Naše európske kluby VI. – Plejof?!

14.08.2018 / Martin Marys Pagáč
Budú hráči Trnavy oslavovať aj po domácom zápase s Belehradom? (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Budú hráči Trnavy oslavovať aj po domácom zápase s Belehradom? / (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Červeno-čírna zvezda. Treynoord Rotterčín. Rapid Bratislava. Tak sa nám tie naše kluby zamiešali do bojov o Európske skupiny, až z toho národ začína zabúdať chodiť na kúpalisko. Keby sme si mali možnosť pozrieť všetky zápasy našich zástupcov v pekle domova, aj tak urobíme. Veď predsa, Trnava hrá (nejaké) play-off aj keby vypadla, Trenčín si to už snáď nepokazí  a aj Slovan má ešte veľkú šancu. Škoda inkasovaného gólu na domácej pažiti.

Z desiatich stretnutí 3. kvalifikačného kola LM sa zrodilo až päť remíz. Štyri v podobe 1:1. O najväčšie víťazstvo sa postaral rakúsky byvol Salzburg (možný súper Trnavy), ktorý rozdupal Škendiju (MKD) 3:0. Z Kazachstanu si predbežný postup priviezol chorvátsky Záhreb, ktorý porazil domácu Astanu 2:0.

V Európskej Lige to bolo na počet zápasov a zaujímavé výsledky pestrejšie. O štvorgólové víťazstvá sa postarali Apollon (CYP) proti Brestu (BLR), premožiteľ Dunajskej Stredy Minsk (BLR) proti ruskému Zenitu (čotišibe!?), Olympiacos (GRE) proti Luzernu (SUI), a samozrejme Trenčín (čítaj nižšie). Sedem gólov videli diváci v Gruzinsku, kde domáce Torpedo Kutaisi (pred rokom vyradené z 1. kola Trenčínom, pred piatimi Žilinou) zdolalo albánsky Kukës 5:2. Varšavská Legia degraduje váhu trnavského víťazstva a po vypadnutí z Ligy Majstrov podľahla v tej nižšej európskej súťaži na domácej pôde Luxemburčanom z Dudelange 1:2.

Liga Majstrov – Spartak Trnava

Duel

Spartak Trnava (SVK) - Crvena zvezda (SRB)

Miesto, dátum

Štadión Antona Malatinského - Trnava, 14.8.2018 (utorok), 20:30

Fáza

3. kvalifikačné kolo LM, 2. zápas

1. zápas

Trnava po bojovnom výkone priviedla z Belehradu bod a navyše aj gól z ihriska súpera. Na chvíľu sa zdalo, že budeme svedkami zápasu bez atmosféry s hlbokými prejavmi Ľuboša Hlavenu znejúcimi do ticha. Potom nastúpila Trnava v dresoch, na ktoré bola aplikovaná zvyšková farba z ihriska. Postupom času ale zapli zvuk zo srbských ruchových mikrofónov a aj na tú divnú zelenú sa dalo zvyknúť.

Crvena zvezda sa chcela udržať pred odvetou v zápasovom rytme, preto svoj ligový zápas odohrala až v nedeľu. Subotici naložila trojku a v City Aréne Štadióna Antona Malatinského bude dúfať, že dá aspoň o gól viac a hlavne nedostane žiadnu zbytočnú červenú kartu. Proti tým sa hrá Trnave najlepšie.

Náš tím

Spartak zatiaľ v auguste popri Bakošovi nelovil na prestupovom trhu. Vlaska sa ešte stále nezbavil, no aby zregeneroval tím, ktorý mal plné zuby neplesnivej belehradskej trávy, siahol do svojej juniorky. Chalanom sa podarilo nevídané. Andelé zvíťazili nad Michalovcami viac než o gól, dokonca vsietili tri a trénerovi Látalovi tak mladíci pred tvorením zostavy na utorok nedali zaspať.

Čo ďalej

Ak by sa Trnave podarilo doma uhrať na nulu, prípadne postúpiť v podobe víťazstva, o skupinu Ligy Majstrov sa s najväčšou pravdepodobnosťou pobije s červenajúcimi sa Býkmi so Soľnohradu. Ako sme už spomínali, Salzburg (AUT) porazil v prvom zápase Škendiju (MKD) 3:0. Pokiaľ by nedajbože uspel Belehrad, Spartakovci by si asi zmerali sily v play-off o Európsku Ligu s Olimpijou Ľubľana (SVN). Aj tá totiž vybavila HJK (FIN) po výsledku 3:0.

Predtým ale Trnava v 5. kole Fortuna Ligy oprobuje nový štadión v Nitre.

Európska Liga – Trenčín

Duel

Feyenoord (NED) - Trenčín (SVK)

Miesto, dátum

Stadion Feijenoord - Rotterdam, 16.8.2018 (štvrtok), 20:30

Fáza

3. kvalifikačné kolo EL, 2. zápas

1. zápas

Trenčín si pochutnal na Feyenoorde ako už dávno nikto. Vzrušeniu zo zápasu som venoval samostatný článok. A že som sa po ňom tešil ako bifľoška z nového pravítka. Žiadna naša televízia žiaľ tento zápas nevysielala a nebude tomu tak ani v určite zaujímavej odvete. Verejnoprávna dáva opäť Slovan, napriek tomu, že ho dávala už pred týždňom, že sa všetci fanúšikovia Belasých zišli priamo na štadióne, a že by si ľudia dokázali naladiť odvetu aj na rakúskej stanici. Nemyslím, že je nás veľa, ktorí máme v programovej štruktúre nejakú holandskú televíziu, nie to ešte tú, na ktorej budú dávať futbal. Žiaľ, o zážitok zo zápasu v Rotterdame (legálnou cestou) opäť prídeme.

Feyenoord nezačal dobre ani v holandskej lige. Na ihrisku nováčika z Graafschapu získal 2+2, čiže dva góly a dve červené karty a to už za nich nastúpil aj van Persie.

Náš tím

Už je tu ten čas v roku, keď Trenčín na poslednú chvíľu predá polovicu základnej zostavy a jeseň odohrá s mužstvom, ktoré by ani v Prešove nechceli. Ale keďže je stále v Európe, peniaze putujú do pokladnice z iných zdrojov a nie je vylúčené, že Azango strávi na Strednom Považí aj najbližšie Vianoce. Najväčšou rotáciou v zostavách medzi Európskou Ligou a tou našou, je neustále striedanie sa trénerov na lavičke. Od štvrtka už by na ňu mal pevne zasadnúť opäť Moniz, pokiaľ niekomu cez víkend nevynadá do Maďarov.

Čo ďalej

Ak to Trenčín v Holandsku nepojekasere, vyzve na súboj pravdepodobne cyperskú Larnaku, ktorá si v Grazi poradila s rakúskym vicemajstrom 2:0. Pokiaľ by sa Sturm predsa len nad grécko-tureckým ostrovom rozbúril a postúpil, hralo by sa uňho pravdepodobne bez divákov. U nás obozretne prelievajú všetky nápoje do plastových nerecyklovateľných pohárov. V Rakúsku chceli byť ekologickejší, a tak to schytal čiarový rozhodca plnou plechovkou piva za pár stehov na čele. Ako v Dolnej Maríkovej.

Pred možným play-off Trenčín „privíta doma na Myjave“ Dunajskú Stredu.

Európska Liga – Slovan Bratislava

Duel

Rapid Wien (AUT) - Slovan Bratislava (SVK)

Miesto, dátum

Weststadion - Viedeň, 16.8.2018 (štvrtok), 20:30

Fáza

3. kvalifikačné kolo EL, 2. zápas

1. zápas

Slovan v prvom zápase nezačal dobre, no nepriaznivý stav otočil a napokon aj vďaka nepremenenému pokutovému kopu hostí získal víťazstvo do odvety. Ak si Ševela spomenie, že-a-ako zvíťazil s Trenčínom vo Viedni 2:0, môžu aj Belasí postúpiť do play-off.

Rapid miesto toho, aby si vyskúšal, ako sa doma víťazí, radšej pred odvetou remizoval s rakúskym mužstvom z druhého sledu, Wolfsbergerom. Bezgólová remíza mu proti Slovanu stačiť nebude, víťazstvo 1:0 už áno. Preto by bolo vhodné, aby sa bratislavský Balkán postaral aspoň o jeden gól v súperovej sieti.

Náš tím

V Európe to vyzeralo, že po Šullovom zranení bude jediným Slovákom v zostave tréner Ševela. Odniekiaľ ale Belasí vykutrali stále vraj talentovaného Greifa, ktorý ich zachránil, pred druhým gólom zneškodnenou penaltou. V domácej lige bez „vždyverných“ divákov z Rakúska sa Slovan trápil, skoro až prehral, a bude hádam čakať do odvetného zápasu, či sa mu ešte oplatí prikúpiť nejakého predraženého „Šporara“, alebo nie.

Čo ďalej

Hajduk Split (CRO) a FCSB (ROU) sa v 1. zápase 3. kola kvalifikácie EL nerozstrieľali a po výsledku 0:0 je možný súper Slovana otvorený ako Majka vo funkcii štátnej radkyne.

Z Viedne naberú belasí kurz Liptov. Halušky im uvarí Ružomberok.

Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár