Naše európske kluby III.+ IV. - Bardzo dobrze w Polsce

31.07.2018 / Martin Marys Pagáč
Trnava môže postúpiť do tretieho predkola. (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Trnava môže postúpiť do tretieho predkola. / (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

A vraj je futbal pomalý šport. Počas júla nám stihli vyvrcholiť majstrovstvá, hráči vymenili kopačky za plážové žabky a šup-šup naspäť do letnej prípravy. Biely mustang sa zmenil na zebru, naša liga to odpálila prvými dvoma kolami a Európa vkročila do svojho diania ešte vyšším počtom kôl, predkôl, kvalifikácii, či ako to máme vlastne označovať. A to som pozeral rozpis, že rovnakou kadenciou má pľuť zápasy až do konca augusta, až kým nenastane vyslobodenie v podobe skupinovej fázy. No kto má toto všetko počas dovolenkového obdobia sledovať? Ja som nestihol ani zájsť do kina na prázdninový diel Hotelu Transylvánia, nie to ešte vidieť nejaký zápas. Ale vraj sa to ani neoplatí pozerať. Ten Hotel myslím.

Každopádne naši zástupcovia šťastne prešli prvou kvalifikáciou a odohrali aj prvé zápasy jej pokračovania. O týždeň bude už zdá sa potrebných menej riadkov textu, no neradno vylievať halászlé do rieky, pokiaľ nesmrdia po mŕtvej rybe. Alebo naopak?

Čo sa týka zaujímavostí, v Lige Majstrov utrpel TNS (WAL) vonkajšiu prehru 0:5, no doma nad Škendijou (MKD) zvíťazil 4:0 a takmer sa postaral o bombu kola. Ludogorets (BUL) vyradil Crusaders (NIR) s 9-gólovoým agregátom. Toľko k 1. kvalifikačnému kolu. V tom druhom sa o najväčšie vzrušenie postaralo Dinamo Záhreb (CRO), ktoré po výsledku 5:0 nedáva veľké šance do odvety pre Beer-Sheevu (ISR).

V Európskej Lige by sme z 1. kola kvalifikácie vypichli agregát 10:1 pri postupe Kairatu (KAZ) nad Endgordany (AND). O štyri góly sa v odvete pričinil 26-ročný Maďar Márton Eppel. O najbizarnejšie skóre dvojzápasu sa postarali Hibernian (SCO) a NSÍ (FRO) v pomere 12:5. V 1. zápase 2. kvalifikácie najväčším rozdielom zarezonoval Spartaks Jūrmala (LVA), ktorý poslal na hanbu La Fioritu (SMR) v pomere 6:0. A teraz už skutočne tie naše európske kluby. 

Liga Majstrov – Spartak Trnava

Duel

Spartak Trnava (SVK) – Legia (POL)

Miesto, dátum

Štadión Antona Malatinského - Trnava, 31.7.2018 (utorok), 20:30

Fáza

2. kvalifikačné kolo LM, 2. zápas

1. zápas

Dvaja navrátilci z Ekstraklasy sa postarali o poriadny výbuch emócií. Bielo-zelení plakali až hromžili, červeno-čírni jasali, pili a veď viete čo. Poľskí komentátori sa ešte nestihli preorientovať z formátu majstrovstiev sveta a hotovali sa, že keby bol býval VAR, Vlaskov gól neplatí. Všetci ale vieme, že na „keby“ sa nehrá. Trnava zvíťazila zaslúžene, čo mi potvrdili aj dvaja z dvoch jej hejterov. O ničom štatistika, ale lepšiu nemám. Legia vraj ale mala soplíky a hodlá ukázať u nás tú pravú Varšavu. Andelé nesmú zaspať na Wawrinkovi.

Náš tím

Spartak v odvete uspel u chorvátskych Bosniakov výsledkom 1:1, čím si vykopal dieru do Varšavy. Následne ale prišla tunajšia facka v prvom kole v Senici po prehre 0:1, na ktorú však Andelé nadviazali už spomínanou extázou v Lige Majstrov. Cez víkend sa nabudili tesným víťazstvom nad Moravcami.

Káder medzičasom obohatila senická posila, Lukáš Lupták. 

Zaujímavosti

Legia Varšava je 13-násobným víťazom poľskej ligy a rekordným 19-násobmým víťazom poľského pohára. V Európe to dotiahla do semifinále ligy majstrov (1970) a v novodobej histórii sa raz ocitla vo štvrťfinále (1996).

Legia vyradila pred dvomi rokmi Trenčín v 3. kole kvalifikácie LM po výsledkoch 1:0 a 0:0 a následne si zahrala skupinovú fázu s Realom, BVB a Sportingom.

Trnava sa s poľským tímom v súťažnom stretnutí stretla len v skupinovej fáze Intertoto Cupu v roku 1974. V dvojzápase s Wislou Krakov vtedy remizovala 0:0 a 2:2.

Čo ďalej

Ak sa Trnave podarí udržať na rozbehnutom rýchliku majstrov, bude v 3. kole kvalifikácie čeliť s najväčšou pravdepodobnosťou Červenej hviezde (SRB), ktorá si v 1. zápase poradila so Sūduvou (LTU) 3:0. V prípade nešťastného vypadnutia si v 3. kole zmeria sily s Dudelange (LUX) alebo Dritou (KVX). Ich prvý vzájomný zápas skončil výsledkom 2:1. Predtým ale v našej lige pocestuje na 3. kolo do Podbrezovej.

Európska Liga – Trenčín

Duel

Trenčín (SVK) – Górnik Zabrze (POL)

Miesto, dátum

Spartak Myjava - Myjava, 2.8.2018 (štvrtok), 17:30

Fáza

2. kvalifikačné kolo LM, 2. zápas

1. zápas

Zlé jazyky hovoria, že sa Trenčín opičí po Trnave, lebo zvíťazil v Poľsku, ale pozor! Od AS sa očakávalo, že u horných susedov nevybuchne, avšak pri Spartaku hovoríme o senzácii. Nič to ale nemení na fakte, že Zabrze išlo dva razy prakticky tri na nula a nedalo z toho gól. Ak potrénuje premieňanie 120-percentných šancí, náskok 1:0 stačiť Trenčínu nemusí.

Náš tím

Trenčania ukázali, že je úplne jedno, či hrajú doma na Sihoti, alebo „doma“ na Myjave. Úloha domáceho mužstva im ostatné dve sezóny škrípe ako prepätá prehadzovačka na trojkolke. Odvetu s Podgoricou zvládli s odretými ušami, dali si ešte víkend pauzu, ak by náhodou vyšiel vysoko nepravdepodobný scenár s moldavským súperom, potom síce priviezli výhru z Poľska, no dve červené s Ružomberkom a prehra 1:4 sebavedomie do odvety nepridá. Marcel, stalo sa niekedy v slovenskej lige, že by bol nový tréner pri svojom prvom vystúpení s mužstvom vykázaný na tribúnu?

Z Chorzówu prišiel do Trenčína skúsený brankár Hrdlička. Znamená to, že sa pod Šemrincom trasie stolička?

Zaujímavosti

Zabrze je spolu s Wislou Krakow rekordným 14-násobným víťazom Ekstraklasy. Na zisk ďalšieho titulu však čaká už 30 rokov.

Je to banícky klub, ktorého chorály nesú známu melódiu na štýl piesne „Baníčku, my jsme s tebou“, ktorá sa spieva v Ostrave a ďalších banských mestách.

Górnik si nezahral v európskej súťaži od Intertoto Cupu v roku 1995 a Trenčín je prvým slovenským mužstvom, s ktorým si zmeral sily v súťažnom zápase.

Čo ďalej

Náš tím s holandskou mentalitou a filozofiou by veľmi rád nazrel do 3. kola kvalifikácie. Porovnal by si tam totiž sily s Feyenoordom a my by sme boli svedkami ultimátneho stretu dvoch drevákov. Tie sú pre Holandsko typické, nie? Pred týmto prípadným kolom si ešte dá fortunaligový reparát. V súboji o myjavské San Siro si to rozdá so Sereďou. 

Európska Liga – Dunajská Streda

Duel

Dinamo Minsk (BLR) - Dunajská Streda (SVK)

Miesto, dátum

Dinamo Stadion - Minsk, 2.8.2018 (štvrtok), 18:00

Fáza

2. kvalifikačné kolo LM, 2. zápas

1. zápas

Ria-ria skúšala na Minsk domácu taktiku zo zápasu s tým predchádzajúcim Dinamom. Tlačila, tlačila a dostala gól. Bayo s novým účesom zahlavičkoval do rukavíc, Šimčák v rýchlom slede nazbieral žltý pár a Pačinda vybojoval ruku v šestnástke aj bez VARu. Účes nezmenil, zato vyrovnal. Po zmene strán Bayo na dvakrát odplašil všetkých skautov, ktorí sa naňho prišli pozrieť, Bielorusi šli opäť do vedenia, ľudský rozhodca neodpískal dve penalty pre DAC a tréner Hyballa zažil európsku premiéru na Žitnom ostrove so smutným výsledkom 1:3.

Náš tím

DAC po postupe cez Tbilisi zvíťazili aj v Podbrezovej. Náladu si prehrou s Minskom pokaziť nenechali a cez víkend vyprášili Michalovce 4:1.

Rossi sa tak rozlúčil s tímom ako dúfal a po jednej sezóne ostane na ostrove plnom žita legendou. Okrem trénerskej výmeny ku žiadnym príchodom, či odchodom nedošlo.

Zaujímavosti

Dinamo Minsk je 7-násobným majstrom bieloruskej ligy, pričom titulu sa nedočkal už 14 rokov. V roku 1982 ovládol sovietsku ligu.

So slovenským zástupcom sa doteraz nikdy v európskych pohároch nestretol tak, ako si ani Dunajská Streda zatiaľ so žiadnym iným Bielorusom nepotykala.

Dinamo je známe svojimi ultra-pravicovými fanúšikmi, ktorí spôsobovali rozbroje proti autoritatívnemu režimu prezidenta Lukašenka a tiež proti rivalom z Partizanu Minsk a BATE Borisov.

Čo ďalej

Ak by sa modro-žltým podarilo vykopať zázrak, stretli by sa s ruským Zenitom. Paradoxne mal podobnú príležitosť pred totožným kolom EL pred rokom Trenčín, no s oveľa neznámejším súperom, než je Dinamo Minsk, si ju nechal pretiecť pomedzi prsty. Cez víkend bude Dunajská otvárať zrekonštruovaný štadión v Nitre. Uvidíme, v akom rozpoložení ju nájdeme.

Európska Liga – Slovan Bratislava

Duel

Slovan Bratislava (SVK) – Balzan (MLT)

Miesto, dátum

Štadión Pasienky - Bratislava, 2.8.2018 (štvrtok), 19:30

Fáza

2. kvalifikačné kolo LM, 2. zápas

1. zápas

Ktorý tím pretlačil do prvého zápasu viac Balkáncov? Na strane maltského tímu to boli Bozovic, Kraljević, Lepović, Ljubomirac a Slivić. Ten slovenský zas ponúkol Bajrića, Čavrića, Šporara, Cmiljanića, Dražića a Savičevića. Túto štatistiku vyhral Slovan, no v tej gólovej uspela pomerne prekvapujúco bývalá Juhoslávia z radov maltézskych rytierov. Snáď si chalani z pláže priviezli aspoň pár vreciek piesku do miešačky. Šulla sa stále drží ako jediný Slovák medzi žrďami, Ševela ostáva na lavičke. Ak sa však v odvete skóre nepretočí, Ivan ml. pravdepodobne opäť rozbehne ďalší ročník známej reality show „Slovan hľadá trénera“.

Náš tím

V odvete 1. kola kvalifikácie EL Belasí vyprášili Milsami 5:0 a už sa chystali zahryznúť do neznámeho súpera z Malty. Pred príjemnou dovolenkou si vychutnali Zlaté Moravce na ich pôde 4:1. Potom prišlo to spomínané zakoprcnutie, no cez víkend doma v rozpálenej Bratislave „ičovci“ čo-to potrénovali a naložili Podbrezovej do autobusu tri závažia.

Stále žiaden bulvár o príchodoch a odchodoch. Ivan, takto sa pripravuje na storočnicový zisk double?

Zaujímavosti

Balzan F.C. vo svojej 81-ročnej histórii nikdy nezískal žiadny titul.

Do Európskej Ligy sa dostal už štvrtý raz po sebe (predtým nikdy nikam), no až teraz sa mu podarilo prelúskať 1. kolom kvalifikácie. Výhra nad Slovanom sa tak u nich rovná víťazstvu Južnej Kórey nad Nemeckom.

V sezónach 2015/16 a 2016/17 sa hráči Balzanu stali kráľmi strelcov maltskej súťaže. Boli nimi Micallef (17 gólov) a Kaljević (23). Prvý menovaný na súpiske proti Slovanu nebol, tomu druhému sa podarilo skórovať.

Čo ďalej

Slovanisti si domáce zaváhanie nepripúšťajú a už si chystajú strelivo k prípadnému derby dvoch najbližších hlavných miest sveta. Máme tu ďalšiu analógiu s Trenčínom, ktorý bol vyradený tesne pred bránami skupinovej fázy Európskej Ligy práve Rapidom Viedeň dva roky dozadu. Ševela by sa mohol revanšovať. Ku svojmu najbližšiemu slovenskému súperovi sa Belasí nacestujú päťkrát toľko. Cez víkend ich privítajú v Michalovciach.

Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár