knihy. V šiestej sekunde sa dostali do vedenia o jeden gól a hráčku. Presilovku hrali stále bezpečne zatiahnuté v obrane a do šancí súpera nepúšťali, naopak šupli ešte jeden. I pri pomere hráčok na ihrisku 3:5 hrali stále zatiahnuté v obrane, vraj to bol zámer. Až po góle na 3:0 a presilovke o tri hráčky vyšli Myjavčanky z ulity a pred koncom pridali gól na konečných 4:0.

O finále proti Brazílii

Postup medzi prvý štvorku proti domácej Brazílii bol pre všetky ako zo sna. Semifinálové zápasy už dostali punc dôležitosti. Prenos snímaný množstvom kamier s opakovanými zábermi a v troch jazykových mutáciách. K tomu plné hľadisko v prvej rade s Neymarom. Ešte pred zápasom na hracej ploche poskytol rozhovor redaktorke. Napriek tomu, že musel cítiť jej telesné teplo a mikrofón tesne pod nosom, ustál to. Už ho ale baby vyhnali, že chcú ísť hrať.

Videli sme klasický boj o semifinále. Taktika podriadená súperovi, ktorý za celý turnaj neinkasoval a každého valcoval. Objektívne treba priznať, že Brazílčanky boli troška iná kategória. Z desiatich minút hracieho času dokázali dostať Myjavčanky pod tlak odhadom na 7 - 8. Napriek tomu sa do vedenia dostali práve Kopaničiarky, keď lopta nakopnutá na Bogorovú prešla až do brány. Po góle sa nezmenila taktika ani herný prejav. Brazilia stále kombinovala a búšila. Naše sa dostali do dvoch alebo troch protiútokov. Domácim sa podarilo vyrovnať štyri minúty pred koncom, keď v ľavom rohu zostala zabudnutá hráčka, ktorá poslala loptu medzi nohy poslednej Myjavčanky do brány.

Po góle zostala hra otvorenejšia, no skóre sa nemenilo. Predĺženie 1na1 bolo krátke. Brazílčanka chvíľku testovala Neveďalovú, ktorá neodolala pokusu vypichnúť loptu a ísť rozhodnúť. Nepodarilo sa čím vytvorila priestor a domáca hráčka na tri pokusy poslala Brazíliu do finále. Myjave, resp. Slovensku zostalo tretie. Bolo krásne počuť povzbudzovanie chalanov z Trnavy počas celého zápasu. Chýbali dva zápasy k tomu aby si dievčatá mohli kopnúť proti Neymarovi, alebo do neho. Už sme mohli dnes mať v novinách titulky: “Bogorová z Myjavy vyradila hviezdu PSG na pol sezóny” alebo podobné. Možno o rok.

Turnaj je jeden z pozitívnejších počinov Neymarovej kariéry. Je krásne, že už pri prvej účasti sa Slovensko nestratilo a Myjavčanky snáď i zažiarili.

Martin Ferianec

Martin Ferianec

Napíš komentár