Liverpool FC: Tento rok je náš. Už naozaj!

11.08.2018 / Juraj Kurek
Salah. (photo: SITA/AP Photo)

Salah. / (photo: SITA/AP Photo)

Next year is our year! Fráza, ktorá je spojená s liverpoolskym FC pomaly tak pevne, ako slávne You’ll never walk alone. Fanúšikovia si ju pravidelne každý rok odriekajú miesto otčenášov s tým, že to tento raz už naozaj musí prísť. Takže áno, nový rok je našim rokom!

Čo čakám od obľúbeného klubu: Liverpool FC

Liverpool toto leto míňal ako nikdy. Americkí majitelia sa buchli po vrecku a minuli viac ako 182 miliónov peňazí, k nim pridajme milióny za Van Dijka v zimnom okne a dostaneme sa k sume viac ako štvrť miliardy. Štvrť miliardy! Za takú sumu máte štvrtinu portálu slovensko.sk! Prestupový budget však tituly nevyhráva a ani ostatné tímy ašpirujúce na anglický ligový trón zrovna nešetrili (pozdravujeme Kohútov). Bude teda káder červených stačiť na to, aby sa najslávnejší anglický klub po 29 rokoch opäť tešil z titulu?

K našliapanému triu Mané – Firmino – Salah pribudol do útoku za smiešnych 12 miliónov ako supersub Xherdan Shaqiri (poznámka pre zmätených fanúšikov – áno, naozaj sa to číta Šačiri). O slovo sa hlási z mŕvtych vstaný Daniel Sturridge, v príprave najlepší strelec. Do stredu poľa prišiel z Red Bullu  RasenBallsportu Lipsko Guinejčan Naby Keita a z Monaka Brazílčan Fabinho. Spolu s Hendersonom, ktorý má za sebou vydarený mundial, neúnavným Milnerom a Wijnaldumom tvoria zaujímavú partičku z ktorej sa dá vyberať. Svoje posledné slovo snáď ešte nepovedal ani Adam Lallana.

Alisson Becker, nová posila v bráne, v júli po 6226 dňoch vystriedal na pozícii najdrahšieho brankára histoórie Gianluigiho Buffona. To, že na nej vydržal len 20 dní a zosadil ho Kepa Arrizabalaga (RIP jazyky anglických komentátorov) a Chelsea, mu tento úspech z CV-čka nezmaže. Pozícia dvojky pripadne Kariusovi, Simon Mignolet bol odsunutý (podľa mnohých nie úplne právom) na druhú koľaj a je na odchode.

Takže útok super, streda poľa veľmi fajn, brána snáď tiež v cajchu, najväčším otáznikom ostáva obrana. Vo VVD má klub najlepšieho stopéra za posledné roky, na krajoch kraľujú mladíci Robertson a Alexander-Arnold, no a tým sa výpočet istôt končí. Už v prvom kole bude Klopp zrejme musieť do stopérskej dvojice postaviť mladého Phillipsa z akadémie, nakoľko Matip prebral v tíme od Sturridgea štafetu večne zraneného a fit nie sú ani starnúci Ragnarok Klavan a mladý Joe Gomez. Dejan Lovren, sám sebou pasovaný za jedného z najlepších svetových stopérov súčasnosti, ešte stále vyspáva rakiju z chorvátskych osláv. Na kraje obrany sú alternatívami Nathaniel Clyne, ktorý minulý rok pre zranenie dokopy vôbec nehral a Alberto Moreno, ktorý sa stal obrancom iba omylom. Takže tak.

Nezostáva nám nič iné, len sa modliť aby Lovren stabilizoval svoje výkony a aby sa obrancom základnej zostavy vyhýbali zranenia. Iba tak môže byť Liverpool konkurencieschopný.

Prípravné obdobie vyznelo celkom fajn. Prehra len jedna, s Dortmundom, inak jedna remíza a päť výhier, vrátane debaklu Hamšíkovho Neapolu a víťazstva nad ManUnited. José Mourinho po novom vyplakáva už aj po prehrách v príprave, čo bude cez sezónu?

Liverpool sa pod Kloppom zmenil, z tímu bez hviezd, pohybujúceho sa okolo šiesteho miesta je tím, ktorý vie prilákať a zaplatiť aj veľké mená a reálne má na to bojovať o trofeje. No Klopp začína už svoju štvrtú sezónu a do kolónky úspechov si môže zapísať len tri prehraté finále, a to nie je bohviečo. Po solídnej minulej sezóne a rekordnom prestupovom okne už neobstoja reči o budovaní tímu, už musia prísť trofeje. Ideálne ligový titul, nenahnevali by sme sa ani Lige Majstrov. Nepohrdli by sme ani FA Cupom a predýchali by sme snáď aj Mickey Mouse Cup.

Len už, preboha, niečo vyhrajte.

Ale ak nie, nevadí. Lebo viete čo? Budúci rok je náš!

Juraj Kurek

Juraj Kurek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár