Manchester United: Kam to kráčaš, José?

11.08.2018 / Michal Mácsai
Alexis Sanchez. (photo: SITA/AP Photo/Jon Super)

Alexis Sanchez. / (photo: SITA/AP Photo/Jon Super)

Rok sa s rokom stretol, väčšina z nás sa vrátila z dovoleniek a cez víkend sa začína najnáročnejšia futbalová liga sveta – anglická Premier League. Vlastne sa už začala. Manchester United má ako prvý tri body po výhre 2:1 nad Leicestrom.  

Očakávania klubov sa opäť delia na tri kategórie. Prvá skupinka je najužšia a patria sem kluby, ktoré chcú zabojovať o titul. Potom má veľa tímov cieľ pokojného stredu tabuľky a keď sa pošťastí, zahrať si na budúce leto v Európe. A potom azda najväčšia skupina, ktorej cieľom je zachrániť sa. V krátkom augustových seriáli sa pozrieme očami fanúšika, ako vnímame nadchádzajúcu sezónu.

Čo čakám od obľúbeného klubu: Manchester United 

Fanúšik musí byť pre klub zapálený, musí ho milovať celým svojim ja, no musí byť aj realista a nenechať sa zaslepiť fantáziou. Ponúknem pár faktov, prečo si myslím, že táto sezóna United patriť nebude. Napriek tomu, že klub milujem.  

Veľmi rád by som zaradil United do kategórie číslo jeden, do boja o titul. Žiaľ, vzhľadom na prejav hry, predsezónne sústredenia či aktivitu na prestupovom trhu José Mourinho o titul pravdepodobne bojovať nebude. Nebolo by ale fér ich zaradiť do kategórie stredu tabuľky no na boj o titul budú zrejme iba prihliadať. Vidím to na súboj o poslednú priečku do Ligy majstrov na ďalšiu sezónu. Bodaj by som sa ale mýlil…

Výrazne dobrou (a takmer jedinou) správou je, že Real ukončil poľovanie na Davida de Geu a tak brankár patriaci medzi svetovú špičku bude brániť sieť medzi žrďami na Old Trafforde aj ďalšiu sezónu. Sklamaním je neangažovanie skúseného alebo vyspelého stopéra, pretože po zranení Baillyho v priateľskom zápase medzi Bayernom Mníchov a United sa obrana rozpadla. Jones a Smalling potvrdili , že nie sú schopní byť piliermi obrany takého veľkého klubu, akým United sú. Ani Lindelof zatiaľ nepresvedčil, ani Rojo. O tom, že situácia je vážna svedčí aj zúfalá ponuka na angažovanie Diega Godína v posledných hodinách prestupového obdobia. Kraje obrany sú v poriadku, Shaw sa verím chytí, no kufre by som zbalil Darmianovi zo strany druhej.

Ešte väčším sklamaním je, že United sa neposilnili na pozícii hrotového útočníka a Lukaku sám naozaj titul či pohár v sezóne nevystrieľa. Ak sa nedajbože zraní, Červení diabli budú nútení použiť „barcelonský“ systém, bez klasického útočníka. Tí z vás, ktorí aspoň očkom sledujú Mourinha viete, že jeho herný systém postráda koncepciu smerom dopredu. Hra je založená na defenzívnej činnosti a je pravda, že keď nedostanete gól, nemôžte prehrať. Problém stopérov sme si však popísali. Ak ale gól nedáte, nemôžete vyhrať.

Tu naráža kosa na kameň, pretože United má hneď niekoľko hráčov, ktorí sú schopní ťahať mužstvo útočnou hrou na špicu tabuľky. Mata, Pogba, nová posila Fred, Alexis Sanchéz, Anthony Martial z času na čas mladíci Lingard a Rashford a útočník Lukaku. Avšak absentujúca koncepcia Mourinha spôsobí, že buď nedostanú dostatok príležitostí, alebo budú hru robiť defenzívny Matič, Fellaini, či agresívny Herrera.

Videl som United hrať na vlastné oči pred pár dňami proti Mníchovu, síce nie v najsilnejšom zložení, ale s nezmeneným štýlom. Bránenie desiatimi hráčmi bez ofenzívneho nápadu a myšlienky, len s nakopnutou loptou na hrotového útočníka. Veď tam snáď niečo spraví. Prvýkrát som ich mal na vlastné buľvy, no z predvedenej hry som sklamaný dodnes. Myslím, že v lige tím nečaká zmena.

Má Mourinho na to vstúpiť si do svedomia a začať hrať atraktívny futbal? Aby bol Manchester United opäť klubom, ktorého jedni nenávidia pre úspech a druhí preto milujú? Pochybujem. 

Prvý zápas proti Leicesteru City ale priniesol nesmierne dôležité body…

Glory Glory Man United!

Michal Mácsai

Michal Mácsai

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár