Šport-off-ka E03: Opustený Mourinho a čiernočervení Bieli Anjeli v útoku!

30.07.2018 / Martin Petro
José sa opustil. (photo: SITA/AP Photo/Adam Davy)

José sa opustil. / (photo: SITA/AP Photo/Adam Davy)

Tretia Šport-off-ka sa bude točiť okolo tyče ako striptérka. Akurát že v tomto prípade to nebude tyč, ale pomaly štartujúca futbalová sezóna 2018/2019. Dáme si niečo z domácej kuchyne a potom ochutnáme aj zvyšok sveta.

Drukujeme slovenským klubom

Po minulé roky sa v pohárovej Európe fandilo Slovákom poľahky. Boli (a vlastne ešte stále sú) tu sympatické a ambiciózne projekty v Trenčíne a Žiline. Dopĺňali ich nárazové pokusy všelijakých Ružomberkov či Seníc, prípadne historický pokus Myjavy. No a popri tom všetkom sa ešte ako-tak dal trpieť ten nešťastný Slovan.

Tento rok si však musíme poriadne hrýzť do jazyka, ak si chceme trochu zafandiť. Pri všetkej úcte k najlepším trom mužstvám posledného ročníka, Trnavu majú radi iba v Trnave, Dunajskú iba na bilingválnom južnom poloostrove a Slovan už nemajú radi ani len Slovanisti, ktorých vytáča, že sa z ich klubu stalo skladisko balkánsko-holandských odpadlíkov, lebo belasá akadémia nedokáže vychovať už ani len hospodárovho nástupcu.

Toho roku sa fandí veruže ťažko, ale v príbalovom letáku sa nepísalo, že život bude ľahký. My to zvládneme.

Najmä Bieli anjeli v čiernočervenom (čo je trochu zmätočná charakteristika) robia všetko preto, aby si získali sympatie zvyšku Slovenska. A robia to enem dobre. Koľkí z nás očakávali športové faux pas už s bosenským Mostarom?

Po tom, čo zdrhol za lepším Gringo El Majstro, by mali Trnavčania na rolu zdochnutého psa plné právo. Ale nestalo sa. Následne prišla zvučná Legia, trojnásobný šampión Krowkaligy, ktorá pred dvomi rokmi remizovala s Realom Madrid. Poliakov pri kurze 9:1 Trnavčania vyfackali z efektivity priamo na ich svätostánku a dvojzápas už môžu v tejto pozícií iba pokaziť (čo sa, samozrejme, stále dá). Teraz si pri obrazovkách budú fanúšikovia slovenského úspechu hrýzť do jazyka o čosi menej.

Je tu ešte Trenčín, ktorý si opäť ide svoje a Dunajská, ktorá je aj tak presvedčená, že jej úspechy vylepšia koeficient našich južných susedov, takže ich zlyhanie s Minskom až tak žily netrhá.      

No a Slovan, ktorého prehra s maltským Balzanom bola pre hejterov balzanom na dušu. Belasí dvojzápas zrejme otočia, čiže nadávať na ich slabé zahraničné výkony budeme môcť ešte ďalšie dva týždne.

Mourinho sa zasa opustil

Počas International Tralala Champions Cupu, v ktorom nejde o nič, iba o polohrubú zápasovú prípravu, prípadne o to, aby sa vám ukázalo zopár mlaďasov z akadémie, takže nie je vôbec žiadny dôvod vyplakávať nad čímkoľvek, Manchester United prehral s Liverpoolom 1:4 a Mourinho zasa vyplakával.

Vyberám niekoľko jeho citátov. Preklad vyjadrení je z Devilpage.cz.

„Zápas sme začali s viacerými hráčmi, ktorí nebudú 9. augusta v mojom tíme. Toto nebolo ani 30% môjho tímu, takže netreba sa pozerať na výsledok.“

Poznámka autora: V základe hral Alexis, Mata, Herrera, McTominay, Bailly, Darmian a mladý Pereira, o ktorom sa hovorí, že má dokonca na základ. 

„Na zápas boli povolaní rozhodcovia z baseballovej federácie. Asi si mysleli, že sú na baseballe a museli sa vysporiadať s tým, že vedú soccer zápas.“

Poznámka autora: Komentovať rozhodcov v takomto smiešnom prípravnom zápase? That´s so Mourinho. Už sa teším na tlačovky v sezóne.

„Ako by mal byť Alexis šťastný v tíme s takými hráčmi okolo neho…”

Poznámka autora: Tak toto bolo vyjadrenie ako z knihy Ako motivovať hráčov širšieho kádra zabojovať o príležitosť. Pre porovnanie prikladám myšlienku Guardiolu, ktorého káder je po MS ešte ďaleko viac rozbombardovaný a je na rovnakej prípravnej tour – Neviete si predstaviť, ako som si tieto dva týždne s týmito hráčmi užil. Tí mladí chlapci majú túžbu...

„Teraz hráme proti Realu Madrid a ja tu nemám žiadnych iných hráčov. Matič prišiel z Majstrovstiev sveta, ale musí ísť na operáciu, pretože sa mu tam niečo prihodilo. Martialovi sa narodilo dieťa, chvalabohu je nádherné a zdravé. Mal by tu byť, ale ani on tu nie je. Ja len dúfam, že hráči, ktorí sú na zaslúžených dovolenkách sa o seba dobre starajú. Tiež dúfam, že niekto bude chcieť podobne ako Rashford a Jones pomôcť tímu a rozhodnú sa vrátiť skôr, pretože na začiatku sezóny môžeme byť vo vážnych problémoch.“

Poznámka diskutujúceho fanúšika United na facebooku: Tento výrok pripomína výrok trénera nejakej dedinskej ligy o ich predsezonnej príprave. Ešte mal dodať, že Peťo nemôže prísť, lebo ťahá dvanástky na družstve, Jožo je na chate na víkend, a tak neprišiel a Paľo ako zmaturoval, tak bez prestávky pije. No ale uvidíme, čo bude počas sezóny.

„Chcel by som ďalších dvoch hráčov, ale myslím si, že nebudú dvaja. Pravdepodobne budem mať jedného. Môj zoznam s piatimi menami som pred pár mesiacmi odovzdal a uvidíme, či je možné týchto hráčov získať.”

Poznámka autora: Mechanizmus nákupov funguje pod Josém očividne veľmi profesionálne. 

Záver: Nikto nie je schopný tak nagrcať na svoj tím s úmyslom zakryť vlastnú hanbu a manažérsku neschopnosť ako práve majster výhovoriek Mourinho. Stáva sa z neho zatrpknutý šedivý pán, ktorý bol kedysi rozmachrovaný, no dnes už iba ukazuje prstom na všetky tie polená, ktoré mu každý hádže chudákovi pod nohy. Pripomína mi jedného o chvíľu bývalého slovenského politika. Smutný príbeh. Moja kondolencia smerom k fanúšikom rivala.       

Ramblingy

  • Dnes len jeden: zháňame posledné podpisy

  • Od augusta bude článok chodiť aj emailom

  • Pridajte svoj email, ak ste tak ešte neurobili

 

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár