Pondelkové Tréneroviny - Leto, aké tu už dlho nebolo

13.08.2018 / Richard Hanzlik
Šláger v Žiline nesklamal. (photo: SITA/Milo Fabian)

Šláger v Žiline nesklamal. / (photo: SITA/Milo Fabian)

Sme si zvykli, že slovenské futbalové leto v Európe je z roka na rok kratšie. Česi v Chorvátsku ešte ani nestihnú dojesť paštéky a naše tímy už si pinkajú len Fortuna ligu. Skupinovú fázu hralo jedno z našich mužstiev ešte v časoch, keď sa výsledky zaznamenávali na steny jaskýň, Miro Michalech komentoval zápasy FC Altamíra a Zlatú loptu získal Australo Pithecus. Ale tento rok sa zatiaľ nestačíme čudovať a ak to takto pôjde ďalej, nebude už ani o čom písať Tréneroviny.

Spartak si do odvety s Crvenou Zvezdou pripravil skóre 1:1 a vypredaný štadión, Trenčín urobil z Feyenoooordu fackovacieho panáka pred obchodom s marihuanovými koláčikmi a Slovan pocestuje do Viedne po diaľnici a s náskokom 2:1. Skupina jednej z eurolíg je blízko, ale nesťahujme nohavice, brod je ešte ďaleko. Možno za to vďačíme novému modelu ligy, v ktorom mužstvá išli naplno až do konca súťaže a zahrali si viac ťažkých zápasov. K tomu treba samozrejme aj šťastie pri žrebe, ale načo vám je šťastie, ak vám vyjde tiket a cestou domov vás na prechode zrazí servisné vozidlo tímu z Tour de France.

FC Spartak Trnava - MFK Zemplín Michalovce 3:0, 4599 divákov

Látal musel pred odvetou Ligy majstrov šetriť hráčov a dlho to vyzeralo tak, že sa na lavičku dostane aj majiteľov syn. Nakoniec si premiéru v útoku užil brat bývalého brankára Martina Vantrubu. Z videného je jasné, že obidvom chalanom rodičia zdôrazňovali, že výška je dôležita. Keď ich postavíte na seba, môžete zo strechy bytovky plašiť holuby. Kým Martin žije v Prahe, jeho mladší brat prevažne v ofsajde. Aj preto dostali Michalovce v Trnave len tri kusy.

Východniari pred týždňom síce potrápili Slovan, ale cesta ďaleko z domova im dobre nerobí. Okrem Sulleyho pôsobili, akoby sa báli vyschnutého trávnika, ktorý tentokrát radšej nikto nenafarbil. Skóre otvoril Miesenbock, akékoľvek šance hostí ukončil Hladík a výkon zápasu korunoval gólom Sloboda. Predjedlo pred srbským čevapčiči sa vzdalo ľahko a Šoltis musí uvažovať nad tým, prečo je jeho mužstvo posledné.

DAC Dunajská Streda - MFK Ružomberok 2:2, 7043 divákov

Ako keby toho v Dunajskej nemali dosť. Vysoké teploty obmedzujú rast kukurice, Maceja naposledy videli v kabíne po zápase s Minskom a k tomu všetkému Ljubičičovi došli tabletky, čo si na poslednom tréningu odniesol Huk. Titulový zápas organizácie Oktagon podľa fotografii ovládol práve Chorvát. Nevadí, že ho za to suspendovali a pred zápasom s Ružomberok vlastne zrušil polovicu obrany svojho mužstva. Do obrany tak smeroval Kone, ktorého účasť v zápase si hostia pochvaľujú ešte dodnes.

Kým hostia to hrali tradične cez krídla, domáci smerovali stredom. Typická stratégia s názvom Martin Tóth. Z hľadiska počasia je jednoznačne výhodnejšia krídelná alternatíva, keďže pri jednej z tribún je vždy tieň.  Aj preto hostia skóre otvorili, keď Takáč povozil na kolotoči Koštrnu a pripravil gól Tandirovi. Ale potom si Macík povedal, že to zoberie na seba. Najprv podbehol center pri góle Vidu, aby v druhom polčase pokazil rozohrávku, fauloval Vidu a Pačinda roztancoval Bélu Bugára vo VIPke. Body delil po bombe a Koneho teči Qose.

MŠK Žilina - AS Trenčín 2:3, 2515 divákov

Marcel Merčiak zrušil kúpanie na Seneckých jazerách, aby si mohol zakomentovať tento očakávaný zápas dvoch tankovných ofenzív v bitke pri D1. Nikto sa neraduje z gólu tak, ako Marcel. Ricardo Moniz sa tiež tešil, pretože dostal voľný lístok na tribúnu. Za názory o rozhodcoch si totiž okrem pokuty vo forme peňazí zaslúžil aj trest dva týždne zákazu hovoriť o sebe, že je trénerom Trenčína.

Ten sa vrátil na miesto, kde rozbil Feyenoord. Najprv to vyzeralo, akoby boli jeho hráči ešte stále hlavami v pozápasových rozhovoroch, ale penaltový gól domácich ich zobudil. Potom bol zápas hore-dole, Trenčín viedol aj 2:1, ale Boženik vyrovnal. Potom sa z lavičky postavil Čatakovič, oprel sa do lopty, trafil Škvarku a naplnil gólový priemer zápasov týchto mužstiev. V posledných desiatich padlo až 47 kúskov. To si brankári medzi žrde môžu postaviť aj Halinu Pavlovskú po týždňovom workshope v Mcdonalde a aj tak im to nepomôže.

ŠK Slovan Bratislava - FC Nitra 1:1, 1192 divákov

Už sme si mysleli, že skôr ako Pasienky sa vypredá ilustrovaná autobiografia Petra Justina Topoľského, potom ale z Viedne prišiel s fanúšikmi Rapid a hlásateľ oznámil, že v priestoroch tejto stavby zaradenej v zozname UNESCO sa tiesni 9 500 divákov. Slovan zachytil štart sezóny, v lige išiel bez zaváhania, Ivan už tlačí aj tričká s nápisom Majstri pičkutiyebem a konečne na predaji lístkov zarobil viac, ako bežný predavač pukancov na námestí.

Ševela trochu premiešal zostavu, šancu dostal Hološko, Rabiu a de Kamps, ale svoj deň si vybral Šporar. Tak dlho sa so Šporarom ku Hroššovi chodí, až sa Taiwo utrhne a prekoná Greiffa. Slovan prestriedal, pretože dobre vedel, ako to Ivan v druhom polčase zavrie. Pasienky majú všetko, okrem VARu. Kamery zápas snímajú z Troch veží a tak nikdy nezistíme, či Šporar vyrovnal z ofsajdu, alebo nie.

FK Senica - FK Železiarne Podbrezová 1:1, 574 divákov

Tom Caneen postupne podpisuje nových a nových azylantov z Južnej Ameriky, k dokonalosti však tomuto klubu chýba, aby nakúpil aspoň 2000 fanúšikov. Hostia boli nebezpečnejší, ale Leško a spol. dlho nedokázali skórovať. To sa podarilo v druhom polčase domácim, po rýchlom brejku, ktorý zakončil Castaneda. Takto rýchlo naposledy vyštartoval v Bogote v bare po seňorite. Oslavu v štýle pravidelnej urologickej kontroly pochopil len on a jeho priateľka. Leško vyrovnal, ževraj z ofsajdu, ale ako sa hovorí na dopravnej polícii, čo sa nepíska, to platí. Šance malo potom každé mužstvo, ale z ničoho nič a obidve mužstvá tak stratili dva body.

ŠKF Sereď - ViOn Zlaté Moravce 2:0, 496 divákov

Sereď si ešte o jeden zápas natiahla pôsobenie na Myjave. Pôvodne mala hrať už na Estadio Zora Zoborova v Nitre, ale báli sa toho, že ViOn to bude mať na zápas bližšie a s ním prídu aj na Slovensku preslávení a obávaní chuligáni z Tekova. A tento ťah očnej klinike vyšiel.

ViOn bol slabý, Sereď dominovala a Morong si robil vlastný minizápas proti Chovanovi. Snaha sa vyplatila pred koncom polčasu, kedy sa presadil Ba. Keby Jarábek mohol, vystrieda v polčase celé mužstvo a namiesto nich nasadí do obrany tuje. Hostia sa po polčase zlepšili, ale neboli nebezpeční. Teda až na Banoviča, ktorý sa vykartoval a potom už konečne Morong mohol zasunúť.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár