Najprv Gooly, teraz veľký maco. Na dokonalého maskota si však netrúfneme

16.08.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Gooly, predchodca medveďa. (photo: SITA/Marian Peiger)

Gooly, predchodca medveďa. / (photo: SITA/Marian Peiger)

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji sa do Košíc a Bratislavy blížia nezadržateľnou rýchlosťou. Nie takou, aby ste si už čokoľvek všimli na ulici, v médiách alebo inde. No predsa len sa s končiacim sa letom a blížiacou hokejovou sezónou objavujú prvé náznaky marketingu najväčšieho podujatia budúceho roka. 

Prvou témou pred MS 2019 je ich maskot. 

Najprv Gooly

Maskotom historicky prvých majstrovstiev bol vĺčko Gooly. Postavička ako keby inšpirovaná slávnou rozprávkou No počkaj! sa príliš do sŕdc fanúšikov nevryla. Hoci si ho všetci pamätáme, predaj plyšákov všetkých veľkostí rekordy podľa všetkého netrhal.  

Pamätám si aj na vlnu odporu, ktorú prejavili fanúšikovia, keď ho prvý krát videli. To je už menej prekvapujúce, Slováci sú takí. Ofrflať všetko, čo ktosi iný urobil, to je také naše. 

Gooly ale splnil svoju úlohu. Bol.  

Medveď bez mena

Bude aj maskot MS 2019. Organizačný výbor ho odhalil deväť mesiacov pred prvým buly v Steel Aréne a na ZŠ Ondreja Nepelu na budúci rok. Do mája ďaleko, už dnes vieme, že ním bude medveď. Veľký medveď. Typické slovenské zviera spod Tatier. V ruke hokejka, na hlave goralský klobúk, jánošíkovský opasok, len miesto krpcov korčule. 

Maco zatiaľ nemá meno, nie po prvý krát na svete o ňom rozhodnú fanúšikovia. Dobre, hlas hokejového ľudu bude vypočutý. Len verím, že nie ten, ktorý v diskusii na Facebooku navrhoval meno TuKo. Vraj ho vysloví Kanaďan, Rus aj Fín a znamená ... presne to najhoršie, čo vám práve napadlo. 

Ak máte dobrý nápad, pokojne sa zapojte. 

 

Na dokonalého nemáme ... veď viete čo 

Ako to už na Slovensku chodí, prvou reakciou hokejovej republiky bol znova po rokoch hejt. Úprimný, internetový. Trápne, hlúpe, zlepenec, bez myšlienky a nápadu, uľavil si znova neprajný národ.

Kritici ale pozabudli navrhnúť niečo lepšie. Také, ktoré by si hneď nezaslúžilo odsúdenie. Pritom dokonalý slovenský maskot MS leží priamo pred nami. Akurát naň asi nikdy nenazbierame odvahu.

Dokonalá, vtipná a originálna postavička, ktorá by splnila všetky kritériá existuje. Navyše by o nás ako o národe povedala svetu, že sa možno konečne neberieme príliš vážne. Zároveň si ctíme hokejové tradície, lebo nadväzuje na to najlepšie, čo sme hokejovému svetu v krátkej histórii ponúkli. Ako bonus navyše by možno pomohol odbúrať časť predsudkov o našej krajine.

Maskotom by mal byť vkusne nadizajnovaný... Satan. Prirodzene s hokejkou a v národnom drese. Ani meno by mu nemuseli určovať fanúšikovia. Volal by sa Miro.

Len škoda, že MS budú na Slovensku v roku 2019. Musel by mať na drese o číslo viac. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár