Nitránsky fodbalový špecijál: Kolavdačná skúška

06.08.2018 / Juraj Šlosár
V Nitre bola veľká sláva. (photo: SITA/Martin Havran             )

V Nitre bola veľká sláva. / (photo: SITA/Martin Havran )

LOBDA - magické slovo, keré zbudzuje u mužov a též u nás nás roduverných ortodoxných Nitrančanov pocit, kerý je synonymom volnosti, vášne, klobásky a piva. Devaesát minút, ces keré móžeš byť vymúdrelý, trénuvať, blačať a opčasne si vyhodiť s kopýtka pri pozápasovom honnotení s kamarádma mísnej krčme. Opzvlášť je na to príležitos čilek, keď má miluvaná a též roky zatracuvaná Nitra nový ficoštadijón. Je to chvíla, na kerú pot kopcom menuvaným Zobor a hradom knížaťa Pribinu, čakali fanúšici desaťročá.

Pamatám si jako Trogár z nitránskeho okolá, pár momentóv z dectva za čás socjalizmu a náslenne federálu keď ma otíc zebrav na fodbal (otíc ďakuem a posílám ti tentok článek tam hore). Na štadijóne bolo na zápase ze Spartu Praha oficijálne aš sa dobre pamatám trinásťisíc roduverných. Trojrat stojácí okolo oválu tribún bov pre mňa prekážku, naťahuvav som krk, a poskakuvav na špičkách, aby som videv penaltu na 1:1 (kerú premenev Jaro Dekýš?). Ňékerí ludí, boli povešaní góli výhladu na stromoch a pár technicky myslácich, ďalakohlat majúvších kukalo aj z hradu. Slávne to časy bílomodrých aj z účasťu pohári UEFA (1.FC Koln). Za pár rokóv lige zažárev Lubo Moravčík (kerého si pamatáme aj z Itáliji 1990 de vykopóv do luftu kopačku za čo sa mu pred očáma začervenalo). Bolo sa na čo kukať, bóv to virtuóz, kerý veďev zamotať kotrbu bárjakému obrancovi na svete, preklučkuvať, vystreliť, skóruvať... Ale doz bolo nostalgije.

Kolavdácia

Je ňedela, a náš vynovený štadijón dostává kolavdačnú skúšku podobe slova “tagmervypredané”. Lufte je cítiť dlho nepoznané nitránské fodbalové naččení, vóňu vylúskaných zrnék a klobásky, kerá chutí svátečne. Na krst nového štadijóna sa dostavev súper vác neš zdatný - chlapci ze žitného ostrova aj z výraznú potporu (vyzerá to tak, že čo sa týka tvrdého jadra aj zahraničnú ze zemepisnýma nápisma kerým ňeni moc rozumeť, ale venujme sa prébehu.

Prvý polčas sa hralo obojstranne štýle "ništ moc”. Prvú polhodinu neišla ani jenna lobda na bránu, ale zato som sa dozvedev čo je nové Lendroveri, že od roboty tomtok hici aj koňe kapú a keď som sa rozhodóv aplikuvať pivo, kamarád mi popísav, jak sa čera paránne zešrotuvav. Do toho zňelo opčasné "Nitra do toho” z druhej strany “mindenbele”, “riaria” a odrhuvačka prevzatá asi z Premjérlíg. Jediné čo stálo za to je fakt, že minutu do kabín rozjasav nitránský ovál po rohu Šimončič umísnenú hlavičku, 1:0! Do prestávkového nekonečne dlhého radu na pivo sa domácí roduverní a smanní postavili s radosťu.

 

Po zmene strán, začali žltomodro zešívaní tlačiť. Hroššo bov ale na míste a vyškrábav z vinkla podarenú strelu ani nevímkoho. Čo nechytev Hroššo, to išlo Pámbičkovi do okén a tak sa po ďalšom rohovom kope na druhej strane presadev zasek hlavu bílomodrý Vestenický. Lobdu síce brankár DACu brngóv, ale náslenne hu lovev ze síti. 57 minuta 2:0!!! Téjtok opojnej chvíli, si už nido (minimálne nido kolo mňa) nepripúšťav to, že by nebolo vymaluvané.

Učičíkaná Nitra ale prestala hrať, a tak už o 7 minút neskór vyťáhov exportnú strelu spoza velkého vápna strídajúci mladík Pačinda, a nad Sihoťú sa začalo stmívať. Kým hosťujúci fans dospívav oslavné chorále, mohov ich spívať zasek, lebo sa do lobdy po dobrom centri oprev hlavú legijonár Bayo a išlo sa od začátku - 2:2! Seemdesátéj sédméj minute prišóv "opsajd kerý nebóv", čo rozvášnilo srcco každého Nitrančana, lebo bílomodrý útočník by sa ináč rútev direk sám proti branárovi a len zracca by spochybnev, že by Nitra išla znova do vedeňá! Ďalší domácí útok s nekonečnýma ponúkačkáma skončev hlavičkú vysoko nad bránu a keď sa už zdalo že sa body, dalo by sa povedať, možná aj spravollivo podelá, došlo nastavení 4 minuty. Pár sekúnt do konca sa dostala “Dunaszérda” g rohovému kopu, po kerom umlčav domáce tribúny a poslav domácích na studené párky neskajší nitránsky kat Bayo.

Nuš, kruté nedáš - dostaneš, sa znova potvrdilo a 6068 plaťácích divákov videlo po dramatickom druhom polčase výhru hostí ze Žitného ostrova s prívlaskom “prestížna”. Nitra - Dunajská 2:3! Taký je fodbal!

Naša liga, len začíná a začátky nemosá byť jako konce.

Jááj, ešte som zabudóv a ada ste si aj šimli, že tentok článek bov písaný ortodoxnéj nitránčine - jazyku nás roduverných synóv knížaťa Pribinu. Článek som napísav #navlasnébulvy já a na zrediguváňí článku, aby bolo šecko polla pravidél a richtigu, dohládov Ortodoxný Nitrančan Márijo, zakladatel najlepšéj nitránskej stránky na fejzbúku ORTODOXNÍ NITRANČANI. Ešte aby som nezabudóv, ďakujem aj Mirovi za zabezpečeňé líska z dobrým výhladom na zápas, kerý je kamarád toho kamaráda, kerý sa sobotu zešrotuvav.

Ďakujeme za pozornosť a prajeme pekný štart do nového “Takurčitee” týňňa.

Juraj Šlosár

Juraj Šlosár

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár