Sagana bolel zadok, tak to vyhral najlepší vrchár. Démare

27.07.2018 / Miloš Kubalík
Peter Sagan. (photo: SITA/AP Photo/Peter Dejong)

Peter Sagan. / (photo: SITA/AP Photo/Peter Dejong)

Pyrenejská epocha bola pre pelotón zatiaľ poriadnou zaťažkávacou skúškou. Cyklisti na celkové poradie útočili, Nairo Quintana vystúpil zo svojho tieňa. Videli sme asi najväčší pád na Tour za posledné roky, štvornásobný víťaz Chris Froome nebude s pravdepodobnosťou blížiacou sa k Thomasovi, v Paríži v žltom. Ale ako sa hovorí, nekrič hop, kým neskončíš v lese. To platilo doslovne pre Phillipa Gilberta a aj Petra Sagana. Gilbert je už žiaľ mimo pre zlomené jabĺčko.

A och, Démare. Francúz si jazdí, podobne ako Sagan, svoje vlastné preteky. Posledné dve horské etapy išiel časovku za celým štartovým poľom, bojoval sám proti vetru, aby včera mohol predviesť silný šprint a konečne vyhral vytúženú etapu. Francúzi tak oslavujú svojho víťaza, železného muža, ktorý zdolal nástrahy v ceste za víťazstvom. Všetky žabie oči sa už pozerajú na Paríž a dúfajú, že Arnaud Démare pridá na záver lahodný créme brulée v podobe výhry na Champs Élysées.

Podvod, alebo nepodvod, to je otázka

Už sme sa zamýšľali minule, no tá istá otázka platí aj dnes. Podozrenia z možného podvádzania majú svoj základ, ktorý bol položený ešte v roku 2016. Démare vyhral v onom roku monument Miláno - San Remo a po pretekoch bol konfrontovaný za podvod pri výstupe na kopček menom Cipressa. Pri stíhaní unikajúceho pelotónu dosahoval veľmi čudné rýchlosti. Jeho čas na kopci bol rýchlejší ako všetkých pred ním a údajnú jazdu súbežne s tímovým autom ohovárali aj niektorí cyklisti. Prilepil sa na bidon, ako by povedal šéf slovenskej cyklistiky. Podobné podozrenia sú aj tento rok na Tour.

Najmä posledné dve pyrenejské etapy si akoby z oka vypadli. Cyklisti z čela začali od úvodu naháňačku, Francúz zo stajne FDJ nestíhal tempu pelotónu a strácal minútu za minútou. Čuduj sa svete, v kopcoch až jeho strata toľko nenarastala. Démare prešiel všetky stúpania, roviny, zjazdy a do cieľa dorazil v časovom limite ešte s rezervou. Podozrivé na tom celé je, prečo ho tím nechal vzadu osamote? Tam, kde nie sú kamery, diváci popri trati tiež nie sú všade. Zato tímová škodovka je tam určite. Vozil sa Francúz za ňou? Prilepil sa na bidon pri stúpaní? Nemusel pritom ani prekročiť štandardné rýchlosti, aby ušetril za oceán síl. Je prinajmenšom pozoruhodné, že dve horské etapy po sebe jazdí časovku ďaleko za pelotónom a nemá problém s limitom. Najprv nestačí tempu cca stovky cyklistov, ale sám si to nejako počas 200 kilometrov dorazí. Stačí si otvoriť ktorýkoľvek cyklistický web, kde sa to hemží diskusiami a argumentami jednej, či druhej strany fanúšikov. Názory sú rozpoltené, do sociálnej potýčky sa dostali aj samotný Démare s Greipelom. Chýbajú dôkazy.

Aby sme sa nechápali zle, nejde tu o závisť, že Sagan 18. etapu nevyhral. To je šuma fuk. Nech Arnaud Démare vyhrá aj všetky etapy galaxie, ale jeho vystúpenia v alpských a najmä pyrenejských etapách sú na zamyslenie. Kým nebude poriadna fotka, alebo video, ktoré by podozrenia dokázali, sú to stále len podozrenia. Alebo je v ňom skrytý potenciál a športoví riaditelia FDJ by sa mali zamyslieť nad mrhaním talentom takéhoto cyklistu len pre šprinty.

Sagan nie je bábovka

Kým pár dní dozadu sme potichu jasali nad vypadnutím šprintérov, zrazu je situácia opačná. Peter Sagan sa síce tvári akože nič, ale po páde sa mu určite lepšie spí na bruchu. Pri každom novom videu je vášnivá diskusia fanúšikov z celého sveta. Prečo kríva, prečo nešpurtoval o víťazstvo, šetril sa, alebo ho to až tak bolelo? Pritom polovica z nás by po páde s riťou na skalu v rýchlosti 67 km/h nešla nasledujúci deň do roboty ani autom a Neymar by sa kotúľal tým lesom ešte aj dnes. A Sagan pritom skončil zase v top 10 a zapojil sa do šprintu, hoci deň predtým vyzeral, akoby v lese stretol naštvanú medvedicu. Nuž cyklisti nie sú futbalisti.

 

Všetci spomínajú poslednú etapu v Paríži, ktorú Peter nikdy nevyhral a teraz má jedinečnú šancu. V prvom rade verme, že bude pokračovať až do konca, nepotrebuje dokazovať už nič navyše. Stačí prežiť dnešnú etapu, kde čaká cyklistov výstup na slávny Tourmalet, zajtrajšiu časovku a dôjsť do Paríža na pódium po zelený dres.

Pokiaľ to bude čo len trochu možné, určite sa zapojí aj do šprintu o víťazstvo, ale aj keby nie, nevadí.

Ani trochu.

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár