Na vlastné buľvy - Rotterdam is the new Sereď

10.08.2018 / Martin Marys Pagáč
Trenčania si s Holanďanmi robili, čo chceli. (photo: SITA/Milo Fabian)

Trenčania si s Holanďanmi robili, čo chceli. / (photo: SITA/Milo Fabian)

Žiadna naša televízia sa dokázala nedohodnúť s klubom AS Trenčín aj napriek tomu, že výkop v skoršom čase jedného z najhorúcejších letných dní nekolidoval so Slovanom. Nie len, že by si zápas proti Feyenoordu nenechalo ujsť nepredstaviteľné množstvo ľudí. Dokonca aj tí, ktorí by o zápas neprejavili primárny záujem, by si po tom, čo by uzreli narastajúce skóre, zo zvedavosti futbal zapli. Nevídaná paráda sa stala nevidenou. Na Slovensku je to (ešte stále) tak.

Omáčka okolo

Na futbal do Žiliny sme sa rozhodli vyraziť vlakom z Púchova a hoci sme z prevádzkových dôvodov (nech už sa za tou výhovorkou skrýva čokoľvek) meškali štyridsať minút, nakoniec, keď sme uháňali popri kolóne áut upchatých v diaľničnom lieviku pred žlto-zeleným mestom, boli sme aj tak veľmi radi za výber dopravného prostriedku. Pred bránou nás nečakali bufetári s treskou a rožkom, naopak, na prekvapenie tam boli rozmiestnené zo tri hipsterské cyklokaviarne. Ja som ale hneď zamieril do fanshopového stánku po vytúžený pamätný šál. Údajne už boli vypredané. Trištvrte hodinu pred zápasom. Najväčšie sklamanie celého večera, aj vzhľadom na neskorší priebeh.

Ak nechcete čítať môj tradičný hejt na margo vybavenia našich štadiónov, tento odstavec preskočte. Pokúsim sa však byť výnimočne stručný. Nedávno postavená tribúna s kapacitou asi štyritisíc miest s dvoma schodiskami a jedným východiskovým tunelom. Cez prestávku vydymeným fajčiarmi, ktorí nemôžu vydržať, po zápase nasardinkovaným, že keby chcel niekto spraviť neplechu, urobí ju úplne hravo a ľudia sa v panike ušliapu. Zo zaplneného Nou Campu aj Signal Iduna Parku som sa dostal do piatich minút, lebo každý sektor nanajvýš s tisíckou miest, má individuálny východ bez zlievania do jednej brány. To len u nás si nemyslíme, že niekedy príde na futbal aj cez dvetisíc ľudí. Či som bol v Žiline, alebo v Trnave. Dunajskú hodlám ešte v tejto sezóne čeknúť. Samozrejmosťou bol nedostatok bufetov vzhľadom na množstvo ľudí a teplotu vzduchu a o slušnom Slovensku som si pomyslel svoje, keď som prišiel k zakúpenému miestu na sedenie, na ktorom bola rozblajznutá veľká čierna žuvačka.

K zápasu

Samotné stretnutie mnoho ľudí nevidelo, tak si môžem detaily prikrášľovať. Azda to ale ani nebude treba. Ináč, tak ako na Pasienkoch násobia počet ľudí koeficientom teploty vody v Kuchajde, v Žiline delili konštantou prstov na rukách drevorubača z Kysuckého Lieskovca. Traduje sa, že polovica ľudí ešte doteraz trčí v bufete, tak pokiaľ rátali manuálne cez polčas tých čo sedia na mieste, k číslu šesťtisícosemsto sa aj mohli dopracovať.

Keď som kupoval lístky, napriek tomu, že už som v Žiline na futbale bol, nespomenul som si na žiadny, ktorý by bol hraný počas slnečného svitu. Skúsene som zvolil Východnú tribúnu, však tam nám svietiť nemôže. O pár dní mi trklo, že slnko asi bude zapadať za Západnou tribúnou, čiže presne oproti nám. Prvých dvadsať minút som tak viac počul, než videl. Dali sme gól, ďalší nám nevedno prečo neuznali a ani jasná penalta sa v prospech Trenčína nepískala. My nie sme mužstvo, čo vyhráva na penalty. Všetci hromžili, no asi najviac sa mi páčilo pokrikovanie jedného pána, ktorý prepol zo slovenčiny na angličtinu. Myslel si totiž, že problém u rozhodcu nebol v tom, že divákov nepočuje, len im skrátka nerozumie. Neobstál.

Zlé jazyky hovoria, že z Rotterdamu prišlo na Slovensko béčko. Štandardné médiá prezentovali skutočnosť, že hviezdy neprišli, lebo majú v Holandsku lepšiu trávu. Tá umelá tak dobre nehorí. Van Persieho manželka sa ale na svojom blogu vyjadrila, že sa u kozmetičky dopočula o kráse slovenských žien, a preto sem Robina nepustila. Aby nebol škandálik.

Do polčasu teda tomu „béčku“ vmestil Trenčín napriek píšťalke značky „non-stop zdvihnuté obočie“ do siete ešte dva kúsky. Holandskí fanúšikovia na truc zvesili svoje vlajky. Všetci Trenčania šliapali ako precízne premazaný sústruh. Nad nadštandardnými výkonmi vyčnieval Sleegers, ktorý vyrastal v akadémii Feyenoordu a chcel svojim ukázať, akého omylu sa dopustili, keď sa ho zbavili. Čerešničkou na torte bol Manceho hetrik. Tréner Moniz poodhalil svoj rukopis a to s mužstvom odohral len hŕstku zápasov. Uvidíme, čo nám ukáže z dlhodobého hľadiska počas sezóny. Trenčín jasne dominoval a hoci po zmene strán dal už „len“ jeden gól, zvíťazil absolútne zaslúžene. Hostia na pár okamihov v závere zatlačili, vypracovali si aj sľubné šance, pretože chceli do odvety skórovať, no AS ukázal, že ak nehrá proti Marhefkovi, vyhráva vysoko. Ak treba, tak aj na nulu.

V odvete stačí dať jeden gól, aby Robin musel kontrovať minimálne šiestimi zásahmi do čierneho, aby postúpil. Hovorím to s úplnou ľahkosťou a v plnom presvedčení, že Trenčín ide ďalej. Posledný zápas, v ktorom neskóroval, odohral počas zimnej prípravy v januári proti Ostrave. V súťažnom stretnutí sa tak stalo v septembri minulého roka v pohári na pôde Medzevu. Nie je možné, aby v Rotterdame nedal gól. Ak nastúpi s takýmto odhodlaním a sebavedomím, je to priam vylúčené.

Všetkým našim tímom prajem postup. Robia Slovensku skvelú reklamu a s takýmto futbalom o budúcoročný koeficient mať strach nemusíme. Trnava postúpi účelovou hrou. Slovan postúpi možno. Trenčín postúpi s noblesou. 

Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár