Nedáš góla, nemáš pravdy. Platí aj pri Dunajskej Strede

09.08.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Slovnaft Cup z detského kútika. (photo: Telovýchovný vedúci)

Slovnaft Cup z detského kútika. / (photo: Telovýchovný vedúci)

Výkop väčšiny zápasov ďalšieho kola slovenského národného futbalového pohára bol v stredu o sedemnástej. Kým som sa z Bratislavy dostal cez Šamorín do Dunajskej Stredy, končila sa prvá polhodina derby susedov vzdialených ledva sedem kilometrov. Malé Dvorníky privítali Vydrany. 

Malé Dvorníky - Vydrany 1:3 

Domáci Malodvornícky FK má svoj štadiónik čoby šuteméňom dohodil od Mol Arény, kde hráva svoje zápasy DAC. Malé Dvorníky ležia na severe okresného mesta a uprosted príslušnej tabuľky piatej ligy. Pravda, po jedinom zápase, v ktorom remizovali. Vydrany vedú v lige štvrtej, sezónu otvorili dominantným tenisovým kanárikom nad Topoľčanmi (6:0). Kurzovým favoritom boli teda hostia, keď som ale zaparkoval vozidlo pri ihrisku, svietilo na ukazovateli skóre 1:1. 

Privítal ma nevedomky hosťujúci kapitán, keď som pomaly kráčajúc poza pletivo sledoval šancu jedného z jeho legionárov. Neviem, či to bol Nigérijčan, alebo hráč z Konga, nechal prudko vyniknúť Róberta Marczella v bránke Dvorníkov. Bola to gólovka, ktorú brankár domácich bravúrne vyrazil a kapitán hostí ocenil spŕškou hlasných vulgarizmov. Hovorím si, som tu správne. 

Keď som sa s detským kočiarikom, v ktorom som si na zápas priniesol najmladšiu posilu v rodine, premiestnil medzi platiacich divákov a zaparkoval, rozhodca zapískal pokutový kop. Pre hostí, lebo sa z jeho hvizdu nikto netešil. Pavol Ďurica dal znova šancu Marczellovi stať sa miestnym hrdinom týždňa. Lopta ale prekĺzla pod jeho telom a dokotúľala sa za čiaru. Favorit šiel do vedenia. Tasil som chytro mobil a hotoval sa vysielať pokutový kop na instagramový televízor, stihol som akurát tak roh, ktorý nasledoval krátko po tom. 

Medzitým som si uvedomil, že meno strelca nikto neoznámil. Rozhlas sa na štadióne v stredu nekonal. Asi preto, že proti sebe nastúpili susedia a všetci sa navzájom poznajú. Iné vysvetlenie nemám. 

Možno inšpirovaní trnavským zápasom v utorok večer, Dvorníky sa penaltou nenechali deprimovať. Po rohu, ktorý mám dodnes uložený v mobile (hlavička nad) sa lopta dostala pod nohy krídelníkovi domácich. Utekal - zdalo sa - do výhodnej pozície vlastne sám na bránku Arpáda Izsmána. Netrafil, nevyrovnal, ale aspoň nahlas nezahrešil. Namiesto potlesku slušne zaplnenej tribúny a divákov stojacich okolo pažite si väčšina len vzdychla. Viem, že bolo teplo, aj tak bol ale na derby zápase trochu čudný pokoj. 

Nenarušili ho ani pokusy hráčov dostať sa do výberu najlepších imitátorov Neymara z majstrovstiev sveta. Ešte v prvom polčase sa po jednom hráčovi na každej strane pokúsilo zinscenovať faul v šestnástke. Reku, keď odpískal jednu penaltu, odpíska ďalšie. Zsolt Fehér ale do píšťalky fúkal len keď bolo naozaj treba. 

Do polčasu sa teda skóre nezmenilo, zmenilo sa ale miesto môjho pobytu. Dieťa som umiestnil na deku do detského kútika a vybalil z domu prinesené hračky. Pridal sa k nemu malý kamarát a vlastne mi umožnil sledovať druhý polčas na viac, ako len na pol oka. Dvorníky útočili našim smerom, čakal som mohutnú ofenzívu, vyrovnanie a na konci zápasu penaltový rozstrel. Inými slovami, ideálny pohárový scenár. 

Dvorníčania ho aj začali napĺňať. Síce na lopte dominovali skúsenejší a futbalovejší hostia, bojovnosť domácich stačila na odoberanie lôpt v strede ihriska a prekvapujúco vysokú frekvenciu rýchlych protiútokov. Dokonca to neboli protiútoky vôbec márne. Napočítal som zo tri, pri ktorých sa útočiaci hráči dostali do viac, než výhodnej pozície na vyrovnanie. Zakaždým ale strelu poriadne spackali. Buď šla nad, alebo z nej bola trochu prudšia malá domov brankárovi. Ako keby sa v najlepšom zľakli. 

V poslednom z útokov, ktorý mohol zmeniť dejiny zápasu sa tuším domácemu kapitánovi podarilo vybehnuvšieho Izsmána prehodiť. Lopta ale pečiatkovala tyč a potom ju už oranžoví z Vydrian upratali. Nedáš góla, nemáš pravdy platí aj pri Dunajskej Strede. "Nem fogsz pontot szerezni, nincs igazad," tak preložil najstaršiu futbalovú pravdu internetový prekladač do reči miestnych. Neviem, či dobre, dajte vedieť. 

Dvadsať minút pred koncom poistil tretím gólom postup Ajadi Kamoli Abiola, ktorý sa do Vydrian dostal z Lagosu v Nigérii. Cez Michalovce, Záhorskú Ves a Lozorno, keby ste chceli vedieť. Potom sa už len dohrávalo. Nedá sa povedať, žeby Vydrany výhru v Dvorníkoch vydreli, no museli o postup zabojovať a poriadne za zapotili. Boli lepší, v ďalšom kole sa o necelý mesiac doma porovnajú s Kalnou nad Hronom z tretej ligy. 

Mne sa v Malých Dvorníkoch páčilo. Majú tam pekné ihrisko s dôstojnou tribúnou a útulným kútikom pre najmenších. Klobásku som tentokrát nestihol ochutnať, možno nabudúce. 

P.S.: Na Facebooku sme vás nechali hádať dejisko zápasu. Marek Miklos, Roland Toth, Jozsef Gogh aj Peter Biro spoznali ihrisko v Dvorníkoch. Sľúbil som pochvalu, tu je, zaslúžili ste si ju. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

Napíš komentár